Jeseník leží na pomezí malebných Rychlebských hor a turisticky vyhledávaného Hrubého Jeseníku. Byl baštou dolování zlatonosných a železných rud, významným centrem textilní a průmyslové výroby. Je místem, kde vznikl první vodoléčebný ústav na světě, který město proslavil nejen po celé Evropě. Letošní léto Jeseníku dodá další punc výjimečnosti. Jeseník se stane rájem malých i velkých věnujících svůj volný čas jízdě na svém jednostopém vozidle, které pohání pouze silou svých svalů. Jeseník se stane útočištěm cykloturistů, cyklistů, bajkerů, kolařů, jednoduše všech milovníků pedálů.

jeseniky1

Vyznavači cyklistiky stejně jako ostatní milovníci přírody a náruživý sportovci všech věkových skupin a výkonnostních kategorií okolí města vyhledávají pro členitý ráz okolní krajiny, hluboká údolí, divokou a přesto malebnou přírodu. Lákají těžké horské terény, traily, ale i méně náročné cyklistické stezky. V letošním roce se můžete těšit nejen na známé cyklistické trasy a akce, ale jsou pro vás přichystány i novinky. Pojďme se tedy podívat, co vás v Jeseníku a jeho nejbližším okolí všechno čeká!

Česko-polské cyklistické dny NOVINKA!

Právě v letošním roce bude 22. - 24. června v Jeseníku představen unikátní projekt, který bude probíhat celé léto. Organizátoři projektu pod názvem „Česko-polské cyklistické dny“ připravili pětatřicet tras různé délky a náročnosti. Vždy si budete moci vybrat mezi lehčí a těžší variantou. Mezi trasami tak nechybí vrstevnicové s nádhernými výhledy do krajiny, které zvládnou i vaše děti, nebo trasy na míru šité pro zdatné bajkery.
Vybrané trasy budete moci okusit každou červencovou a srpnovou neděli, kdy budou z jesenického náměstí vyjíždět vždy dva zkušení průvodci, kteří vás vezmou na vyjížďku po jesenických zajímavostech a zavedou vás na místa, která dosud pro cykloturisty nebyla známá.
Více se dozvíte na www.jesenickonakole.cz

cyklojeseniky2

Czech cycling Tour 2012 LAHŮDKA PRO FANOUŠKY!

Světový pohár v silniční cyklistice Czech Cycling Tour 2012 je nejprestižnější akcí roku. Tuto skutečnost potvrzuje i osobnost ambasadora tohoto závodu, jímž je Carlos Sastre, vítěz legendární Tour de France z roku 2008. Třetí etapa závodu považována za pravou královskou odstartuje z jesenického náměstí 30. června 2012. Závodníci ze všech 23 profesionálních týmů na trase dlouhé téměř 195 km nastoupají 4 560 m, což se dá srovnat s nejnáročnějšími etapami Tour de France, nebo Giro d´Italia. Fandit asi bude třeba!
Více se dozvíte na www.czechcyclingtour.cz

cyklojeseniky4

Jesenický šnek NA ZÁVODY TAKÉ S DĚTMI!

Jesenický šnek je seriál závodů pro všechny nadšence cyklistiky. Ačkoliv v letošním roce sám svým XVII. ročníkem dovršuje plnoletosti, je jednou z mála soutěží v republice, kde vedle sebe mohou soutěžit rodiče i děti. Letošní ročník připravil na všech závodech horských kol také závody pro ty nejmenší. Seriál je také výjimečný tím, že zahrnuje závody jak pro silniční, tak horská kola. Prostě na své si přijde každý. Tak neváhejte a skočte do rozjeté šňůry závodů, nikdy není pozdě!
Více se dozvíte na www.jesenickysnek.com

Priessnitzova 50 KLASIKA!

Klasická dávka kilometrů v jesenických kopcích, která nenechá nikoho chladným. Závod, který je již 8. rokem součástí prestižního seriálu Kolo pro život, největšího seriálu horských kol nejen v ČR, ale také v Evropě. Při závodě budete projíždět místy, kde na Vás dýchne krása a neporušenost přírody, kterou najdete jen v Jeseníkách. Stejně jako loni je pojetí celé akce MTB Priessnitzova 50 ČS zaměřeno na rodiny.
Více se dozvíte na www.priessnitzova50.cz

cyklojeseniky3

Čarodějnická cyklostezka ZA HISTORIÍ!

Přes Jeseník také vede cyklostezka, která vás zavede do té nejtemnější historie tohoto kraje. Provede vás od Mohelnice, přes Šumperk, Velké Losiny a Jeseník až do polského Paczkówa po místech spjatých s čarodějnickými procesy. V Jeseníku vás zavede k Vodní tvrzi, kde můžete navštívit novou unikátní expozici čarodějnických procesů na Jesenicku v 17. století.
Více se dozvíte na www.jesenikytourism.cz

Rychlebské stezky NEJLEPŠÍ TRAILY!

Jen přes kopec se z Jeseníku dostanete na čím dál více oblíbené Rychlebské stezky. První Rychlebské stezky vznikly úpravou starých loveckých chodníků. Letos na vás čeká více jak 40 km udržovaných tras různé náročnosti. Chcete zdolávat žulové plotny, kamenná pole, kličkovat mezi vzrostlými stromy, přejíždět horské potoky, nebo vyzkoušet spoustu skoků a dirtů? Zkuste Rychlebské stezky!
Více se dozvíte na www.rychlebskestezky.cz

Po vyjížďce po jesenických a rychlebských kopcích vás čekají chvíle oddechu a regenerace třeba v jedinečném balneoparku v areálu Priessnitzových léčebných lázní. Blahodárné účinky pramenité horské vody můžete vyzkoušet v Priessnitzově lázni horních nebo dolních končetin, v Priessnitzově koupeli nohou, Priessnitzově lavičce, střicích či sprchách a po té jen odpočívat na sluncem vyhřátých terasách.

Letošní jesenické léto tedy stojí za to, co myslíte? Šlápněte tedy do pedálů, ať dychtíte po kilometrech vykoupených překonáváním sama sebe, nebo si chcete náš kraj z cyklistického sedla vychutnat s celou rodinkou, a přijeďte k nám.

Více se dozvíte na www.jesenik.org

Zdroj: Tisková zpráva
Foto: Konstantinos Joanidis, eSeNBáci o.s., Priessnitzovy léčebné lázně a.s.

Reklama