Vánoce jsou sice svátky klidu, ale kolik existuje rodin, kde to tak skutečně je? Štědrý den často provázejí hádky o malichernosti a napjatá atmosféra. Jak se jí letos vyvarovat?

vánoce

1) Je to o prioritách

Od rána si opakujte, co je pro vás důležité. Ale skutečně důležité. V hloubi duše přece sama dobře víte, že večeře na stole přesně s úderem sedmé hodiny, perfektně nazdobený stromek, nebo dokonalá vánočka to nejsou.

2) Nečekejte na zázrak, úkolujte

I když si myslíte (a oprávněně), že by vašeho partnera mělo automaticky napadnout, že potřebujete pomoct a s čím, není tomu tak. A vy to dobře víte. Zvykněte si na to a o pomoc ho požádejte. Jen zatněte zuby a zkuste to jednou vlídně. Namísto abyste začala slovy „Mohl bys už konečně…“ zařaďte do svého slovníku třeba miláčku a prosím. Když přidáte ještě vlídný úsměv, uvidíte, jak roztaje. Co takhle letos napsat seznam úkolů a ty v rodině spravedlivě rozdělit?

3) Neházejte vinu na druhé

Nepovedl se vám letos bramborový salát a připálila jste kapra? To naštve. Nevylévejte si ale zlost na ostatních. Kromě jídla tak pokazíte i vánoční atmosféru, což je mnohem horší.

4) Vždycky, nikdy, pořád…

Pokud už chcete někomu něco vytknout, udělejte to v klidu, bez zbytečného křiku, i když je někdy těžké udržet emoce na uzdě. Hlavně se neuchylujte k všeobecným výčitkám typu „nikdy mi nepomůžeš“ nebo „vždycky jsem na všechno sama“. Držte se jen faktů, které vám vadí právě v té dané chvíli.

5) Ukažte své chlapské já

Chce se vaše rodina zrovna dívat na pohádku, nebo by ráda zašla k řece nakrmit labutě? Vytáhněte ruce z dřezu a přidejte se k nim. Zakažte si myslet při tom na všechny své resty a užívejte si chvíle pohody. Ano, možná pak nebudete něco stíhat. Věřte ale, že čas strávený s vašimi blízkými za nějaké to nedotažení vánočních příprav stojí.

Možná vás teď napadá, proč takové rady udělujeme jen vám, ženám. To je snadné. Ne že by si to nezasloužili i muži, ale zase tolik jich náš magazín nečte.

Čtěte také: