5c98d05e03e03obrazek.png
Foto: Klára Bartheldi

Sandro, jaké svatební šaty ovládnou sezonu 2019, která už brzy vypukne?
Trendem letošní sezony budou šaty zdobené peřím, 3D květinami a velké mašle, které se umísťují především do pasu, ale mohou zdobit například i ramena. Do módy se vracejí i průhledné korzety, na které se našívají nejrůznější krajky a 3D aplikace. Těšit se můžeme také na kaskádovitě (sestříhané) sukně, které se vytvářejí vrtsvením nejrůznějších materiálů. Vyhotovit se dají například z krajek, tylu nebo tuhého saténu. Trendy jsou i svatební kostýmky a overaly s krajkovým živůtkem. Oblíbené je tónování materiálu do pomyslného ombré (pozvolný přechod barevných odstínů). Velmi často se objevují také metalické odlesky a tóny.

Jaké trendy naopak zůstávají z předchozích sezon?
Oblíbeným trendem zůstává tzv. boho styl, pro nějž jsou typické splývavé šifonové a tylové sukně doplněné o romantické krajky. Trendy jsou i již zmiňované 3D aplikace v podobě nejrůznějších květů a lístků. Hluboké véčkové výstřihy, spadlá ramínka i krajkované rukávy zdobily nevěsty v předchozí sezoně a zůstane tomu tak i letos. V barevnosti stále převládají tvz. ivory (slonová kost) a off white (lomená bílá) odstíny.
5c98cf58355edobrazek.png
Foto: Klára Bartheldi

Ženy by asi neměly hledět jen na trendy. Svatební šaty se vyplatí vybírat hlavně podle postavy. Dá se zobecnit, jaký střih bude komu slušet?
Myslím, že se to jednoznačně specifikovat nedá, i když samozřejmě platí, že pokud má žena například velká prsa, doporučuji zvolit korzet, který hrudník hezky vytvaruje a prsa stáhne, na rozdíl od síťkových horních dílů, které jsou vhodnější spíše pro dobnější poprsí. Nevhodné jsou rovněž modely až ke krku, postava v nich pak působí mohutněji. V takovém případě je lepší zvolit véčkový výstřih, který dekolt i postavu opticky prodlouží. Pokud má nevěsta širší boky, nedoporučuji ani svatební šaty ve stylu mořské panny, které boky ještě zvýrazní. Lepší je pak volně splývavá sukně. Naopak pro velmi úzké boky je vhodná i mírně bohatší sukně, která siluetu krásně dotvoří. Široký pas se opticky rozbije použitím jakéhokoliv předělu v pase – ať už stuhou nebo třeba zdobným pásečkem. Postavu to krásně projme.

Pomůže k optickému zeštíhlení i vysoký rozparek?
Nemyslím si, že by měl vysoký rozparek až takový vliv, ale delší nohy nevěstě přece jen zajistí. Pokud ovšem máte rozparek pouze nad kolena, není to úplně šťastná volba. Nohy vám naopak zkrátí a promění je v silnější na pohled.
5c98cf6be9b7aobrazek.png
Foto: Klára Bartheldi

Jaké modely by měly volit ženy, které mají menší prsa?
Pokud žena chce, aby její prsa působila ve svatebních šatech o něco větší, doporučuji zvolit korzetové šaty s všitými push-up košíčky. Nevěsty s menším poprsím mohou zvolit i síťkový horní díl zdobený nejrůznějšími aplikacemi. Zde je ale možné postavu tvarovat pouze opticky pomocí krajek.

Co když má nevěsta komplex ze silnějších paží?
V případě skutečně silnějších paží doporučuji například spadlá ramínka, která paže částečně zakryjí, ale nepůsobí tolik težkopádně jako rukávy. Spadlá ramínka naopak dodávají šatům na nežnosti a smyslnosti. Pokud nevěsta přece jen zvolí šaty s rukávy, měla by dávat velký pozor na umístění krajky, která dokáže opticky pomoci, ale i uškodit. Určitě bych také nevolila 3D aplikace na rukávech, protože přidávají na objemu.
5c98cfd1382b1obrazek.png
Foto: Klára Bartheldi

Dají se nějak zakrýt široká záda?
Široká záda se zakrýt dají, ale není to vždy nezbytné. Může se to zdát jako maličkost, ale někdy stačí vhodně umístit ramínka, která pak záda opticky zúží. Linie ramínek velmi přitahuje oči, proto je dobré dodržovat véčkový tvar a ramínka umístit více do středu postavy.

Měla by nevěsta při výběru šatů přihlížet i k tónu své pleti?
Dbát na tón pleti při výběru svatebních šatů je dost podstatné. Většina nevěst chodí vybírat své šaty během zimního období, kdy pleť bývá světlejší než v létě. Vždy se proto nevěst ptám, jak dobře se opalují. Do salonu může přijít slečna, která je přes zimu sice velmi světlá, ale v létě má pokožku od sluníčka krásně snědou. Takové nevěsty při výběru šatů žádné zásadní omezení nemají. U slečen se světlou pletí nebo s nádechem do růžova bych ovšem nedoporučila pudrové barvy. Pleť by totiž s šaty splývala a nevěsta by v nich tolik nevynikla. Mám zkušenost, že blondýnkám a světlovláskám velmi sluší vanilková nebo máslová barva šatů. Brunetky a tmavší typy žen si pak mohou dovolit již zmiňované odstíny pudrových a vanilkových barev. Nevěsty velmi často řeší problém právě se špatně opalující se pokožkou. V takovém případě bych se určitě nebála zvolit kvalitní opalovací nástřik nebo použít opět kvalitní samoopalovací krém, který pleti dodá zlatavý nádech.
5c98ceab82035obrazek.png

Více inspirace najdete na SANDRAMARK.CZ
 

Reklama