Podařilo se nám získat exkluzivní rozhovor s Máničkou a Hurvínkem. Tahle dvojice si vyrazila do minulosti, aby se tam setkala s panovníky, umělci a dalšími historickými osobnostmi. Skutečný důvod jejich cesty byl ale jiný: Hurvínkův prospěch!

Mánička

Dnes pro vás mám, milé čtenářky, skutečně zajímavý rozhovor. Sešel jsem se totiž se dvěma legendami českého divadla - Máničkou a Hurvínkem. Doprovázeli je jejich věrní souputníci a tlumočníci loutkového jazyka Helena Štáchová a Martin Klásek, kteří mi jejich odpovědi briskně překládali do češtiny.

A proč jsme se sešli? Hurvínek s Máničkou se totiž právě vrátili z jedné velké výpravy...

Ahoj, Máničko, ahoj, Hurvínku! Vy jste se za tu dobu, co jsem vás jako dítě poslouchal, vůbec nezměnili. Nestárnete, přestože se občas dokonce vracíte do minulosti, třeba teď v sérii cédéček Hurvínkovy dobrodružné výlety do minulosti. Co vás tam láká?
Mánička: Protože Hurvínek se špatně učí, měl samé pětky, tak to Helena Štáchová vymyslela tak, aby Hurvínek nepoznal, že se učí. Vyzvala Pavla Cmírala, který kdysi psal scénáře pro Anežku Českou, to byly soutěžní pořady o historii v České televizi, aby jí pomohl poslat Hurvínka na výlety do naší minulosti. A já jsem tam pochopitelně nesměla chybět. S pomocí kouzelné flétničky jsme se dostali mezi Přemyslovce, na dvůr Lucemburský, potkali jsme krále husitského, krále a císaře Karla IV., poznali jsme Marii Terezii, Mozarta i Babičku Boženy Němcové. A aby děti, které si naše výlety koupí, měli větší radost, tak k tomu v Supraphonu přibalili i Hurvínkovu kouzelnou flétnu, což je dévédéčko s naším divadelním představením, kde je vidět, co všechno na výletech ten rošťák Hurvínek vyváděl.
Hurvínek: Počkej, Máničko, tys ještě zapomněla říct, že jsem to byl já, kdo nás tam dostal. Taťulda s Bábinkou nás přece poslali do muzea, a tam byly dvě flétničky, na kterých bylo zbaběle napsáno: NESAHAT! Tak jsem si sáhnul, zapískal a šup, už jsme byli mezi Přemyslovci.

A co známky? Zlepšil se Hurvínek od té doby?
Mánička:
No, samozřejmě. Hurvínek je velký borec ve všech předmětech (směje se), ale v dějepise se zlepšil. Už ví, co lidé v které době nosili oblečené, co jedli, jaké měli radosti i starosti, jaké vedli války a bitvy, ví, jak to bylo bitvami, panovníky i s Mozartem...
Hurvínek: Přesto, že celý život chodím do čtvrté třídy, tak jsem od té doby už nikdy nepropadl.

Ale vy nejste v putování do minulosti tak úplně nováčky, vzpomínám si na vaše Staré pověsti české...
Hurvínek:
A taky Hurvínkova strašidýlka. Tam jsme potkali kouzelníka Žita, chodili jsme po hradbách, potkávali duchy, Golema..
Mánička: Těch výletů jsme měli víc, některé jsou zachycené na cédéčkách, jiné proběhly jen na našem jevišti. Touláme se našimi dějinami moc rádi, protože je to napínavé, zažijeme hodně legrace, velká dobrodružství i trochu toho nebezpečí, ale vždycky to naštěstí dopadne dobře.
Hurvínek: Protože já tě vždycky ochráním!

Byli tam s vámi také taťulda, bábinka a Žeryk?
Hurvínek:
Taťulda jednou jo. Omylem si zapískal na kouzelnou flétnu písničku, a pak už jen koukal, kam ho to zaneslo.

Která z historických osobností, co jste tentokrát potkali, vám byla nejsympatičtější?
Mánička:
Měla jsem nejraději Mozarta. Byla s ním legrace a uměl hezky hrát.
Hurvínek: Mně se nejvíc líbilo v době císaře Rudolfa II., protože tam byla spousta kejklířů, kouzel a alchymistů - to jsem si pořádně užil!

Jak vás tam přijímali? Nedivili se, že máte třeba moderní oblečení?
Mánička:
To víte, že se divili, a dělali si z nás legraci. Ale my jsme si zase dělali legraci z nich, protože byli oblečení jako šaškové (směje se).
Hurvínek: Co oblečení, oni mluvili jako šaškové! My mluvili normálně a oni se nám přesto smáli... No, chápete to?

Kdybyste měli děti do některé doby pozvat, která by to byla?
Mánička:
Líbilo se mi u Babičky. Já mám moc ráda svoji bábinku Kateřinu. A taky Žeryka mám ráda. A tam měli hned pejsky dva: Sultána a Tyrla... Byla tam i spousta dětí, se kterými byla velká legrace.
Hurvínek: Já určitě do doby Rudolfa II., třeba by se nám povedlo vyrobit to zlato, cha chá!

Soutěž

Vyhrajte jednu ze tří sad cédéček Hurvínkovy dobrodružné výlety do minulosti! Soutěžíme od 17. června 2011 celý týden, tedy do pátku 24. června 2011 do 12.00 hodin. K výhře stačí odpovědět na tři jednoduché otázky (například: Jak se jmenuje loutkoherečka, která mluví Máničku?) a trocha štěstí při losování.

hurvinek

Reklama