Že je vám její jméno trochu povědomé? Je také spojeno s kumštem, i když nejen s herectvím. Marie, které neřekli jinak než Máňa, se narodila v roce 1909 do vážené pražské rodiny. Jejím dědečkem byl slavný 5f2a8d25a9ba5obrazek.pngmalíř František Ženíšek, který se spolu s Mikolášem Alšem podílel na výzdobě foyeru pražského Národního divadla. Zároveň namaloval první oponu ND, jež ale bohužel při požáru shořela, a také strop divadla. I jeho syn František Ženíšek ml., Mariin strýc, byl malířem. Mariin tatínek Ing. Julius Ženíšek byl zase zástupcem letecké firmy Wright a výhradním dovozcem a prodejcem automobilů značky Ford. Založil i firmu Ford Motor Company pro Rakousko-Uhersko, která ale vinou jeho společníka zkrachovala.

Marie tedy vyrůstala spolu se svými čtyřmi sestrami v rodině, která měla blízko k umění i automobilům. Vždyť její otec vlastnil jako jeden z prvních u nás již roku 1895 závodní auto. Marie se k filmování dostala coby patnáctiletá studentka Vyšší dívčí školy ve Vršovicích. Zasloužila se o to její starší kamarádka Anny Ondráková, v té době už známá herečka. Jednalo se o němou crazy komedii Chyťte ho!, kterou režíroval slavný Karel Lamač, přítel Anny Ondrákové.

Marie okamžitě vzbudila pozornost diváků. Byla nejen pohledná, ale i pohybově nadaná. Ač nebyla herecky školená, role se jí začaly hrnout. V několika filmech se stala partnerkou Theodora Pištěka. Obvykle hrávali otce s dcerou, a ačkoli to tak nevypadalo, byl mezi nimi rozdíl jen 14 let. Tento skvělý herec poněkud korpulentní postavy nikdy nepůsobil jako velký milovník, přesto prý měl u žen velké úspěchy. Dokázal získat i srdce mladinké Marie Ženíškové. Slavná svatba se 5f2a8d884f3e1obrazek.pngkonala ve středu 19. března 1930. Manželství patřilo k mimořádně šťastným, což nebývalo v hereckých kruzích až tak obvyklé.

Narodily se v něm dvě děti – dcera Anna a syn Theodor Pištěk ml., slavný akademický malíř, který se podílel na 105 filmech coby autor kostýmů.
Za kostýmy k Formanově Amadeovi získal nejvyšší filmové ocenění – amerického Oscara, za film Valmont byl oceněn Césarem a nominován rovněž na Oscara. Kromě toho se stal tvůrcem prvních porevolučních uniforem Hradní stráže. Výtvarné geny zděděné pro pradědečkovi Ženíškovi se tedy nezapřely! A to nemluvíme o jeho vášni pro rychlá auta, zděděné po dědečkovi Juliovi Ženíškovi. Dnes už málokdo ví, že oskarový výtvarník byl naším úspěšným automobilovým závodníkem, který naši republiku reprezentoval na závodních okruzích v letech 1975 a 76.

Ale vraťme se zpět k Theodorově mamince Marii Ženíškové. Ačkoli jí příchod zvukového filmu nečinil problémy, v průběhu třicátých let, zejména po narození výše zmiňovaného veleúspěšného syna Theodora, přestávala filmovat a věnovala se pouze rodině. Poslední film natočila v roce 1938, tedy ve svých 29 letech. Filmoví historikové se shodují, že se díky svému půvabu, talentu i přirozenému vystupování mohla stát podobnou hvězdou jako byla Nataša Gollová, Adina Mandlová či Lída Baarová. Kdyby chtěla…

5f2a8f9acd03aobrazek.png
Z filmu Takový je život. Foto: Youtube

Zvláštní roli v životě nastávajících manželů Theodora Pištěka a Marie Ženíškové sehrál němý film Takový je život z roku 1929. Máňa v něm hrála dceru pradleny, která komplikuje život nejen sobě, ale i své udřené matce. Tento film bývá vysoce ceněn jako jeden z vrcholů filmu němé éry nejen u nás, ale i ve světové kinematografii. Po odstoupení sponzorů se Theodor Pištěk, kterému na filmu velice záleželo, rozhodl film zafinancovat sám. Půjčil si na něj půl milionu! Jenže film neměl u diváků patřičný úspěch, a tak byla hercova rodina - podle vyjádření Jaroslava Marvana - nucena dluh splácet minimálně do roku 1948. Theodor Pištěk se díky tomu stal filmovým rekordmanem. Někdo spočítal, že účinkoval ve 325 filmech! Kvůli dluhům byl nucen brát každou roli!

5f2a8dc09bcebobrazek.png
Foto: Youtube

A právě tehdy se Máňa ukázala jako děvče do nepohody. Ač vyrostla ve finančně zajištěné rodině, držela ve své nové domácnosti kasu a dokázala si poradit i s málem. Jak na maminku později Theodor Pištěk mladší vzpomínal, nebylo to vůbec jednoduché, občas do rodiny zavítali i exekutoři, před nimiž schovávala rodinné šperky. Odměnou jí byl harmonický vztah a spokojenost celé rodiny.

Marie Ženíšková zemřela jako zapomenutá herečka ve svých 73 letech v roce 1982. Svého milujícího a milovaného manžela přežila o více než dvacet let…
 
Na našem webu jste si mohli přečíst:

Reklama