Rakovina prsu opravdu není žádná legrace. Naštěstí existuje několik možností, jak se můžeme nechat zkontrolovat, abychom měly jistotu, že máme prsa v pořádku. Jednou z metod prevence je vyšetření na mamografu. Vyzkoušela jsem to a není se čeho obávat.

V České republice má každá žena ve věku od 45 let právo na jedno preventivní mamografické vyšetření za 24 měsíců bez úhrady. V případě, že jsou vyšetření prováděna v kratších intervalech, můžete být vyzvána k úhradě tohoto ošetření.

Pokud vás na preventivní vyšetření nepošle váš gynekolog nebo praktický lékař, můžete se na mamograf objednat sama. Na samotné vyšetření ale musíte mít od svého lékaře (nejlépe gynekologa) doporučení.  Jaké centrum si vybrat?  V České republice existuje síť akreditovaných mamografických screeningových center, která vyhověla náročným kritériím.  Seznam center najdete na webových stránkách Asociace mamodiagnostiků ČR (www.mamo.cz).

Jak probíhá mamografické vyšetření?

Nemusíte se bát, že vás čeká něco nepříjemného. Jako první vyplníte dotazník, odpovíte na otázky, které se týkají vašeho zdravotního stavu a na otázky vztahující se k rodinné anamnéze. Pro rakovinu prsu a pohlavních orgánů je důležitá informace, zda tímto onemocněním netrpěl někdo z rodiny.

mamograf

Po vyplnění dotazníku vás vyzve setra, abyste si v kabince odložily vrchní oblečení a sundaly šperky a hodinky. V ordinaci vás lékař seznámí s mamografem, což je speciální přístroj pro diagnostiku vašich prsů.

Aby bylo vyšetření provedeno dobře, je nutné rozložit tkáň prsu tak, aby byly vidět jednotlivé struktury. Proto se prs upevní mezi dvě speciální desky, které jej lehce stlačí. Nemusíte se bát, nejde o nic bolestivého. Stlačení trvá jen 2-3 vteřiny.  Ženy s citlivými prsy mohou cítit trochu nepohodlí, které se ale dá vydržet, stlačení je opravdu velmi krátké. Pokud máte prsy citlivější, je lepší si naplánovat preventivní v první polovině menstruačního cyklu, kdy jsou prsy méně citlivé. Mamograf pro mapování struktur v prsu využívá speciální měkké rentgenové záření. Moderní medicína a kvalitní mamografie vedla v poslední době ke značnému snížení dávek záření, takže preventivní vyšetření je možné provádět i každoročně bez jakékoliv obavy.

Pokud se chystáte na druhé a další preventivní mamografické vyšetření, je dobré navštívit stejné centrum, kde jste byla na předchozích vyšetřeních. Díky srovnání vašich předchozích snímků je možné změny odhalit ještě lépe. Pokud jdete na jiné pracoviště, vyžádejte si před vyšetřením svou předchozí dokumentaci a předejte ji ošetřujícímu lékaři v novém centru. Je to důležité, nezapomeňte na to.

Pokud je vyšetření v pořádku, centrum zašle vašemu lékaři zprávu s výsledky. Pokud se po prozkoumání výsledků vyšetření lékaři něco nezdá, narazí na nějaký patologický jev, zkontaktují vás a domluví se s vámi na dalším postupu.

Proč chodit pravidelně na mamograf?

Důvodem pravidelných vyšetření je potvrzení, že se tkáň prsu nemění a že se ve tkáni neobjevují podezřelá ložiska. Díky pravidelné kontrole lze odhalit i velmi jemné, nenápadné počáteční změny, které by se při pohmatu projevily podstatně později. Mamografie je dosud nejspolehlivější metoda k odhalování nádorů prsu i v počátečním stadiu. Spolehlivost mamografického vyšetření (pokud je prováděno v akreditovaných mamografických screeningových centrech) je přibližně 96 %.

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

www.foryou.czPro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Důležité odkazy:

Reklama