Jako při kterékoli jiné nehodě. První, co musíte udělat, je místo střetu označit. Zapněte výstražná světla, oblékněte si reflexní vestu a v dostatečné vzdálenosti umístěte za havarované auto výstražný trojúhelník. Pokud je někdo zraněný, samozřejmě přivolejte záchrannou službu.

ac.jpg
Foto: Shutterstock

Další postup se odvíjí od toho, kde jste bourala. „Pokud dojde k nehodě v místě, kde je nutné obnovit provoz nebo vyprostit zraněné, řidič musí na místě vyznačit konečné postavení vozidla stejně jako v případě každé jiné dopravní nehody,“ vysvětluje policejní koordinátorka prevence Petra Ledabylová.

To všechno zní logicky, pokud je nehoda vážnější. Co ale dělat v případě, že je na autě jen pár škrábanců, nebo lehce pomačkané plechy, takže zůstane pojízdné? Nebo se mu dokonce na první pohled nestalo vůbec nic a sražené zvíře zmizí z dohledu? Postup je stejný.

„I v případě, kdy je škoda zcela minimální nebo zraněné zvíře z místa nehody uteče, má řidič povinnost oznámit událost policii. Policisté pak řidiče poučí, jak dále postupovat, zeptají se na případná zranění řidiče a posádky vozu, a nutnost přivolání záchranné služby,“ popisuje správný postup Petra Ledabylová s tím, že policie také vyrozumí majitele zvěře. To je většinou místní myslivecké sdružení, které se o usmrcené či zraněné zvíře postará.

Na policii se vyplatí počkat

Jestliže pro vás není osud sraženého zvířete dostatečnou motivací pro telefonát na policii a následné čekání na hlídku, škodíte i sobě. Pojišťovna může kvůli chybějícímu oficiálnímu protokolu od nehody odmítnout plnění pojistné smlouvy.
Samozřejmě v případě, že nějaké pojištění pro případ srážky se zvěří máte. Není totiž automatickou součástí standardního povinného ručení. Ani z něj jakožto řidič nemůžete čekat finanční kompenzaci, když se při této nehodě zraníte. Váš spolujezdec už ale ano.

Jistotu, že vám pojišťovna vzniklou škodu uhradí, nemáte ani u havarijního pojištění. I v této smlouvě musí být zmíněna konkrétně srážka se zvěří. Jinak budete muset sáhnout hluboko do kapsy. Oprava auta vás může stát ne desetitisíce, ale i statisíce korun. A to i v případě srážky s obyčejným zajícem.

„Máme zkušenost, že mnoho řidičů, kteří si sjednají havarijní pojištění, jej smluví pro odcizení a živelní škody. Možnou škodu při střetu se zvířetem ignorují. Často jsou přesvědčeni, že právě jim se nic takového stát nemůže, protože věří ve své řidičské schopnosti. Ale ani ty nejlepší reakce za volantem k vyhnutí srážky stačit nemusí,“ říká Vanda Kýpeť, produktová manažerka Slavia pojišťovny.

Může z toho být i trestný čin

To v případě, že byste se rozhodla udělat z přejetého ušáka druhý den lahodný pokrm. „Pokud by řidiče napadlo si mrtvé zvíře z místa odvézt a ponechat, dopustil by se (v závislosti na výši škody způsobené mysliveckému sdružení jako vlastníkovi zvěře) přestupku proti majetku nebo dokonce krádeže,“ varuje policistka Ledabylová. Zároveň radí na zvíře nesahat i kvůli ochraně svého zdraví. Může být agresivní nebo nemocné.

Zdroj informací: Policie ČR, Slavia Pojišťovna

Čtěte také:

Reklama