„Několik let to bylo s manželem spíš takové soužití kamarádů. Z jeho strany jsem nepociťovala žádný zájem a postupně jsem se přestala snažit i já. Ukončit semdnáctiletý vztah jsem se ale nějakou dobu rozhoupávala. Nechtěla jsem ublížit synovi a taky jsem čekala na povýšení v práci, abych si byla jistá, že dokážu být finančně soběstačná,“ popisuje Dominika své myšlenkové pochody.  

Ta se rozhodla, že synovi dopřeje poslední společné Vánoce a hned po svátcích měla s manželem Lukášem vážný rozhovor. Řekla mu, že se v manželství necítí dobře, že vyprchala veškerá jiskra i láska, a že je ještě mladá na to, aby v takovém vztahu zůstávala.

„Nabídla jsem mu přátelský rozchod a myslela jsem, že se shodneme na tom, že to cítíme stejně. Ale Lukáš začal vyvádět, takového jsem ho ještě neviděla. Začal se doprošovat, snažil se mě líbat, div se přede mnou neplazil po zemi. Slíbil, že se změní, bude si mě všímat, jen prý ať nerozbíjím rodinu. Nejdřív jsem myslela, že mi ho bude líto, ale cítila jsem jen pohrdání vůči takovému chování. A naše manželství jsem si v srdci i hlavě už opravdu definitivně ukončila,“ vypráví Dominika.
5ff5909ecbf99obrazek.png
Foto: Shutterstock

Ta po Vánocích nechala manžela v jejich bytě a se synem se dočasně přesunula k rodičům. Doufala, že se manželovi všechno rozleží, že bude mít čas na přemýšlení a dojde ke stejnému názoru jako ona. Ale mýlila se.

„Pořád mi píše, pořád mi volá, čeká na mě před domem mých rodičů a mermomocí chce dávat dohromady něco, co už dávno nefunguje. Dokonce se začal po telefonu spolčovat se synem a oba mě citově vydírají. Když Lukáš viděl, že jsem neoblomná, vytáhnul na mě dokonce sebevraždu. Řekl mi, že když mu nedám ještě jednu šanci, zabije se, protože pro něj život ztratí cenu. Tím u mě klesnul ještě víc, ale jeho vyhrožování mě opravdu vyděsilo. Nevím, co mám dělat, nerada bych ho měla na svědomí, to bych si neodpustila a syn by mi to měl určitě taky za zlé. Myslela jsem, že se rozejdeme v klidu, ale to, co se teď děje, je noční můra,“ uzavírá žena.

Názor klinické psycholožky a online terapeutky Terezy Baltag z webu online-terapie.cz
Pokud se žena ocitne v takto náročné situaci, měla by s mužem jeho vyřčená slova probrat. Bylo by vhodné řečené nebagatelizovat, vyslovit pochopení, že je pro muže rozchod těžký a odkázat ho na psychoterapeutickou pomoc, předat čísla na krizovou linku. Ale také muži vysvětlit, že bez ohledu na jeho těžkosti si je ona sama rozchodem jistá a  kroky k rozchodu opravdu realizovat. Případně je možné oslovit partnerovu rodinu nebo kamarády s prosbou o pomoc. Cílem takové podpory je to, aby v takto náročné situaci nezůstával ani jeden z páru sám.  Podporu tak může dostat jak manžel, tak manželka. Velmi často se vstupem další osoby do konfliktu může situace zmírnit. Měla by to však být osoba, ke které má muž pozitivní vztah, ne někdo, s kým je manžel např. v konfliktu. A do sporů určitě nedoporučuji vtahovat děti. Případně je také možné rozchod řešit s párovým terapeutem. Pokud by situace byla opravdu akutní, je možné zavolat záchrannou službu a informovat zdravotníky o tom, že manžel chce realizovat sebevražedný pokus. Je ale důležité si připomínat, že manželka nemá zodpovědnost za život manžela a je pak v důsledku na něm, jak danou životní situaci zvládne a ustojí. 

Čtěte také:

Reklama