Maminky, které pečují o děti s autismem, to nemají vůbec jednoduché. Denně se potýkají s problémy, které tato diagnóza přináší, a mnohdy čelí i předsudkům z řad neznalé veřejnosti.

Většina z nich měla své sny a představy o klidném rodinném životě. To vše se ale rozplynulo v okamžiku, kdy si poprvé vyslechly větu: „Vaše dítě má autismus.“
Organizace APLA Praha, střední Čechy, asociace pomáhající lidem s autismem, a pražské centrum trvalého zdraví Cordeus spojily své síly a rozhodly se dopřát maminkám alespoň jeden den, kdy mohly starosti hodit za hlavu a nechat se hýčkat. Kombinace příjemného pasivního relaxu v podobě uvolňujících masáží pod rukama šikovných terapeutů, aktivního odpočinku a energetizujícího nabití v podobě absolvování zumby a nakonec báječného uvolnění v bazénu, teplé vířivce či finské sauně rozjasnilo tváře všech maminek.

zumba

„Pro rodiče pečující o dítě s autismem jde o nekončící dřinu, a tak nás napadlo nadělit maminkám ke Dni matek dárek, který by byl jen a jen pro ně. Vždyť si to opravdu zaslouží,“ říká Simona Votyová, PR manažerka organizace APLA, která nabízí klientům komplexní služby v péči o děti s autismem, a dodává: „I když se jednalo pouze o jeden den, bylo vidět, jak si to všechny mámy užívají a jsou spokojené, podařilo se jim alespoň na chvíli přijít na jiné myšlenky. Kromě toho si spolu mohly nejen popovídat, ale také vyměnit si zkušenosti. Jindy totiž nemají příliš možností sejít se pohromadě.“

masaz

„Maminkám jsme chtěli udělat radost, umožnit jim na chvíli vyskočit z každodenního koloběhu nelehké a nekončící péče o děti s tímto postižením. Přáli jsme si jim zprostředkovat aktivní odpočinek, při kterém by aspoň na malou chvíli mohly spočinout jen samy se sebou a načerpat spousty pozitivní energie a síly do dalších dní. Víme, že stačí i málo a člověk odchází s novou inspirací,“ vysvětlila Barbora Balcarová, manažerka léčebného úseku centra Cordeus, které celou akci maminkám věnovalo.

virivka

O tom, že se Den matek opravdu vydařil, svědčí i slova těch, které se akce zúčastnily.

„Byl to skvělý nápad a hlavně děkuji všem báječným lidem, kteří byli a jsou ochotni podat pomocnou ruku a pohladit na duši, protože potřebujeme vědět, že na všechno nejsme úplně samy,“ pochvalovala si jedna z přítomných maminek. Také další se přidaly k poděkování za akci, díky které načerpaly nové síly a podle svých slov se vracely domů s pocitem, že zase chvíli vydrží šílené tempo se svými postiženými dětmi.
„Musím se přiznat, že jsem přemýšlela, jestli na akci vůbec půjdu, protože kvůli péči o syna nemám na nic čas a ke všemu jsem se cítila hrozně unavená a všechno jsem viděla černě. Ale teď jsem moc ráda, že jsem se nakonec přemluvila a vyšla také jednou mezi lidi. Na masáži i na zumbě jsem byla poprvé v životě a bylo to vážně skvělé a uvolňující a všem děkuji za tento zážitek. Ráda bych ale také poděkovala masérovi Petru Englichovi, který byl slepý a určitě se i on potýká se spoustou problémů, přesto jsme se spolu moc nasmáli a úplně rozehnal moje chmury. Splín, se kterým jsem přišla, byl rázem pryč a to byl opravdu ten největší dárek,“ popsala své pocity po dni plném relaxu další z přítomných žen.

Koneckonců o tom, s čím vším se rodiče dětí postižených autismem musí dennodenně potýkat, bude vyprávět také kniha, na které už teď Simona Votyová z organizace APLA pracuje.
„Bude to vlastně taková sbírka příběhů, z nichž každý bude patřit jedné rodině,“ upřesňuje Simona Votyová. „Autismus je samozřejmě vážná věc, ale některé historky jsou velmi zábavné,“ uzavírá s úsměvem.

Co je autismus?

Jde o jednu z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje, která je vrozená a týká se některých mozkových funkcí. Dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj je díky tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti. Příčinu této dysfunkce se zatím nepodařilo odhalit. Jistá role se přisuzuje genetickým faktorům, různým infekčním onemocněním a chemickým procesům v mozku. Autismus je v podstatě syndrom, který se diagnostikuje na základě projevů chování. Projevuje se buď od dětství, nebo v raném věku (do 36 měsíců). Porucha určitých mozkových funkcí způsobí, že dítě nedokáže správným způsobem vyhodnocovat informace (senzorické a jazykové). Lidé s autismem pak mívají výrazné potíže ve vývoji řeči, ve vztazích s lidmi a obtížně zvládají běžné sociální dovednosti.
Epidemiologické studie uvádějí 15–25 případů autismu na 10 000 narozených dětí (podle šířky diagnostických kritérií). Potencionálně tedy v České republice žije 15–20 000 osob s autismem. To znamená, že se u nás každý rok narodí okolo 200 dětí postižených autismem.

Zdroj: www.apla.cz

Kam dál?