![5e99af6a9e9e410.-Manicka-a-Hurvinek-30.leta.jpg]()
Mánička a Hurvínek, 30. léta
Foto: Divadlo S+H

Jak vypadalo první setkání?
MÁNIČKA: Copak se mu stalo chlapečku, že je tak smutnej?
HURVÍNEK: Prominula, ale vona je docela impertinentní, ani mi neřekla své ctěné jméno!
MÁNIČKA: Já jsem přece Mánička!
Žeryk s Hurvínkem v roce 1931
Foto: Divadlo S+H
Máničku podle návrhu prof. Josef Skupy a za přispění Jiřího Trnky vyřezal Gustav Nosek. Její první podoba snad byla údajně inspirována tanečnicí Josephine Bakerovou. Za 90 let prošla Mánička řadou proměn a ustálila se její podoba od Zdeňka Juřeny z přelomu 70. a 80. let 20. století. Dnes postavu interpretuje rovněž „Mánička“ – Marie Šimsová a to od roku 2017.
Foto: Divadlo S+H
Jejími předchůdkyněmi byly Anna Kreuzmannová, Božena Weleková, Helena Štáchová, díky které se Mánička proměnila v moderní holčičku, a také získala v roce 1971 svou bábinku – paní Kateřinu Hovorkovou.
Foto: Divadlo S+H
Žeryčka vytvořil Gustav Nosek a prvních 8 let ho také „štěkal“. Jeho dalšími interprety byli František Flajšhanz, Miroslav Černý, Miroslav Polák v současné chvíli se Žerykovi věnuje Michal Šturman. Co se týče jména Žeryk, je možné, že bylo inspirováno ve 20. – 30. letech populárním hrdinou „Foxíkem Jerrym z Ostrovů“ z románu Jacka Londona.
Na počest Žeryčka Divadlo S+H připravuje představení Žeryčku, hop! autorky a režisérky Janky Ryšánek Schmiedtové a výtvarníka Davida Janoška. Jak se zdá, toto interaktivní představení bude možné na přelomu května a června nazkoušet a v nové sezóně bude uvedeno. Jedná se o představení pro děti od jednoho do tří let!
Nový komentář
Komentáře
Děkuji za zajímavý článek
Pamatuju Máničku jak ji drží paní Štáchová. U našich jsou desky Hurvínka a Spejbla z dob, kdy jsme byly malé. Když tam s mužem někdy spíme, pouštíme si gramofon před spaním. Nebo se sestrou, když jedeme pomáhat mamce na víkend. Z dětí v naší rodině mají rády Spejbla a Hurvínka 3 ze 7 a jedna přítelkyně synovce.