5d650e71a6741obrazek.png
Je blízkým příbuzným řepy, ale patří mezi listovou zeleninu. Jeho oříšková, trochu nasládlá chuť si podmanila lidské chuťové pohárky už před tisícovkami let. Tehdy rostl hlavně ve Středomoří, odkud se před třemi stovkami let rozšířil i až na naše území. Jenže pak se do módy dostal špenát a mangold z našich zahrádek vytlačil. Přitom je to ale velká škoda. Proč?

1) Skvěle chutná

5d650e8e70ee6obrazek.pngMangold v kuchyni využijete na mnoho způsobů. Pokrájené větší listy lze připravit jako špenát, ty mladší se zase skvěle hodí do salátů či polévek a omáček. Ladí také s těstovinami a sýry, s nimiž je můžete zapéct. Kromě listů však využijete také řapíky, které zase nahradí chřest. Nebo i květák v kombinaci s vejci jakožto „mozeček“. 

2) Je plný prospěšných látek

5d650e9838b77obrazek.pngMangold je ceněný pro svůj vysoký obsah vitaminu C, ale tělu dodává také vitaminy skupina B a provitamin A. Bohatý je také na vápník a železo, najde se v něm i fosfor, hořčík, draslík, měď nebo zinek. Mimo to je nabitý kyselinou listovou, vysoce účinnými bioflavonoidy a obsahuje také rutin a kvercetin.

Díky tomu pomáhá zpevňovat cévy a předcházet tak ateroskleróze. Je také prevencí nádorových onemocnění, podporuje krvetvorbu, pomáhá při výkyvech nálad i v klimakteriu, posiluje mozek i nervovou soustavu, zlepšuje paměť a soustředění. Vláknina mangoldu pak urychluje cestu potravy zažívacím traktem. Jen pozor, pokud ho sníte více, může působit projímavě.

3) Není náročný na pěstování

5d650ea072e60obrazek.pngBez problému bude růst i na vaší zahrádce, pokud mu dopřejete alespoň trochu výživnou zeminu a přes léto dostatek zálivky a slunečního svitu. Pochází z jihu, takže má rád teplo. Pokud ale v zimě nebude holomráz, přečká pod sněhovou přikrývkou do dalšího roku. Je totiž dvouletka. Díky tomu můžete sklízet listy i na podzim a v zimě.

Pokud chcete začít s pěstováním, můžete vysít semínka ještě teď v srpnu. V takovém případě byste se mohly dočkat první sklizně ještě letos. Jestliže necháte výsev až na jaro, pak je ten pravý čas v dubnu.

Výhodou mangoldu je, že ho můžete sklízet v průběhu celé sezony. Zkrátka postupně odlamujete jednotlivé listy, jak právě potřebujete.

4) Zkrášlí zahradu

5d650eac2e78cobrazek.pngNa výběr máte nejen z listové a řapíkaté odrůdy, ale můžete volit také mezi různými barevnými variacemi. Líbí se vám víc tmavě zelené listy protkané zářivě červenými žilkami a s červenými řapíky? Nebo dáte přednost odrůdám se žlutými řapíky? Pokud se nemůžete rozhodnout, je tu i odrůda Bright Lights hýřící barvami od bělavé, přes žlutou a růžovou až po fialovou. Některé druhy mohou mít zbarvené do fialova dokonce i celé listy.
blobid0.png

Čtěte také: