Správný výběr produktů

 • Přípravky na mytí vlasů vybíráme podle typu vlasů nebo účinku, který očekáváme. Když nás trápí více věcí, přípravky kombinujeme. Šampon hlavně čistí, takže problém, který je pro nás podstatný, řešíme kondicionérem. Jeho péče je totiž intenzivnější. 
 • Přípravky bychom měly během roku obměňovat. „Vlasy jsou v průběhu roku vystaveny různým vlivům, v létě na ně nepříznivě působí sluneční záření, chlorovaná voda v bazénech nebo mořská voda. V zimě zase vlasy trápí mráz, sníh, vítr a přechody z tepla do zimy. Na podzim déšť a plískanice. Každé roční období vyžaduje jinou vlasovou péči. V létě je důležité chránit vlasy před UV paprsky a dodávat jim hydrataci, v zimě je zase nutná vyšší péče o vlasovou pokožku, která v mrazu trpí. Každopádně byste měla volit pro každé roční období jinou vlasovou péči,“ radí Soňa Kozelková odbornice ze salonu KLIER.
  5b7691725a331obrazek.jpg

Mytí vlasů

 • Mohlo by se zdát, že se jedná o naprosto banální věc. Jenže většina žen stále dělá chyby, kterými vlasům škodí. Měly bychom se zaměřit na pár důležitých pravidel. Jedním z nich je šamponu málo, vody hodně. Mělo by se jednat o velikost kuličky hrášku, větší množství je zbytečné. Vlasy totiž pojmou jen určité množství vody i přípravku, a tak přebytek šamponu vždy jen po vlasech bez užitku steče. Pokud se při prvním mytí pěna neobjeví, mytí zopakujeme, tak zní další velmi důležitý pod v péči o vlasy.
 • Absolutně nezbytnou součástí je kondicionér. A to i tehdy, když jsou vlasy krátké či jemné. Je nezbytný už při délce vlasů nad pět centimetrů. Vždy jej nanášíme od střední části vlasů ke konečkům. Předcházíme tak maštění a zatěžování pokožky hlavy.
 • Jednou za týden je dobré zařadit i masku na vlasy.

„Stále častěji se objevuje trend mytí vlasů pouze vodou (no Poo), ale většina žen ho za ideální metodu nepovažuje. Hlavním důvodem myšlenky mýt vlasy bez šamponu je šetrnost a diskuze o škodlivosti látek obsažených ve vlasové kosmetice. Současná vlasová kosmetika je však velmi jemná a moderní šampony už dokonce některé chemické látky neobsahují. Takže obavy ze šamponů jsou zbytečné. Například micelární šampony lze použít i ke každodennímu mytí, neboť vlasy nevysušují, chrání pH pokožky a navíc neobsahují silikony,“  říká Jan Těšík, vlasový stylista NIVEA

Správné fénování

 • Vlasy sušíme fénem vždy pouze na střední stupeň foukání. Výhodou je, že tak bude účes rychleji upravený a vydrží déle. Vysoká teplota vlas přesušuje. Nezapomínáme termoregulační přípravky, které chrání kštici před účinky tepla.

Úprava jídelníčku

 • I pro krásné vlasy plné života je zdravá strava důležitá. Zaměřit bychom se měly především na vitamin C. Ten nalezneme v paprice, šípku, špenátu, brokolici a další zelenině. Pak je to zinek obsažený v dýňových a sezamových semínkách, listové zelenině a v cereáliích. Vlasům prospívají i luštěniny, brambory, ořechy či olivy, v nich jsou Omega 3 mastné kyseliny, které jsou pro zdraví vlasů také podstatné. Můžete ovšem zvolit jednodušší variantu. „Pro komplexní péči o vlasy se také vyrábějí speciální potravinové doplňky, díky kterým získáte veškeré potřebné vitaminy, jež vaše vlasy posílí,“ doporučuje Ing. Bohumil Hlavatý z České asociace pro speciální potraviny.

Pravidelná návštěva kadeřníka

 • Do oblíbeného kadeřnického salonu bychom měly zavítat jednou za 4 – 6 týdnů.
  5b76929c3be74obrazek.jpg

Na správném výběru hřebenu záleží

 • Hřebeny z kančích štětin jsou tím nejlepším, co můžete vlasům dopřát. Hustě naskládané štětiny zaručují nejen důkladné a šetrně rozčesání, ale navíc dochází k masáži pokožky hlavy, následnému urychlení cirkulace krve. Vlasy tak rychleji rostou a jsou kvalitnější.

Způsob česání

 • Dlouhovlásky by měly pamatovat na to, že vždy prvně rozčešeme konečky vlasů, následně češeme od kořínků.  

Co nikdy nedělat?

Nedoporučuje se chodit spát s morkou ani vlhkou hlavou. Vlasy se třením o polštář třepí a vysušují. Následkem jsou slabé polámané vlasy, které elektrizují.

Čtěte také: