Zkušené maminky koupání novorozence nezaskočí. Už dobře vědí, že na něm není nic složitého. Pokud ale to křehké stvoření držíte v náručí poprvé, otazníků se může vyrojit víc než dost. Tady je malý koupací manuál.

koupání

Vanička nebo kbelík?

Koupací kbelík je dnes už celkem běžnou záležitostí, ale vanička mezi maminkami přesto stále vede. Možná proto, že kbelík mohou používat jen prvních pár měsíců, než z něj dítě vyroste, zatímco vanička jim poslouží mnohem déle. Některé děti si v ní koupání užívají, ale kdybyste nechaly výběr na novorozencích, většina by byla pro pediatry vyvinutý kbelík. Proč?

Zatímco ve velké vaničce, kde je 10 až 15 centimetrů vody, se cítí tak trochu ztraceni, a může jim být chladno na vykukující části těla, v koupacím kbelíku zůstávají ponořeni až po ramínka. Navíc jsou v pro ně příjemné poloze připomínající polohu v děloze. V „budhistickém“ sedu s překříženýma nohama (je třeba dodržet přesný návod) si navíc uleví od bolavého bříška a prdíků. Jediné, co musíte držet, je hlavička miminka, dokud je ještě malé, a nezvládne to samo. Techniku takového koupání si brzy osvojíte. Problém může nastat snad jen se ztíženým umýváním některých kožních záhybů.

Jak připravit lázeň?

Základem je správná teplota vody, která by měla být 37 - 38 stupňů Celsia. Ač se vám to možná nezdá, vězte, že tenká a citlivá pokožka novorozence pozná rozdíl každého stupně. Proto k měření raději vždy použijte spolehlivý babyteploměr, ne dříve doporučované předloktí. A to je také vše, co je pro začátek nutné do vody dávat.

K očistě malých miminek nejsou třeba žádná mýdla ani šampony a už vůbec ne pěny do koupele. Jemnou pokožku mohou vysušovat a dráždit. Pokud už kosmetiku ke koupání používat budete (hlavně na kožní záhyby a zadeček), pak vybírejte pečlivě tu, která je pro dané účely vyrobená, a je kvalitní. Skvělé jsou třeba speciální olejíčky do koupele, po kterých děťátko už není nutné mazat. Nezapomeňte totiž, že do tří minut po koupeli (to je účinek mazání nejvyšší), je nezbytné tělíčko miminka řádně ošetřit krémem pro to určeným.

Myslete také na to, že správnou teplotu má mít nejen samotná lázeň, ale také okolní vzduch. Ideální je, pokud místnost vytopíte na cca 24 stupňů Celsia. Postupně pak můžete miminko otužovat.

Návod na koupání

Pokud koupete v klasické vaničce, máte na výběr. Buď použijete speciální lehátko na koupání, nebo budete miminku jednou rukou poskytovat oporu hlavy a zad (nikdy je nedržte za krkem) a druhou rukou tělíčko omývat a podle potřeby přidržovat.

koupání

Nebojte se miminku ponořit i ouška. Že na to bude zvyklé, oceníte pak mimo jiné také při plavání pro miminka, pokud jej budete navštěvovat.

Miminko nestačí do vody jen položit a lehce ošplouchnout. Hlavičkou počínaje a zadečkem konče byste měla pečlivě očistit všechny záhyby kůže (u chlapců ale nepřetahujte předkožku penisu), kde se drží nečistoty. Ale pozor! Nezapomeňte je pak také důkladně osušit, aby nedošlo k zapaření.

Koupel zbytečně neprodlužujte. Úplně postačí pět minut ve vodě. A snad vám ani nemusíme připomínat, že nesmíte miminko ani v malém množství vody nechávat samotné. Ani na okamžik.

Jak často koupat?

Z denního koupání se může stát příjemný večerní rituál usnadňující následné uspávání. Odborníci se však shodují, že také v případě koupání platí, že méně je více. Úplně stačí, když novorozence budete koupat dvakrát či třikrát v týdnu. Očistu obličeje a zadečku však provádějte denně.

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Reklama