Při setkání s těhotnou ženou je dobré našlapovat opatrně. Zvláště pokud ji neznáte důvěrně, můžete se dopustit mnoha malých faux pas, které nastávající maminku, jejíž hormonální hladina je značně nestálá, mohou zbytečně rozhodit. Právě proto vznikl náš malý manuál, na co si dát při kontaktu s maminkami, které jsou ještě dva v jednom, pozor. Berte ho s humorem, nejde o život, ale něco na tom přece jen bude...

Jednou to přijít muselo. Jedna z členek vaší „dívčí“ party, která už odrostla školním střevíčkům, je těhotná a tento fakt podstatně mění kurz konverzace při vašich pravidelných dýcháncích. Nebo snad otěhotněla vaše sousedka v domě, kolegyně v práci či někdo z příbuzenstva?

pregnancy

Setkání s těhotnou je vždycky něčím jiné, ale věřit můžete jednomu – zvlášť pokud je těhotenství vaší známé poměrně čerstvé: Pro ni je nová situace složitější než pro vás a není vůbec jisté, jestli má vůbec chuť se o ní bavit.

Samozřejmě nelze všechny těhotné házet do jednoho pytle. Těhotenství každé ženy a její pocity z něj jsou záležitostí velmi individuální. Zatímco některé ženy jsou štěstím bez sebe, že jsou konečně ve sladkém očekávání, hladí si bříško snad už od první návštěvy u gynekologa, hrdě nosí oblečení pro těhotné, ačkoli na nich zatím není vůbec nic vidět a mluví o svém požehnaném stavu všude, kudy chodí, jiné ženy mohou být těhotenstvím zaskočené a zvláště první měsíce jsou pro ně obdobím nejistoty a mnoha otázek, které samy nedokážou zodpovědět.

Pokud těhotnou ženu ze svého okolí dobře znáte, patrně nebudete mít s komunikací s ní problém. Přesto buďte maximálně vnímavá k tomu, jak se chová a co říká ona sama, nechte spíše prostor vy jí a nepouštějte se na tenký led.
Nejste si jistá, kde se takový tenký led nachází? Třeba vám pomůže můj malý manuál, k jehož sepsání jsem v začátcích svého těhotenství nasbírala materiál já sama. Jdeme na to!

Top 5 hlášek, které si radši nechte při kontaktu s těhotnou pro sebe (případně zvolte citlivější formu)

  • A kde to dítě jako máš? / horší varianta: Ty máš ale břicho!

Máte snad dojem, že těhotná neví, jak momentálně vypadá? Ano, je možné, že její bříško je větší, než by vzhledem ke stupni těhotenství být mělo, nebo naopak na ní ještě v pátém měsíci není vůbec nic znát, ale věřte, že tohle je to poslední, o čem byste ji musela informovat!

  • Už máš porodní plán? / další varianty: Jak chceš rodit? Bude otec u porodu?

Nápověda především pro zasloužilé matky: Pokud je žena v začátku těhotenství a navíc prvorodička, patrně v případě porodního plánu ani neví, na co se jí ptáte. Není potřeba ji dopředu stresovat a seznamovat s podrobnostmi. Jednoho krásného dne se o porodním plánu dozví a začne se jím sama zabývat, aniž by potřebovala něčí nápovědu. Dotazy na způsob porodu či přítomnost otce u porodu rovněž patří k těm, které byste si měla nechat pro sebe. V prvních měsících těhotenství o nich nemá jasno ani sama nastávající matka a navíc jsou to záležitosti velmi intimní, o kterých se nebude bavit s každým na potkání.

  • Tohle bys neměla jíst/pít!

Samozřejmě existují potraviny, kterým by se nastávající matka měla vyhnout. Zvláště v prvních měsících ale těhotná bojuje s nevolnostmi a na to, aby řešila, jestli může sníst brambory posypané petrželí, skutečně nemá ani pomyšlení. Nějaký ten stravovací přešlap ji určitě nezabije, a jak sama víte, pokud máte těhotenství za sebou, chutě těhotných jsou nevyzpytatelné.

  • Měla bys cvičit!

Nápověda pro aktivní sportovkyně: Většina nastávajících matek se během těhotenství snaží udržet režim, na který byla zvyklá před otěhotněním, což je (většinou) stojí dost sil. Pokud byla budoucí matka aktivní už před otěhotněním, je pravděpodobné, že cvičí dál. Pokud ne, zbytečně těhotnou nenervujte radami, co všechno by pro sebe ještě měla dělat. Ona je patrně ráda, když zvládá pracovní proces a běžné povinnosti.

  • Už máte vybrané jméno?

Nápověda pro všechny bez rozdílu: Je pravděpodobné, že nastávající matka už má jméno pro své dítě vybrané, potom vám je bez okolků sdělí sama od sebe. Pokud tak neučiní, má k tomu své důvody (například oprávněné obavy, že by jméno podléhalo následné analýze z vaší strany, o kterou ale ona nestojí). Stejně tak je možné, že jméno dosud vybrané nemá nebo se o něj pře s partnerem, proto nemá cenu z ní jméno mámit. Jméno se tak jako tak jednou dozvíte, tak se nechte překvapit!

Další dotazy a poznámky, kterým je radno se vyhnout:

  • Cože, vy máte doma kočárek?

Nápověda zejména pro příbuzenstvo staršího data narození: Tato a další narážky, plynoucí z pověr spojených s těhotenstvím, patří na smetiště dějin. To už se radši bavte o počasí!

  • Prsa ti teda moc nenarostly!

Nápověda pro poťouchlé kamarády: Zřejmě si myslíte něco o svém dokonalém ostrovtipu, ale tady jste opravdu vedle. Jakékoli poznámky k ne/měnícímu se tělu těhotné jsou naprosto nemístné, tedy myslím tím ty, které nejsou lichotivé. Pochvalné komentáře jsou samozřejmě vítány!

  • Můžu si sáhnout?

Pro všechny, kteří těhotnou opravdu důvěrně neznají: Toto je strašák všech těhotných bez rozdílu. A vy necháte na oplátku těhotnou sáhnout si na vaše faldy? Možná že budete mít obrovské štěstí a narazíte na ženu, které pohlazení bříška vadit nebude, ale spíše počítejte s opakem a otázku i sáhnutí si prostě rovnou odpusťte. Potřebujete-li nutně tělesný kontakt, vyhledejte osobu, která není gravidní. :)

A jak by vypadal váš manuál, pokud jste právě těhotná nebo jste maminka a vzpomínáte na dobu, kdy jste ještě byla dva v jednom?

Čtěte také:

Reklama