Jiný stav si žádá jiné chutě. Jak moc se nastávajícím maminkám může změnit apetit? Někdy více, než by čekaly! O své nejbláznivější těhotenské „hostiny“ se podělilo hned několik žen.

Eva, 36 let: Manžel nenáviděl okurky
V prvních třech měsících mi nic nevonělo, jak se říká, ale pak jsem dostala doslova nezvladatelnou chuť na lák z okurek. Kupovala jsem tak pět sklenic do týdne, a to jsem se ještě dost krotila. Nejhorší na tom ale bylo, že mi šlo jen o tu tekutou část. Okurek jsem si ani nevšimla, a tak se kupily v lednici. Manžel se je nejdřív snažil sníst, ale po týdnu už mu lezly i ušima, a tak dost reptal. Pak mi kamarádka poradila, ať si ten lák sama vařím. To byla vážně rada nad zlato! Pila jsem ho i k snídani.

food

Dita, 29 let: Styděla jsem se za sebe
Vždy jsem jedla zdravě a v bio kvalitě. Jen samá zelenina, ovoce, maso, luštěniny… Jenže jakmile přišlo těhotenství, obrátil se mi jídelníček doslova naruby! Nemohla jsem projít kolem fast foodu, aby se mi nesbíhaly sliny! Já, která je vždy nesnášela a bojovala proti nim! Po měsíci jsem se přestala přemáhat a jeden z nich vyplenila. Pořádně mastná porce plná nezdravých tuků a sacharidů mi udělala neskutečně dobře. A tak jsem tam po zbytek těhotenství chodila pravidelně. Samozřejmě tajně!

Sabina, 42 let: Vyjedla bych papírny
Nevím, jak je to možné, ale když jsem čekala Klárku, měla jsem divné chutě. Největší z nich byla na papír. Takový ten hrubší – přirovnala bych ho asi k pijáku, jaký býval ve školních sešitech. Pořád jsem si říkala, jak by asi chutnal. Ne, nikdy jsem to nevyzkoušela. Zachránila mě náhražka. Nakupovala jsem ve velkém v cukrárnách alespoň takový ten jedlý papír. Po porodu naštěstí jako když utne, chuť na něj ustala.

Petra, 38 let: Smažila jsem ve dne v noci
Nevím, jestli je to nějak zvláštní chuť, ale já byla řízková. Představa této pochoutky ve mně vyvolávala doslova Pavlovův reflex! Nejednou mě rodina načapala, jak ve dvě ráno smažím řízek. Jenže já ho prostě musela mít. Představa křehkého masa uvnitř křupavé strouhanky a ta typická vůně mi prostě nedala spát!

Soňa, 35 let: Moje bonbony voněly po pivovaru
Mým favoritem byly kvasnice! Abych je nejedla samotné, sypala jsem je na jakékoli jídlo. A bylo mi jedno, jestli je to oběd, nebo dezert. Místo bonbonů jsem nosila po kapsách pangaminové tablety z pivovarských kvasnic.

Klára, 42 let: Co bych dala za chutě!
Kéž bych měla v těhotenství nějaké chutě! Já nemohla vzít do pusy skoro nic. Všechno mi smrdělo a bylo mi z toho na zvracení. Trochu se to spravilo v posledním trimestru, ale pořád žádná sláva. Ale výhoda zase byla, že jsem neměla problém s poporodními kilogramy navíc!

food

Mirka, 27 let: Jako opice...
Ujížděla jsem na banánech. Já je snídala, obědvala i večeřela. Jednou jsem dokonce donutila manžela, aby do nákupního košíku naložil rovnou celou krabici, ve kterých se převážejí. Byly zrovna za výhodnou cenu, tak co? Musím říct, že paní za kasou koukala dost divně. Asi si myslela, že chováme opice.

Pozor na pica syndrom

Těhotenské chutě mohou být pořádně divoké. Některé ženy mají potřebu zpestřit si jídelníček například mýdlem, práškem na praní, křídou, ale také blátem nebo pískem. Tomu se říká pica (čtěte pika či pajka) syndrom a jistě není třeba připomínat, že je velmi nebezpečný. Jak vzniká? To není zcela jasné. Někteří odborníci tvrdí, že za něj může nedostatek některé látky v těle, například železa. Jiní jej zase přisuzují psychické poruše. Ať tak, či onak, je v případě takových chutí záhodno svěřit se lékaři.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama