Každá nastávající maminka by jich jistě dokázala vyjmenovat několik. Mýty a pověry ohledně těhotenství a novorozenců jsou totiž natolik zakořeněné, že se některými z nich dodnes řídíme. Ne že bychom jim tak úplně věřily, ale co kdyby se naše (pra)babičky přece jen nemýlily?

Jak přijít do jiného stavu?

pověra

Ještě než jste otěhotněla, možná vám starší generace radila, jak toho docílit. Do jiného stavu se prý dostanete, když obejmete ženu v jiném stavu. Přijde vám to moc osobní? Dostačující je prý i to, když se napijete z její skleničky. Popřípadě účinkuje i poplivání od nastávající maminky. Stačí si jen vybrat!

Když už jste těhotná

Pro toto krásné období existuje celá řada doporučení i zákazů. Tak předně: rozhodně si nesedejte se zkříženýma nohama. Tím byste si zadělaly na těžký porod. A vůbec! Ve třetím trimestru seďte co nejméně, aby váš potomek neměl placatou hlavičku, když už je otočený. Výhrou by ale nebylo ani to, kdybyste jedla hodně chleba. To mělo miminko zase až moc velkou hlavičku. Je toho ale víc, co nesmíte.

 • Pupeční šňůra omotaná okolo krku miminka, to je noční můra rodiček i porodníků. Jak se této komplikaci vyhnout? Nikdy nezvedejte v průběhu těhotenství ruce nad hlavu a ať vás ani nenapadne procházet se pod šňůrami na prádlo!
 • těhotPokud se chystáte ohřát se u ohýnku, sedněte si k němu raději zády. Podíváte-li se do něj, přivedete na svět miminko s ohněm v obličeji. Pokud vás plamínek vyleká, těšte se na malého zrzečka.
 • Opatrné buďte i při osobní hygieně. Obzvláště takové koupání ve vaně může být velmi nebezpečné! Napadlo vás vůbec někdy, že vám do pupíku může natéct voda a dítě utopíte?
 • Chcete, aby vaše miminko večer pěkně usínalo? Pak ani vy v těhotenství neponocujte a choďte brzy spát. A ne aby vás někdo vylekal. Traduje se, že váš potomek bude mít po narození znamínko v té samé části těla, na kterou jste si při úleku sáhla.
 • A jistě vám ani nemusíme připomínat, jaké hrůzy by vás a vaše miminko mohly potkat, pokud byste doma skladovala ještě před jeho narozením kočárek!
 • Ale konec strašení, teď trochu věštění. Jestliže vás v těhotenství pálí žáha, musíte si to přetrpět. Je to tím, že dítěti v bříšku rostou vlásky. Nesmějte se, na tuhle pověru se dokonce dělaly lékařské studie. Ty to ale, světe div se, nepotvrdily.

Holka, nebo kluk?

Pověry si vědí rady dokonce i s určováním pohlaví miminka. Bude to holka, nebo kluk? Jestliže se vám sbíhají sliny na slané, ostré a kyselé, porodíte syna. Jestliže vás to táhne spíše do cukrárny, těšte se na dceru. Poznat bezpečně pohlaví dítěte však lze i podle tvaru těhotenského bříška. Je-li do špičky, narodí se chlapec.

A jdeme do finále! Čekáte děvče? Netěšte se na rychlý porod, dá si na čas. Nedivte se, v bříšku se totiž strojí! Přece jen ale můžete docílit toho, aby dítě přišlo na svět co nejrychleji. Stačí prý, když u toho bude i vaše sousedka, která vše uspíší.

Máte doma miminko!

Pozor na šestinedělí. Pokud se během něj vydáte po setmění ven, mohlo by vám za krk skočit hejkadlo, a tak dlouho vám ječet do ucha, až byste ohluchla. Střechu nad hlavou neopouštějte ani za bouřky. Mohlo by vám totiž zkysnout mléko, jestliže kojíte.

 • S miminkem do jednoho roku se neprocházejte kolem zrcadel. Pokud tedy nechcete, aby přestalo růst! To samé by se mu mohlo přihodit i v případě, že byste jej ostříhala.
 • Je ale více míst, kam s kojencem do jednoho roku věku nesmíte. Patří mezi ně i hřbitov, který by mu mohl přivodit vážnou nemoc, nebo dokonce i smrt.

cat

 • Kojence nenechávejte ani ve společnosti koček, protože ty údajně kradou dětem dech. Možná proto, že z úst miminka cítí mléko a mohly by dostat chuť ho z nich vypít.
 • Přejete si kudrnaté dítko? Zahalte je hned po porodu do kožichu.
 • Jestliže se obáváte, aby se z vašeho děvčátka časem nestala nestyda, protáhněte ji po narození pánskými kalhotami.

Převážně nevážně

Jistě vám nemusíme připomínat, že nad většinou z výše uvedených pověr byste se měla jen pousmát. Tak si s klidným svědomím vezměte tabletky proti pálení žáhy a nevyhánějte kočky z bytu.

Čtěte také: