355aacaf7e61e-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

„Letos nám bylo oběma čtyřicet. Mně v lednu a manželovi teď v červnu a pro oba jsou to první kulaté narozeniny, které slavíme jako pár. Dali jsme se totiž dohromady až po třicítce,“ začíná Vanda své vyprávění.

Když čtyřicetiny slavila Vanda, manžel ji vzal na romantickou večeři a jako dárek dostala náušnice z bílého zlata. Když slavil Vandin manžel, vzala ho pro změnu na šlapadla na Vltavě a darovala mu poukaz do oblíbené restaurace. Oba totiž patří mezi milovníky dobrého jídla. Celé odpoledne i večer se ale Vandě její muž zdál divný, jako by vůbec nebyl ve své kůži. I v dalším týdnu byl zaražený a pasivně agresivní. Teprve potom Vanda zjistila proč.

„Musela jsem na něj opravdu uhodit, aby mi řekl, co se děje. No a vylezlo z něj, že počítal s tím, že mu na narozeniny připravím tajnou oslavu se všemi jeho kamarády a nejbližšími členy rodiny. Prý jsem před jeho čtyřicetinami pořád něco řešila a někam telefonovala a byl si jistý, že ho hodlám takhle úžasně překvapit. Já jsem přitom měla jenom hodně práce a tahala jsem si ji bohužel i domů. Pak mi řekl, že je vážně naštvaný, ale že si nemám dělat starosti, že to určitě nějak stráví, ale dost ho mrzí, že každé narozeniny našeho syna prožívám, jako kdyby měly být poslední. Nevěřila jsem tomu, co mi říká, přišlo mi, že se chová jako malé dítě,“ popisuje Vanda.

Ta samozřejmě argumentovala i tím, že ani jí manžel žádnou tajnou oslavu nepřipravil a vůbec by ji nenapadlo se na něj zlobit. Na to Jaromír opáčil, že na rozdíl od něj, nemá Vanda ráda překvapení a taky nemá moc kamarádek. A prý si dal práci alespoň s tím, že ji vzal do nóbl podniku a s výběrem náušnic, zatímco ona zvolila nejjednodušší cestu a darovala mu poukaz do restaurace, kde už byli mnohokrát.

„Sice ho moc nechápu, ale taky mě mrzí, že je manžel zklamaný. Doufám, že to není nějaký počátek krize středního věku. Snad ho to brzo přejde,“ uzavírá Vanda.

K článku se nám vyjádřila Bc. Karin Emily, psychoterapeutka, arteterapeutka a speciální pedagožka.

Příběh Vandy a jejího zklamaného a uraženého manžela dokonale ilustruje, jaké emoční pasti nám způsobují naše nevyřčené fantazie a očekávání. Platí rovnice-čím větší očekávání, tím možná hlubší frustrace.

Vanda se logicky inspirovala manželovým pojetím oslavy jejího jubilea a snažila se opětovat oslavou podobné úrovně. Kreativita a radost z vymýšlení překvapujících zážitků není běžnou vlastností a tato dovednost není dána každému.

Reakce manžela je opravdu poněkud nezralá až dětská. K dospělosti patří i schopnost ventilovat své přání a potřeby. Nikdo nejsme zodpovědní za očekávání druhých, pokud toto přání není jasně sděleno.

Vanda může tuto zkušenost využít v další komunikaci s manželem a naučit ho říkat si o své potřeby. Vždy tam zbude prostor pro nějaké drobné překvapení, kterým ho potěší. Ale aby byla ve vztahu rovnováha, mělo by toto platit oboustranně.

7085cde2ae585-obrazek.jpgBc. Karin Emily je terapeutka s psychoterapeutickým výcvikem, arteterapeutka a speciální pedagožka.

Pracuje 10 let jako psychoterapeutka pro pacienty s roztroušenou sklerózou na neurologickém oddělení FNKV Praha a vede soukromou praxi. 

Vzdělání a odbornost:
Vystudovala VŠ – obor speciální pedagogika. Pražská psychoterapeutická fakulta.
Výcvik BIG SUR s5 – skupinová forma – dynamická a hlubinně orientovaná psychoterapie (supervize Doc. MUDr. Jaroslav Skála, CSc.).
Výcvik neverbálních technik (sekce muzikoterapie, psychoterapeut. spol. ČLS) – lektor PhDr. Jitka Vodňanská (muzikoterapie, arteterapie, práce s tělem).
Výcvik vedení skupin v rámci sociálně psychologického výcviku. Supervize PhDr. Iva Veltrubská. Spoluautor metodiky k tomuto pilotnímu projektu.

Zdroj: Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která jej předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní ženy pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na redakce@zena-in.cz.