Krásný den všem v redakci a krásný den všem čtenářkám na Žena-in.cz,

jelikož jsem letos nebyla vůbec nikde na dovolené, rozhodla jsem se shrnout si poznávací dovolenou „Paříž 2004“ a ráda bych se o své zážitky s Vámi všemi podělila.

 

Možná Vám všem ostatním dám tip, kam se podívat, anebo tím vyzvu ostatní, aby se i oni podělili o své.

 

Vyrazili jsme v červenci na poznávací zájezd od Čedoku. Vyjížděli jsme večer z Prahy a ráno jsme měli první zastávku v německém Ulmu, z kterého jsem přiložila první fotku.

 

 

 

 

Bylo to krásné město, které nás sice přivítalo deštěm, ale nejen že se mi tam líbily budovy, ale také nás zaujala zahrada, ve které byly nápisy i pro slepce. (další foto)

 

 

 

 

Odpoledne jsme měli prohlídku Štrasburku. Je to krásné  průmyslové město s říčním přístavem na Rýnu. Leží téměř přesně na východ od Paříže na německé hranici. Do Rýna zde ústí řeka Ill a průplav z Rhôny. Město Štrasburk je správní středisko Alsaska. Střed města je protkán mnoha kanály.
Gotická katedrála pochází z 11.-15. stol. Postavena z červeného pískovce dovezeného z Vogéz. Některé městské domy ze 17. stol. mají vnější fasády dřevěné. Ve Štrasburku sídlí Rada Evropy a Evropský parlament (další fota).

 

  

Zde jsme přespali a další den ráno jsme se vydali již do vnitra Francie.

První zastávku jsme měli v krásném městě “Remeš”- Reims je historické město na řece Marně. Středisko vinařství v kraji Champagne (čti šampaň). Město proslulo mohutnou katedrálou ze 13. a  14. stol., která je vyšší a delší než katedrála Notre Dame v Paříži. Až do r. 1830 tu byli korunováni francouzští králové. V roce  1429 sem přivedla tehdy sedmnáctiletá Jana z Arku dvanáctitisícové vojsko ke korunovaci následníka trůnu na krále Karla VII. Velkou část města zničila dělostřelba za 1. svět. války. Rekonstrukce katedrály se vlekla až do r. 1938. V místní technické škole se zachovává místnost, odkud za 2. světové války velel armádám západních Spojenců generál Dwight Eisenhower. Zde Němci 7. 5. 1945 podepsali kapitulaci.

 

 

 

 

 

 

Po prohlídce tohoto krásného města jsme se již vydali směr Paříž, kde jsme se nejprve ubytovali v malinkém hotýlku nedaleko slavného kabaretu Moulin Rouge.

 

 

 

Večer jsme ještě s dcerou stihli projít Montmartre -  zábavní čtvrť kolem náměstí Place Pigalle a Place Blanche, jíž vévodí blikavé neony, sexshopy, striptýzové lokály, bary a různé podezřelé podniky. Na Place Blanche spatříme lopatky větrného mlýnu známého kabaretu Moulin Rouge, kde se již sto let turistům předvádí francouzský kankán, a Sacré Coeur.
(viz foto)

 

 

 

 

 

 

 

Je to mimořádná stavba, byla vybudována koncem 19. století jako symbol vlastenecké obnovy po válečných událostech let sedmdesátých a po Pařížské komuně. Kostel v románsko-byzantském stylu s četnými kupolemi, připomínajícími cukrářský výtvor, patří k Paříži jako Eiffelovka.

 

 

 

Ráno jsme začali výstupem a prohlídkou Eiffelovy věže. Geniální inženýr Gustav Eiffel sklidil nevybíravou kritiku, neboť svojí holou věží, v době vzniku díky výšce 300 metrů nejvyšší na světě, údajně zohyzdil tvář Paříže. Věž se stavěla dva roky a zpřístupněna byla 6. května 1889. O málo později si Paříž bez této dominanty již nikdo nedovedl představit.

 

 

 

 

Mezi dalšími architektonickými skvosty, jež nás zaujaly, byla čtvrť La Défense. Jedná se o moderní čtvrť na severozápadním okraji Paříže, tvořícím svou architekturou a vnitřním vybavením samostatný celek.

 

 

 

 

Poslední den v Paříži byl dost náročný, začal prohlídkou Versailles – zde byla možnost prohlídky zámku a zahrad, nebo jen zahrad. My jsme prohlídli všechno, byla to nádhera.

 

  

 

 

 

Po prohlídce zámku a zahrad jsme se vrátili do Paříže a prošli krásnou procházkou všechny zbylé památky, jakými jsou Sorbona, Lucemburské zahrady, Pantheon, Invalidovna, Notre Dame – je dílem mistrovské gotiky, stavba, o níž byla napsána literární díla, učebnice francouzské historie. Byli zde korunováni králové a královny, jeden z císařů, Napoleon, se korunoval sám. Během revoluce byla katedrála zasvěcena "nejvyššímu bytí" a prohlášena za chrám rozumu. Fasáda s třemi portály, oběma hranatými věžemi a s okny s rozetami pochází z 12. století. Stavba byla dokončena v polovině 14. století, a dále následovala  procházka Latinskou čtvrtí po levém břehu Seiny.

 

 

 

 

 

 

Dále jsme pokračovali ke královskému paláci Louvre,  kde jsme na prostředním nádvoří vstoupili skleněnou pyramidou do známé obrazárny – zde jsme byli davem hnáni k slavné Moně Lise. Procházku městem jsme končili na Champs Elysées, na nejslavnější a stále ještě nejkrásnější třída na světě. Měří dva kilometry a vede z náměstí Place de la Concorde a k Arc de Triomphe (Vítězný oblouk), na Place Charles de Gaulle. V její dolní části až po kruhové náměstí Rond-Point ji lemují parky s elegantními restauracemi a divadly. Mezi Rond-Point a Vítězným obloukem lemují obě strany Elysejských polí reprezentativní budovy. Tato nádherná třída pozbyla vybudováním multikin, restaurací s rychlým občerstvením a obchodů s levným zbožím hodně ze svého lesku, nyní však prožívá skutečnou renesanci. Pařížská městská správa vykázala auta do podzemních garáží, nechala vysázet stromy, rozšířila chodníky a zkrášlila je novým a stylově působícím městským mobiliářem. Teď se přepychová třída stala znovu přitažlivou pro luxusní obchody i jejich návštěvníky. Závěr patřil slavnému “Vítěznému oblouku”.

 

 

S Paříží jsme se rozloučili romantickou projížďkou lodí po SEINĚ. Byla to opravdu nádhera, vyjeli jsme okolo osmé hodiny večer, ještě bylo krásně vidět a končili jsme za naprosté tmy, pohled na osvícenou Eiffelovku jsem doslova obrečela. Myslela jsem si, že mě nemůže jen tak něco dostat, ale opravdu dostalo. Myslím si, že jsem nebyla sama.

 

 

 

Tak jsem si tvorbou těchto stránek krásně zavzpomínala a doufám, že tím potěším i někoho dalšího, a ještě jednou všem hezký den  

 

mamoutek

 


 

Děkujeme mamoutkovi za krásné fotografie a popis zájezdu a za odměnu posíláme dárek! Krásnou kabelku v hodnotě 600Kč, pexeso, klíčenku a CD se hrami od Jednoutýdně.cz

 

Přejem příjemnou zábavu.

 

Pokud i vy chcete dostat odměnu od redakce pošlte nám co vás zaujalo, rozesmálo, obohatilo a když to rozesměje, pobaví, obohatí a hlavně přesvědčí i nás - obdarujeme vás.

 

redakce@zena-in.cz

 

Krásný čtvrtek přeje redakce