Před několika lety jsem dostala do kamarádky knihu o mantrách. Jelikož jsem se poslední dobou často přichytila u toho, že si jen tak zpívám, nebo dokonce broukám, říkala jsem si, že za tím určitě něco bude... třeba jsou to právě MANTRY, které se o mě každou chvilku pokouší. :-)

Mantry. Už jen to jméno zní tajemně. Tajemství manter prý neumí úplně vysvětlit nikdo. Ale již od počátku věků se ví, že jejich magický zvuk pomáhá léčit psychickou nerovnováhu, uvolnit mysl, zklidnit emoce a otevřít srdce. 

Mantra je druh osvobozujícího posvátného zpěvu, jehož použití a účinek byl popsán již v starých indických Védách a po tisíce let je předáván od mistra k mistru. Podle Henryho Marshalla, který o mantrách sepsal svůj vlastní životní příběh, právě zpěvy posvátných písní byly vlajkovou lodí jeho životní transformace z - jak sám píše osamoceného, kritického a vztahovačného zápaďana v milující, dávající a tolerantní bytost. Mantry jsou podle mnoha mystiků nástroj duchovního naplnění a osobní proměny. 

mantra

Duchovní slova zpívaná v mantrách dokážou podle hledačů mystérií otevírat brány do jiných dimenzí a přenést člověka přes oceán znovuzrození k radosti z vysvobození. Mohou nás také podpořit v konání těžkých úkolů, pomoci nám dobře meditovat, vedou nás při odstraňování sklonu k negativnímu myšlení působí i jako ochranné štíty proti zlým vlivům a nemocem – léčí, očišťují a nabíjejí nemocná místa. 

Vytrvalé a upřímné opakování mantry poskytuje zvýšení naší duchovní síly a její stoupání do vyšších úrovní. Nemusíme celý den sedět na malebném paloučku, v bílém či nějakém světlém rouchu, a stále zpívat... Takový duchovní palouček, kostel, chrám či skálu u moře nosíme všichni v sobě – tam je nejlépe usednout a pozvat netušenou sílu, kterou nám mohou mantry poskytnout.

Hinduistická tradice učí, že všechny znaky světa vzešly z posvátné slabiky ÓM, která je nejmocnější mantrou, prvotní vibrací vesmíru, vesmírným motorem. Tato slabika je téměř vždy součástí všech ostatních manter.

  • ÓM SATYAM ŚIVAM SUNDARAM - mantra pro pravdu, lásku a krásu
  • ÓM DHYÓ JÓNAHA PRAČÓDAJAT - mantra pro osvícení, inspiraci a kosmické vědomí
  • ÓM ŠRÍM MAHA LAKŠMIJÉ NAMAHÁ - mantra pro zdraví, prosperitu  hojnost všech věcí 
Někdo moudrý o mantrách napsal: „Co zní v mantře, to je, je to zde a děje se to. Slovo mantry nehovoří, ale přímo činí.“

Pokud se vydáte mantrám vstříc, můžete si vlastní vytvořit sami, tak jako modlitbu, mandalu, amulet či třeba totem.

Jen vaše duše a srdce  ví nejlépe, co potřebujete, pokud se rozhodnete pro mantry již sestavené učenci před vámi, nebo pro vaši osobní, vesmír už si to nějak přebere. :-)

Nejdůležitější na celém procesu je totiž myšlenka a přání do něj vložené. 

Nechť Vás síla provází!
(mistr Yoda - hvězdné války)           

Reklama