Mají spolu dvě děti (8 a 13 let) a další neplánují. Dohodli se tak. Oběma je přes čtyřicet a chtějí si užít kýženého klidu. Ne opět absolvovat péči o miminko. Proto ji napadlo, že by konečně mohla přestat užívat hormonální antikoncepci. A když už se o předejití nechtěnému početí starala po celou dobu ona, proč by to tentokrát nemohla nechat na něm?

63e0ced4b820eobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

„Lékařka mi navíc vysvětlila, že vasektomie, tedy mužská sterilizace, je mnohem jednodušší a bezpečnější zákrok než sterilizace ženy. U té jde o malou operaci, které je často i finančně náročnější. Navíc, když se nepovede úplně dobře, hrozí větší riziko mimoděložního těhotenství. Takže další operativní zákrok. Proto jsem věřila, že manžel navržené přerušení chámovodů bez mrknutí oka odsouhlasí. Jenže on mě s tím poslal k šípku,“ svěřuje se zklamaná Zdena. A nejde přitom jen o fakt, že břímě ochrany před nechtěným těhotenstvím ponechal přes všechna fakta opět na ní.

Snad ještě víc jí nejde do hlavy, proč se její muž o svou plodnost tolik obává. „My dva přece máme o počtu dětí jasno. Další neplánujeme. Tak o co mu jde? Nebo snad plánuje, že mě časem opustí? A najde si nějakou mladší, se kterou založí rodinu novou, když si to ona bude přát? Jak teď mám být v klidu, cítit nějakou jistotu?“ ptá se Zdena a dělí se o vysvětlení, kterého se jí od manžela dostalo.

Vůbec se o tom nechtěl bavit, jakoukoli diskuzi odmítl. Prý se sterilizovat nenechá a tečka. Přijde mi to strašně nespravedlivé. Chlapi to mají tak snadné! Hodit antikoncepci na ženskou a hotovo. Je mi z toho zle,“ dodává.

Zdroj informací: respondentka Zdena

Čtěte také: