A prý je to jediný den v roce, kdy dostane pusu před lidmi a na náměstí naše čtenářka s nickem Iva K. Že by byl její manžel takový stydlín? To se sice z jejího příspěvku nedozvíte, ale i tak stojí za přečtení. Dokonce i za podívání. Máme tady první čtenářské video

Bydlela jsem s rodiči řadu let na vesnici, kde se stavěla 30. 4. májka. Panovala vždy skvělá nálada. My mladí jsme zdobili figurínu, ti menší věšeli fáborky a mašličky na májku a chlapi táhli za jeden provaz, při jejím vztyčení. To se sešlo plno sousedů, co jsem pomalu přes zimu ani neviděla a udělal se pořádný táborák. Ale ne na čarodějnice, ale na buřty, grilované ryby, masíčko, kuřecí stehna....Ještě teď se mi sbíhají sliny. Každý donesl něco z domu a jedlo se a popíjelo. Někdo donesl pečivo, jiný zeleninu a všichni maso na opečení a na gril. Náš taťka vždy obsluhoval ten gril s voňavým masíčkem.

Nemůžu říct, že by se májka hlídala každou noc. Mezi našimi vesnicemi nepanovala žádná rivalita, takže bečku s pivem jsme si vždy vypili sami. Nikdy nám májku nikdo nepodřízl, ale jeden rok se stalo vlivem silného větru, že se sama skácela, ale naštěstí nikoho nezranila. Od té doby se poutala k betonovému sloupku od elektrického vedení.

U nás se prostě neslítaly čarodějnice, ale sešli se naši dobří sousedé, povídalo se, bavilo a peklo a peklo. Prvním Májem vlastně začínají u nás táboráky, noční posedávání u ohně každý víkend a jak by někdo možná nazval družba :-).

Květen je taky měsíc lásky. A pěstuje se tradice políbení pod rozkvetlou třešní. Nikdy jen pod jedinou. Muselo se projít celé okolí. Tuto tradici, dodržujeme stále s manželem. U nás na náměstí rozkvetly Sakury a celé náměstí je poseté lístky z jejích květů. Je to jediný den v roce, kdy dostanu pusu před lidmi a navíc na náměstí. Naštěstí v tom nejsme sami :-)

Malou čarodějnicí se snad stává jen naše Natálka, protože má vždy ve školce maškarní, nebo jinou akci a kostým čarodějnice si náležitě užívá. Lítá po školní zahradě s dalšíma holčičkama na pometlu a řádí jak .... čarodějnice. To se vždycky vyblbne. Tančí se svou třídou, zpívá, pořádají se na zahradě soutěže a večer se opékají buřty.

Nakonec posílám video, jak ti naši kluci májku postavili, a průběh celých oslav u nás na lavičce :-)

Krásný Květen přeje Iva K

Milá Ivo K, s tím videem je to skvělý nápad, díky

Jak budete slavit, nebo jak obvykle slavíte čarodějnice vy, milé ženy-in? Také nám něco napíšete? Jak se dívíte na tento svátek? Berete ho jako milou oslavu jara, nebo přežitek? Účastníte se čarodějného reje, nebo si spíš klepete na čelo? Napište nám, jaký máte názor na čarodějnice na: redakce@zena-in.cz

Reklama