10 tipů na netradiční a zdravé svačinky pro školáky podle výživové poradkyně:

1. Pita chléb s krůtí šunkou, paprikou, jarní cibulkou, avokádem a zakysanou smetanou.
2. Smoothie z banánu, manga a pomerančové šťávy + malá domácí sušenka.
3. Veselé duhové špízy z borůvek, hroznů, kiwi, ananasu, mandarinky a jahod + mléčný produkt.
4. Domácí muffiny z celozrnné mouky se skořicí, jablky a rozinkami.
5. Ovesné sušenky se sušeným ovocem + mléčný produkt.
6. Sendvič se sušenou šunkou, rukolou a zeleninou.
7. Celozrnná bageta se sýrem cottage + čerstvé ovoce.
8. Wrap s tuňákovou pomazánkou, salátem a zeleninou.
9. Sendvič s uzeným lososem, lučinou a salátem.
10. Salát s těstovinami, zeleninou a jogurtovým dressingem.

  • Moje dítě nechce zdravé potraviny, co s tím?

S dětskými chutěmi to není úplně jednoduché. Některá jídla si děti oblíbí hned napoprvé, u jiných trvá zase trochu déle, než jim přijdou na chuť. Nechte děti potraviny ochutnávat, ale nenuťte je jíst velké množství, pokud jim jídlo zrovna nechutná, posílili byste tak totiž jejich odpor. Neoblíbené jídlo však hned z jídelníčku nevyřazujte a zkuste je po čase dítěti nabídnout znovu a třeba v kombinaci s jinou potravinou či v jiné úpravě. Dětem obecně trvá déle, než si na některé chutě zvyknou a to, co jim nechutnalo včera, si třeba příští týden oblíbí.

5b9a26998749fobrazek.png

  • Dítě přeci sladké potřebuje!

Sladkosti s přidaným cukrem jsou něco, co dítě útlého věku z výživového hlediska opravdu nepotřebuje. Pokud chcete dětem dopřát něco dobrého na zub, určitě je lepší to řešit ovocem v čerstvé či sušené podobě, případně ovocným pyré, nebo třeba oříšky. Můžete také například zkusit s dětmi něco zdravého upéct. Když jej do přípravy zapojíte, určitě mu pak výsledné jídlo bude více chutnat. Pustit se můžete do domácího perníku s jablky, pohankových palačinek či mrkvového koláče. Preferujte čerstvé potraviny a vyhněte se zbytečnému cukrování a polevám. Místo cukru můžete využít i kvalitní sirupy (třeba javorový či datlový), med nebo džemy s vysokým podílem ovoce a bez přidaného cukru.

Alternativy sladkostí: Sladkou obměnou může být ovoce s jogurtem a domácí granolou, celozrnné či cuketové muffiny s ovocem, rýžové lívanečky, nejlépe domácí a nepřislazovaná ovocná přesnídávka či husté smoothie nebo ochucený tvaroh. „Ani v nouzi dětem nebalte sladké čokoládové tyčinky, ochucená mléka, tučné salámy nebo hamburgery,“ radí Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE. Vzkazuje ještě, že sice v nich tyto pokrmy vyvolají nadšení, ale budou po nich unavené a mít brzy hlad.

Reklama