Ač by se to mohlo leckomu zdát podivným, manikúra není v historii lidstva žádnou novinkou. Slůvko samo pochází z kombinace latinského manus - ruka a cura - péče a zvyk upravovat si nehty už ze 3. tisíciletí př. Kr. z Babylonie. Místní královny si upravovaly nehty zlatými či zlacenými sety, které jim pak kněží dávali do hrobů, kdyby snad v zásvětí také potřebovaly tuto péči.

Ze stejné doby pochází záznamy z Číny o tom, že barva nehtů určovala sociální postavení člověka. Pouze členové královské rodiny si totiž mohli barvit nehty rudou či černou. Různé odstíny červeně byly populární také v Egyptě. Zatímco Kleopatra prý dávala přednost temně rudé, Nefertiti milovala jasný rubínový odstín. Faraonové si při slavnostních příležitostech nasazovali umělé zlacené nehty a někteří římští vojevůdci si zas před odchodem do bitvy barvili nehty červeně.

Barvení nehtů se od pradávna rozvíjelo i v Indii, kde k němu sloužila henna, nazývaná také mehendi. Úprava nehtů a rukou byla známa i irským válečníkům z doby před dvěma tisíci lety, jak se ukázalo při nedávných vykopávkách.

I dlouhé nehty byly symbolem sociálního postavení - především v Asii znamenaly, že daná osoba pracuje jako úředník a nikoliv manuálně. Stejný symbolický význam měl i dlouhý nehet na malíčku. V 19. století si nechávali delší nehty odborně upravovat balkánští úředníci, aby se tak odlišili od „pracujícího lidu“.

Renesance umělých nehtů započala v 50. letech minulého století v Hollywoodu, kde si herečky přilepovaly nehty odebrané černochům nebo nemocným lidem. Tento nepříliš humánní trend padl v 70. letech, kdy byla vynalezena technika výroby kvalitních umělých nehtů z hedvábí a skelného vlákna. Hitem modelování nehtů se posléze stal akryl a různé gely.

O nehtech a jejich úpravě se šíří různé mýty - například se říká, že nehty, stejně jako vlasy, rostou ještě několik dní po smrti. Není to však pravda - dojem růstu vzniká tím, že vysychá a stahuje se kůže a odhalují se tak lůžka nehtů. Lidé také předpokládají, že nejrůznější kosmetikou mohou ovlivnit délku a pevnost svých nehtů - lámavé nehty jsou však nejčastěji způsobeny tím, jak jsou buňky tvarovány v nehtovém lůžku - a v takovém případě žádná kosmetika nepomůže.

Jak zacházíte se svými nehty Vy, ženy-in?
Upravujete si je doma samy? Chodíte do salonů?
Máte zkušenosti s umělými nehty? S lámáním nehtů?
Jaký lak používáte? A radši nůžky, kleštičky nebo pilník?
Vzpomenete si na své začátky s manikúrou?
A co první pokusy s lakem a s umělými nehty?
Co Vy a pedikúra? Zarůstání nehtů? Kousání si nehtů?

Podělte se o své zážitky s nehty na redakce@zena-in.cz, klidně přidejte i fotky, a já nejlepší z Vás pošlu odměnu!

Reklama