Je hodně lidí, které osloví, a  přitom ani nevědí proč. Mají z nich totiž  krásný pocit. Intuitivně něco v nás s nimi komunikuje. Mluvíme o mandalách.

Mandaly jsou prý staré jako lidstvo samo, což dokazuje i skutečnost, že nejstarší obrazce tohoto druhu se vyskytovaly už v paleolitu. Lze je najít i v půdorysech staveb ze starého Egypta, Babylonu a Jávy. I když označení mandala pochází z východu, samotná mandala je nadkulturním symbolem jednoty a vyváženosti, prolínající se všemi obdobími i náboženskými směry. 

Podle odborných studií je mandala dle posvátné geometrie (semeno života) půdorysem nejvyšší budovy světa v Dubaji.

Čím to je, že nás mandaly tak uchvacují?

Můžeme je studovat, nechat se jejich krásou unášet či je sami vytvářet. Mandala podle zasvěcenců je prostředek pro komunikaci s bohem. Lze ji použít  jako pomoc v sebepoznání, při relaxaci či při arteterapii.

Mě samotnou mandaly přímo fascinují, některé mi pocitově připadají jako duchovní mapy, některé jako silové zářiče a jiné zas jako konejšivé uklidňující  barevné vlnění. Mám jich doma mnoho, někdo by možná pověděl, že z každého rohu nějaká vykukuje. :-)

Většinu z nich jsem si vytvářela sama a v danou dobu s ní i pracovala, ale obdivuji i ty mandaly, které vytvářejí jiní.

Podle Wikipedie může mandalu tvořit každý, ale není to cesta pro všechny. Mandalu maluje ten, kdo je zvědavý, kdo hledá sám sebe, kdo chce lépe poznat, kdo má problémy a rád by pochopil, co se v něm děje, ale i všichni ostatní, kteří mají svůj důvod. Kreslení je určeno pro ty, kteří chtějí lépe pochopit sami sebe, podívat se na svoji osobní strukturu, vyjádřit to, co je verbálním způsobem těžko formulovatelné, obtížně sdělitelné a mnohdy mimo dosah vědomého uchopení. Výtvarné schopnosti ani vzdělání nejsou vůbec potřeba. Vyjadřovat se malováním může, a zároveň umí, kdokoliv.  

Jednoduchý návod na tvorbu mandaly můžete najít třeba na tomto videu (kresba mandaly pomocí šablony):

Nebo zde - pomocí obyčejného kružítka a pastelek

Je jisté, že mandaly jsou tu pro nás, byly nám dány k našemu potěšení, pomoci při cestě růstu i uzdravení. Je obohacující mandaly studovat - číst, kreslit vlastní či vybarvovat ty předtištěné, sypat z písku nebo jako někteří tvořit z jídla (než jej sníme). Jsou jedním z božích darů, který se nám nabízí, a je jen na nás, jestli je do svého světa přijmete a budete se s nich těšit...

Byla by škoda to alespoň nezkusit. :-)      

Reklama