...zvolalo dítě asi tak sedmileté před výkladní skříní papírnictví. Jo, jo, pouštění draků. Vzpomínky mne přenesly o pár desítek let zpět. Tehdy jsme si ale draky vyráběli.

Pamatuji si, kolik se nás vždycky tehdy sešlo na poli za hřbitovem a pouštěli jsme o sto šest. Moje vzpomínky na podzim jsou ovlivněny hlavně obrázky ze slabikáře.

Draci, barevné spadané listí, kaštany a pasáčci opékající brambory na hořící bramborové nati. Ti pasáčci mne fascinovali nejvíc. Bramborová nať je poměrně dužnatá a plná vody. Kdo to umí zapálit a ještě na tom něco opéct, je fakt borec!

Ale zpět před výlohu papírnictví. Dítě dožadující se draka ukazovalo na igelitového netopýra vyztuženého brčky. Vedle toho bylo nějaké monstrum za 2500 Kč a taky to moc jako drak nevypadalo. Spíš to byla zmenšenina padáku na paragliding. Ani ti draci už nejsou to, co dřív. Pokusím se poradit čtenářkám, jak jednoduše takového draka postavit a zapojit při tom do výroby vaši ratolest.

Klasický drak, jakého si pamatuji z dob mládí, má tvar kosočtverce. Dělala se i tzv. psaníčka. Já jsem si pro ukázku vybral tvar hvězda. Nicméně je jedno, jaký tvar drak bude mít, důležitá je tzv „Váha“, tedy uchycení draka na provázek, a délka ocasu.

Materiál pořídíte v papírnictví za pár korun. Potřebujete provázek, lepicí pásku, lepidlo kanagon, balicí papír nebo igelit (raději barevný) špejle, trojúhelník, tužku a nůžky. Na vyzdobení pastelky nebo fixy podle použitého materiálu na potah.

Při výrobě hvězdy – je to vlastně šestiúhelník, potřebujete pomůcku: Šestiúhelníkovou šablonu o průměru cca 10 cm. Pokud máte kružítko a základní znalosti geometrie, jde to snadno. Já kružítko po ruce neměl, pomohl jsem si tedy dvěma rovnostrannými trojúhelníky (viz obrázek).

Vezměte 3 stejně dlouhé špejle, označte si na nich střed a položte je na šablonu tak, aby tvořily hvězdu. Špejle ve středu spojte pomocí provázku a lepidla. Po zaschnutí středu natáhněte po obvodu hvězdy provázek. Okolo každého konce špejle dvakrát omotejte a zalepte. Tím máte kostru draka hotovou. Vaše dítě může už spolupracovat a připravit „bábrlata“ na ocas. Jsou to obdélníčky papíru přiměřené velikosti, poskládané do harmoniky (viz obrázek). 

Kostru draka přiložte na potah, obkreslete si základní tvar, přidejte na každé straně cca 2 cm a vystřihněte. Na vrcholech hvězdy je třeba vystřihnout v přidaném materiálu trojúhelníčky tak, aby se záložky při ohnutí nepřekrývaly.  Teď můžete dát ratolesti potah k dotvoření. Může na něj malovat, co se mu zlíbí. 

Vy můžete dodělat ocas. Připravené naskládané papírky uprostřed přetočte, na provázku udělejte vždy po cca 20 cm smyčku, a tou prostrčte papírek. Smyčku je dobré po utažení zakápnout lepidlem. Konce papírku roztáhněte do mašle. Upozornění!!! Při stavbě draka neplatí rčení o malém kašpárku a velkém divadlu! Ocas draka by měl být 6x delší, než je výška draka. Jinak bude mít drak velmi špatné letové vlastnosti. Pokud dítě dokončilo povrchové úpravy potahu, potah pomocí lepicí pásky připevníme k obvodovému provázku. Tím je drak hotový. Teď stačí připevnit „váhu“ a ocas můžeme jít pouštět.

„Váhu“ draka tvoří kostra jehlanu, vyrobená z provázku. Základna jsou dva sousední vrcholy hvězdy a její střed. Strana jehlanu by měla být 2/3 výšky draka. Na vrchol jehlanu připevníte provázek,na kterém budete draka pouštět. Ocas připevněte na dva sousední vrcholy hvězdy – opět viz obrázek. Pokud se tohle povede někomu vyrobit bez náčrtku, jen podle mého zmateného popisu, tak ode mne dostane lízátko! :)

No a můžete jít pouštět.

Draka pouštějte na volném prostranství, daleko od stromů a elektrických drátů! Pokud váš výrobek letí šikmo, je špatně nastavená „váha“ – jeden provázek je patrně kratší. Pokud drak krouží, máte krátký ocas. Pokud drak nelétá, je patrně bezvětří. Pouští se proti větru. Provázek si namotejte na nějakou cívku nebo alespoň kus klacku.

Jinak nejste limitováni velikostí. Tedy téměř. Musíte jen s větší velikostí používat bytelnější materiály. Pokud postavíte draka přes 1000 mm v průměru, je potřeba dítko dobře nakrmit, aby vám neodlétlo. U draků s průměrem 3000 mm a více je dobré požádat řízení letového provozu k povolení ke startu. :)

Tak ať vám to lítá!

Reklama