Romantické duše, jako je ta moje, si přímo rochní (promiňte mi ten výraz) v bytech s neopakovatelnou atmosférou. Co může být krásnějšího než útulné hnízdečko s výhledem na střechy domů nebo do otevřené krajiny?

Členitý prostor, šikmé stěny, trámy uprostřed místnosti, to vše působí velmi atraktivně, ale bohužel někdy problematicky při zařizování. S klasickým nábytkem se tu nedá mnoho pořídit. Přesto, či právě proto, zde mohou vzniknout nádherné interiéry.

Důležité jsou nápady. Pokud jimi sami nehýříte, není od věci obrátit se na architekta. Pomůže vám zrealizovat vaši základní ideu, rozvrhne optimální rozmístění nábytku a také poradí, jak nejlépe využít „slepé" kouty, kterých je v podkroví víc než dost.

Ve chvíli, kdy je základní řešení hotové, můžete se zaměřit na detaily. Kdo řekl, že na šikmých stěnách nemohou viset obrazy? Stačí přece rámy upevnit i na spodní hraně. Vhodně zvolené závěsy či žaluzie nejen zdobí, ale chrání před sluncem, které zvláště v létě dokáže svým žárem pěkně potrápit obyvatele takového bytu.

A nezapomínejte na květiny, kterým se v dobře prosvětlených prostorách výborně daří. Mohu to potvrdit. Tři roky bydlím v podkrovním bytě a naprosto vyhovuje mému naturelu. Zpočátku mi sice zkosené stropy uštědřily pár boulí, ale za tu romantiku to určitě stálo.

Teď stojím před velkým dilematem. Byt bude procházet náročnou rekonstrukcí a já se z něj na čas budu muset vystěhovat. Sice ne daleko, pouze o patro níž, ale už do bytu, který má do romantiky toho podkrovního daleko. Všichni, s kterými jsem o tom mluvila, mi radí, abych se zpět nevracela. 

Bydlení v mansardě je sice atraktivní, ale má dvě obrovské nevýhody. V létě je tam neskutečné vedro a v zimě naopak chladno.
Totéž pociťujeme i tady v redakci, která je také v podkrovních prostorách.

A tak si říkám, jestli mi jedna dávka nepraktické romantiky už nestačí.

 

Co byste mi radily, milé ženy-in?
Zůstat v novém bytě, který budu muset dozařídit, ale ušetřím na energiích, nebo se vrátit do kouzelného podkroví?