Letos poprvé se pod naším rodinným stromečkem objevily papírové lyže. No, čtete správně - byly to běžky a nevznikly za pomoci nějaké převratné technologie, ale pomocí nůžek a katalogu Giga Sportu. Obdarovaná se nijak nezlobila, moc dobře totiž věděla, že v prvním nebo v druhém lednovém týdnu výměnou za ten kousek papíru obdrží lyže opravdové. Jen o polovinu (nejméně) levnější.

Na povánoční slevy už si začínáme pomalu zvykat. Jednou mi vyprávěla známá, která trvale žije v Německu, že tam je to docela běžná věc - lidé si prý pod stromeček nadělují poukázky či přímo peníze, za které si kýženou věc po Novém roce koupí mnohem výhodněji. Trochu neromantické, pravda (a použitelné jen u dospělých nebo skoro dospělých). Ale praktické. A pokud jde o ryze užitkové věci bez osobního zabarvení (jako jsou přehrávače, toastery a přezkáče), proč ne.

Při pohledu na přeškrtnuté cifry na cenovkách se člověk někdy neubrání úžasu. To už není jen polovina, někdy dokonce ani třetina původní částky - a obchodníci nejspíš ani takhle netratí. Jaká je asi skutečná hodnota těch věcí a jaký musí být zisk, když si je lidé koupí za původní částku? Dělají z nás vážně pitomce, nebo se zbavují zásob hluboce pod cenou? Jestli si tohle přečte nějaký ekonom nebo člověk z obchodní branže, budu mu vděčná, když nám vysvětlí, jak to s těmi slevami doopravdy je. Já to tedy nevím a zůstávám nad tím zírat s pusou otevřenou. 

Slevy, slevy, slevy - to je také naše dnešní téma. Teď zrovna začíná jejich čas. Moje dcery tráví celé hodiny ve svých oblíbených „hadrárnách" a zkoušejí kousky, které si ještě před dvěma měsíci nemohly dovolit ani ve snu. Vystihnout ten správný okamžik je totiž docela umění. Je dobré čekat co nejdéle (ceny klesají postupně v několika vlnách), zase ale ne moc dlouho (rozumné velikosti zmizí ze stojanů rychle a zbydou jenom čísla XS, 34 a podobné nefyziologické zhůvěřilosti).

A jak jste na tom vy, milé ž-inky?

Byly u vás pod stromečkem nějaké „odložené dárky“, které budete pořizovat až po svátcích a levněji?

Podléháte svodům slev a výprodejů?

Nakoupíte i to, co nepotřebujete, jen když je to super kauf“?

Jste ochotná počkat s nákupem nějaké věci, když víte, že za čas ji dostanete výhodněji?

Jste rozená frontová bojovnice, která je ochotná se o zlevněné zboží i poprat, nebo jsou vám naopak takové situace vyloženě nepříjemné?

Čekala jste snad dokonce s ostatními napálenými na otevření nákupního střediska“ Český sen?
(a co si o tomhle experimentu myslíte?)

Co zajímavého, legračního nebo naopak tristního jste při nakupování zažila?

Na vaše zkušenosti, historky a názory se těším na
redakce@zena-in.cz. A na vás, jako vždy, čeká dáreček.