Milé čtenářky, ženy-in,

nedá mi to, abych nepřispěla taky svou trochou do mlýna. Tedy jednou veselou historkou z Mikuláše.

Bydlím na vesnici a Mikuláš je jednou z tradic, které si žádný rok nenecháme ujít.

V roli Mikuláše, anděla a čertů se střídají různí obyvatelé vesnice a předloni přišla řada na našeho souseda.

Soused je známý šprýmař, pro každou legraci, s ohromným smyslem pro humor a děti ho milují, protože pro ně často vymýšlí různé akce. Má však jednu negativní vlastnost, a to je, že si často a rád vypije. No, spíše bych řekla, že ho málokdy potkáte úplně střízlivého.

Ten den měl dělat Mikuláše, jeho 14letá dcera dělala anděla a ještě dvě jiné děti dělaly čerty. Kostýmy měly půjčené z místní fary, takže všichni vypadali opravdu slavnostně a budili zasloužený respekt. Ale ne dlouho.

Bydlíme na dolním konci, a Mikuláš začal obcházet vesnici od horních chalup. Začalo se stmívat, děti byly nervozní, opakovaly básničky a těšily se na výslužku. Když konečně zarachotil řetěz, měly už oči navrch hlavy a nervozitou se doslova třásly.

Rozrazily se dveře a Mikuláš se vřítil dovnitř. Tedy lépe řečeno, vpotácel. Rozesmátý, samý šprým, samá legrácka, děti přehlédl jako velké širé rodné lány a vrhnul se na mého manžela a začal ho rvát do pytle, protože prý moc zlobil a za poslední měsíc se vůbec neukázal v hospodě.

Anděl s čerty zůstali stát zaražení  a rozpačití ve dveřích a aspoň strčili dětem balíčky, snad aby odvedli trochu pozornost. A Mikuláš řádil dál.

Sedl si tchyni na klín, zpíval koledy, nalil do sebe, co měl po ruce, a vykuleným dětem předvedl, jak si dokáže zapálit cigaretu přes ohromné vousy. Dvakrát si přišlápl sukni a rozplácl se přes obývák jak dlouhý, tak široký.

Nakonec zahučel něco, že jestli ho budeme někdy s..t, tak nám nedá ochutnat domácí slivovici, co včera dovezl z Moravy. A se svým nešťastným doprovodem se odpotácel.

Venku si ještě stihl počurat svůj svatý oblek a z doslechu vím, že do posledního domu na dolním konci ho už musela jeho věrná družina doslova přitáhnout.

Dnes se tomu už smějeme a dáváme to k dobru při každé příležitosti. Ale tenkrát mi do smíchu, už kvůli dětem, moc nebylo. Ty totiž ten den přestaly na Mikuláše věřit.

Krásného Mikuláše všem přeje

Maši


Maši,

a co Váš soused-Mikuláš druhý den? Ani nevystrčil nos z domu, nebo se choval, jako by se nic nestalo :-)!?

Napište nám, jak slavíte Mikuláše u Vás. Chodí k Vám nebo nechává jen balíček za oknem?

                                                          redakce@zena-in.cz

I dnes tu máme soutěž. Chcete ji zkusit, podrobnosti najdete ZDE

Reklama