Naše společnost je od základu manipulativní. Odvážné tvrzení? Bohužel nikoli. S trochu nadsázky by se totiž dalo říct, že manipulujeme všichni a takřka neustále. V zaměstnání, při zábavě, ve vztahu... Právě o manipulaci ve vztahu si teď můžete přečíst.

Už se vám někdy stalo, že jste byla partnerem nařčena z manipulativního jednání? A je to vůbec špatně? Jak říká psycholožka Zdeňka Sládečková: „Celá naše společnost je založená na manipulaci. Manipuluje už malé dítě, které po zkušenosti nejde vzbudit rodiče o víkendu přímo, ale chodí po bytě a dělá hluk, aby pak mohlo říct, že se rodiče vzbudili sami a mělo krytá záda.

manipulace

V tomto článku nás ale bude zajímat manipulace v partnerském vztahu. Jak vlastně vypadá a má se jí člověk vůbec nějak bránit? Můžete manipulovat, aniž byste si to uvědomovaly? K manipulaci ve vztahu člověku zkrátka naskakuje spousta otázek. Mně na ně odpověděla psycholožka Zdeňka Sládečková...

Je manipulace ve vztahu normální?
Je těžké říct, že se svým okolím nemanipulujeme, protože obvykle máme nějaké představy o tom, jak se věci mají dít, a snažíme se tam události dotlačit.

Takže by se dalo říct, že vlastně manipulujeme, aniž bychom o tom věděli a uvědomovali si to?
Ano, ano, je to přirozená součást komunikace. Něco jiného je pak manipulace, díky které by měl mít zisky jeden partner na úkor druhého.

Jak vlastně takové manipulativní jednání vypadá - můžete mi dát nějaký jednoduchý příklad?
Třeba když se domlouváme, jak vymalovat byt, ale každý chceme jinou barvu. Oba máme nějaké představy a snažíme se je tomu druhému vysvětlit. V tu chvíli už se snažíme pohnout s tím nějakým směrem. Pokud je manipulace konstruktivní a hledá cestu pro všechny názory, není jen jednozisková, potom je to normální. Takže já manipuluji tím směrem, že chci třeba červenou ložnici, protože bude veselá, partner ale nemá červenou rád, tak řeknete, že je to jako v pekle, že byste raději bílou. Jenž bílá mi připadá nemocniční... a tak dále a tak dále. Pokud manipulace směřuje k dohodě a vyberete nakonec barvu, akceptovatelnou pro oba, je to správně. Jakmile se snažíme situaci nastolit tak, aby druhý skákal jen, jak já pískám, a začneme k tomu využívat i různé prostředky manipulace, pak už je to manipulace, kterou považujeme za nevhodnou: Tedy snaha neakceptovat nikoho jiného než sebe prostředky, které nejsou fér.

Jak se má zachovat manipulovaný, když si uvědomí, že je manipulován?
Když cítí, že je manipulace s ním ve směru, který mu nevyhovuje, má být asertivní. Tedy má být tím, kdo řekne - tudy pro mě cesta není a tohle chci tak a tak. Abych ještě dala jeden příklad, přítel mi zavolá, že má pro mě úžasnou zprávu: „Jedeme do Řecka!“ a už to objednal. Na jednu stranu bych se měla naštvat, že to se mnou nekonzultoval, ani se mě nezeptal na termín, ale na druhou stranu ví, že mám Řecko ráda, a snažil se mě tím i potěšit. A co teď s tím? Já bych se podívala do diáře. Když zjistím, že to jde a že se mi chce, tak bych na to kývla. Kdyby mi to nevyhovovalo, tak je na místě příteli říct, že nepojedu, a bude si muset změnit posádku.

Je manipulace ve vztahu na škodu - jinými slovy, když mě můj partner manipuluje, znamená to, že mě nemá rád? Ale na to už jste vlastně odpověděla, pokud dojde k dohodě, je to v pohodě.
Přesně tak.

Jen ještě, přijde mi, že je v tom něco trochu nevyřčeného - buď prostě kývnout, nebo asertivně odmítnout. Neměli by si partneři o celé věci následně promluvit? A pokud ano, tak jak? Mám říct partnerovi - tohle se mi nelíbilo, jak jsi udělal, protože jsi mě manipuloval, už to nedělej? To ho asi urazí a naštve, ne? Zvlášť, když to třeba myslel dobře...
Když někdo myslí manipulaci dobře, tak to obvykle vycítíme. A pokud i přesto je pro nás situace nepřijatelná, tak mu řeknu, že to je dobrá myšlenka, ale já bych to viděla jinak.
Pokud je manipulace „vyděračská“, je samozřejmě optimální mít sílu manipulaci hned zastavit. Ale nikoli ve snaze odsoudit partnera. Tedy neříkat: „Ty se mnou manipuluješ, jsi darebák, který chce mít ty a ty zisky.“ To pro další komunikaci dobré není. Mluvíme vždycky o sobě: Já to chci takto, já bych to udělala tak a tak. Nikdy nehodnotíme jednání druhého.

Malé shrnutí

  • Manipulace je špatná i dobrá.
  • Dobrou manipulaci praktikuje každý z nás.
  • Špatnou manipulací rozumíme neakceptování potřeb nikoho jiného prostředky, které nejsou fér.
  • Pokud s vámi partner manipuluje a vám to nevyhovuje, buďte asertivní a mluvte o svých potřebách a svém pohledu na věc, nehodnoťte jeho postoj.

PhDr. Zdeňka Sládečková

Zdeňka Sládečková

poradenská psycholožka

Kam dál?

S doktorkou Sládečkovou...

Reklama