Pořídit si miminko je stejné, jako se vydat do neznámé země, kde nevíme, co nás čeká…

Děťátko nejsou jen radosti a štěstí, ale také probdělé noci, únava a nekonečná péče. To ostatně ví každá z nás, která si mateřstvím prošla.

My vám dnes nabídneme několik rad, které vám nejen ulehčí práci, ale třeba i zpříjemní ty dny, kdy cítíte, že máte všeho až nad hlavu…

 

Pláče a pláče a pláče…

Jsou děťátka, která si před spaním prostě musí poplakat… Jsou najedená, přebalená, a přesto křičí do světa svůj miminkovský protest.

Vezměte je do náruče, pusťte potichu hudbu a lehce se s ním pohybujte v rytmu. Většinou vám usne v dřív, než dohraje první skladba.

Další metoda, kterou já praktikovala s úspěchem, je tato: Položte děťátko na bříško a zlehka jej poplácávejte po zadečku v pravidelném rytmu… Až vám usne, opatrně jej přetočte na zádíčka, nebo na stranu – můžete srolovat deku a podložit miminku bříško a zádíčka, aby nepadalo.

Nebo jemně masírujte kojence po celém tělíčku – výborné je použít ohřáté tělové mléko.

Můj syn je zvyklý do dneška (jsou mu 3 roky!!!) držet při usínání v ručičce plenu. Už jako miminko se do ní sám zachumlal a usínal jako andílek :o)

 

Plenková dermatitida…

Málokteré miminko se této nepříjemné vyrážce vyhne… Většina rodičů se brání nadměrnému promašťování olejíčkem nebo mlékem. Řídí se heslem „Méně je někdy více“:

Střídejte jednorázové a látkové pleny. Dětská pokožka na tyto změny většinou reaguje velmi příznivě.

Když je teplo, nechávejte miminko nahé. Čerstvý vzduch a slunce dělají zázraky…

Nepoužívejte vlhké ubrousky, které obsahují alkohol. Citlivou dětskou pokožku zbytečně vysušují…

Moje známá používala při každém přebalování své dcerky fén (1. stupeň), kterým jí zadeček vysušila. Tuto metodu si nemohla vynachválit.

 

Baštíme s chutí…

Když se náš andílek učí jíst sám, je spoušť všude okolo. Většina toho, co je na talířku, skončí místo v pusince na ubruse, na zemi, ve vlasech… Nám jednou Adámek ozdobil kocoura krupicovou kaší :o) Nenajedl se pravda ani Adam, ani kocour, leč zábava to byla ohromná (pro Adama).

Pokud vaše děťátko našlo zálibu v tom, že místo lžičky zásadně používá ruce – nebraňte mu v tom. Baštit ručičkou je pro děťátko zábavné a jde mu to i rychleji. Odborníci navíc zastávají názor, že vnímání jídla hmatem je stejně důležité jako vnímání chuti, či barvy…

A několik rad pro všechny maminy:

- Je jídlo pro vaše děťátko horké? Přidejte do jídla kostku ledu.

- Celozrnné pečivo je prý dobré podávat děťátku mírně zmražené. O poznání méně totiž drobí a pokud se vašemu drobátku prořezávají zoubky, je to zároveň i ideální „kousátko“.

- „Neci!“ je odpověď vaší ratolesti, když na talířku nalezne zeleninu? Pak ji rozmixujte a promíchejte s tvarohem. Pomazánka dětičkám většinou chutná, obzvláště, když ji mohou jíst rukama :o)

- Zápasu s polévkou předejdete, když ji zahustíte instantní bramborovou kaší. Ona taková hutná polévka se  přeci jen lépe baští než ta vodová…

 

Tady skvrnka, tady flek, tady přímo mapa… Památky na oblečení po jídle či hraní prostě patří k dětem…

Když chodil kluk do školky, jednoho dne – bylo jaro – jsem mu oblékla světlounce modré kalhoty a žluté tričko. Moc mu to slušelo, vypadal jak z reklamy na prací prášek… Hrdě jsem ho vedla do školky a v duchu si říkala: To to tomu mému prckovi ale sluší, co?...

Když jsme se vraceli odpoledne domů, má hrdost odplula jak vzácná rybka… Davídek si „kreslil“ po kalhotách pampeliškou a trávou celou dobu, co si měl hrát s dětmi na zahradě…

(Paní učitelka evidentně měla jiné starosti, než hlídat děti, či jim říct, aby se převlékly do tepláčků…)

„Je to hezkýýý, mami?“ zamrkal na mě. Já valila oči na ty příšerné skvrny a jen lapala po dechu… “Je to hezký, je..“ Sám si odpověděl a ještě pokýval hlavičkou….

 

Jak tedy na ty zákeřné skvrny, mapy, fleky?

Propisovačku odstraníte: lakem na vlasy, zubní pastou + kartáčkem na zuby, octem

Krev odstraníte: peroxidem vodíku, solí (cca 30 minut nechat působit), šamponem - vetřít do skvrny a nechat opět 30 minut působit

Trávu odstraníte: Alkoholem, mlékem, máslem – potřít skvrny a vyprat citrónovou šťávou

Mastné skvrny odstraníte: Dětským pudrem, jedlou sodou, sodovkou, pšeničnou moukou – posypat, nechat zaschnout a vykartáčovat

 

Tak to bylo pár nápadů a rad pro vás maminky, které občas nevíte, kde vám hlava stojí :o) A že vím, o čem mluvím!

A jedna rada na závěr: „Vychutnávejte si i maličkosti, protože jednoho dne se ohlédnete zpět za svým životem a uvědomíte si, že to vlastně byly velké věci..“

R. Brault

 

Máte i vy nějaké nápady, rady, náměty, jak si ulehčit práci s děťátkem? Pak neváhejte a podělte se i s ostatními čtenářkami!

 

Zdroj: Practical Parenting Tips

 

 

Reklama