Hemeroidy jsou cévy v oblasti konečníku a řitního otvoru. Poměrně snadno u nich může dojít k zánětu nebo otoku, čímž vzniká onemocnění téhož názvu. „Často se to děje u nastávajících maminek, kterým na tyto cévy a tkáně v okolí tlačí zvětšující se plod v děloze,“ vysvětluje PharmDr. Irma Miklášová.
5ae30d472302cobrazek.png
 
Hemeroidy dělíme na vnitřní a vnější. „Potíže s vnitřními hemeroidy poznáme zpravidla podle čerstvé sytě rudé krve ve stolici. Vnější bývají doprovázeny bolestivými stavy a krev se objevuje zejména, když prasknou – nejčastěji tedy po vykonání potřeby,“ říká odbornice. „Jedná se vlastně o čerstvou ránu, do které se dostane nečistota a dochází k zánětu,“ dodává.

Volně dostupné prostředky i pro těhotné

Zásadní je při léčbě potíží s hemeroidy jejich včasné podchycení. „Krev ve stolici nebo na toaletním papíře vyděsí každého. Stud ale bývá mnohdy silnější a návštěvu odborníka proto odkládáme,“ popisuje PharmDr. Miklášová nejčastější chybu.

Okamžitá reakce nás přitom může ušetřit mnohem větších problémů. „Jakmile začneme pozorovat příznaky, měli bychom začít dbát na velmi důkladnou hygienu a zavést režimová opatření v podobě péče o pravidelnou stolici – sem patří dostatek tekutin, vlákniny a pohybu,“ říká odbornice.

Pomoci mohou v počátečních fázích i sedací koupele z dubové kůry ve vlažné vodě nebo některé volně prodejné přípravky. Nastávající maminky však nemohou používat některé masti nebo čípky z důvodu obsahových látek, které jsou nevhodné v těhotenství a při kojení.
 
Návštěvu lékaře neodkládejte

Další kroky by následně měly vést k odborníkovi. Ten posoudí, o jak závažný problém se jedná a rozhodne o dalším postupu. U těhotných žen jsou většinou dostačující režimová opatření a konzervativní léčba. „Pokud ženu problémy s hemeroidy před otěhotněním netrápily a nemá k nim dědičné předpoklady, po porodu obvykle vymizí. Přesto je ale nutné, aby řešení potíží neodkládala a vyhledala pomoc už v jejich počátcích,“ zdůrazňuje PharmDr. Irma Miklášová.

Co se vám může hodit, pokud vás trápí hemeroidy?

  • Aplikace Hemeroidy - Zjistěte více o tom, jak ulevit hemoroidálnímu onemocnění a zpomalit zhoršování stavu, stáhněte si aplikaci Hemoroidy. Trápí vás bolest, svědění, nepříjemný tlak v konečníku či krvácení při stolici? Všechny tyto problémy mohou znamenat, že máte hemoroidální onemocnění. Nebuďte na své problémy sami a řešte je včas.
  • Čípky HemaGel Procto jsou k dostání i bez lékařského předpisu, a protože hojivý gel v nich obsažený neprostupuje do organismu, jsou vhodné i pro těhotné a kojící ženy
  • Vhlčený toaletní papír Linteo s extraktem z dubové kůry Je obohacen dubovou kůrou, která působí jako prevence proti hemeroidům, tak i na pocení nohou, trhlinkách, při podrážděné kůži po slunění a drobných spáleninách. Obsahuje extrakt z heřmánku, který má hojivé účinky a panthenol, který, neobsahuje alkohol.

Uložit

Uložit

Reklama