5e99af6a9e9e410.-Manicka-a-Hurvinek-30.leta.jpg
Mánička a Hurvínek, 30. léta
Foto: Divadlo S+H

Jak vypadalo první setkání?

MÁNIČKA: Copak se mu stalo chlapečku, že je tak smutnej?

HURVÍNEK: Prominula, ale vona je docela impertinentní, ani mi neřekla své ctěné jméno!

MÁNIČKA: Já jsem přece Mánička!

01.-Zeryk-s-Hurvinkem-v-roce-1931.jpg
Žeryk s Hurvínkem v roce 1931
Foto: Divadlo S+H

Máničku podle návrhu prof. Josef Skupy a za přispění Jiřího Trnky vyřezal Gustav Nosek. Její první podoba snad byla údajně inspirována tanečnicí Josephine Bakerovou. Za 90 let prošla Mánička řadou proměn a ustálila se její podoba od Zdeňka Juřeny z přelomu 70. a 80. let 20. století. Dnes postavu interpretuje rovněž „Mánička“ – Marie Šimsová a to od roku 2017.

04.-Anna-Kreuzmannova-prvni-interpretka-Manicky.jpgAnna Kreuzmannová, první interpretka Máničky
Foto: Divadlo S+H

Jejími předchůdkyněmi byly Anna Kreuzmannová, Božena Weleková, Helena Štáchová, díky které se Mánička proměnila v moderní holčičku, a také získala v roce 1971 svou bábinku – paní Kateřinu Hovorkovou.

07.-H.-Stachova-druha-interpretka-Manicky-a-A.-Kreuzmannova-prvni-interpretka-Manicky-foto-z-konce-sedmdesatych-let.jpgH. Štáchová, druhá interpretka Máničky a A. Kreuzmannová, první interpretka Máničky. Foto je z konce sedmdesátých let.
Foto: Divadlo S+H

Žeryčka vytvořil Gustav Nosek a prvních 8 let ho také „štěkal“. Jeho dalšími interprety byli František Flajšhanz, Miroslav Černý, Miroslav Polák v současné chvíli se Žerykovi věnuje Michal Šturman. Co se týče jména Žeryk, je možné, že bylo inspirováno ve 20. – 30. letech populárním hrdinou „Foxíkem Jerrym z Ostrovů“ z románu Jacka Londona.

Na počest Žeryčka Divadlo S+H připravuje představení Žeryčku, hop! autorky a režisérky Janky Ryšánek Schmiedtové a výtvarníka Davida Janoška. Jak se zdá, toto interaktivní představení bude možné na přelomu května a června nazkoušet a v nové sezóně bude uvedeno. Jedná se o představení pro děti od jednoho do tří let!