Podle výživových doporučení je pro batolata optimální, když přijme alespoň 330 ml mléka denně. Dalo by se tedy říci, že pro dostatečný přísun živin postačí nalít dítěti v průběhu dne třeba dvě sklenice mléka nebo mlékem zadělat obilnou kaši. Není to ale tak docela pravda!

„Běžně dostupné kravské mléko se od batolecího mléka výrazně liší. Kravské mléko není příliš bohaté právě na živiny, které dětem chybí. Z tohoto pohledu se ukazuje jako výhodnější zařazovat právě batolecí mléka,“ vysvětluje MUDr. Kotalová.

Na rozdíl od kravského mléka dodá to batolecí dítěti mezi 1. a 3. rokem optimální množství nezbytně důležitých živin pro jeho správný růst, vývoj a rozvoj paměti a koncentrace. Kvalitní batolecí mléko poskytne ve 330 ml dítěti kolem 60-70 % doporučené denní dávky železa, zatímco kravské mléko jen zhruba 25 %.

Milk

Ještě větší rozdíl je u vitaminu D, kde stejné množství batolecího mléka dodá více než 90 % doporučené denní dávky, zatímco obyčejné mléko naprosté minimum - méně než 2 %. Kravské mléko má navíc vysoký obsah bílkovin a některých minerálních látek (například sodík), které zatěžují ledviny dítěte, čímž se zvyšuje riziko obezity.Také z tohoto pohledu je vhodné zvolit mléko určené speciálně pro batolata, které dodá jen poloviční množství bílkovin než mléko kravské.

banner

Rozdíly ve výrobě batolecího a kravského mléka

Batolecí mléko se vyrábí ve stejných podmínkách jako mléko kojenecké a za stejných legislativních požadavků jako na výrobu dětské výživy s věkovým určením. To se týká i kvality surovin. „Například tolerance pro nežádoucí bakterie je zde nulová. To samozřejmě neplatí o výrobě běžného kravského mléka,“ vysvětluje MUDr. Kotalová.

5 důvodů, proč dát přednost batolecímu mléku před kravským

  1. Batolecí mléko obsahuje optimální množství živin.
  2. Batolecí mléko je významným zdrojem železa, které je potřebné pro vývoj mozku dítěte.
  3. Batolecí mléko dodává batoleti dostatek vitaminu D.
  4. Batolecí mléko je vyráběno pod přísným dohledem na kvalitu surovin a výrobních procesů.
  5. Některá batolecí mléka dodají batoleti i LCP mastné kyseliny pro rozvoj poznávacích schopností jako je koncentrace a paměť.

Pozor důležité!

Milk

Víte, že výživa v prvních 1000 dnech života dítěte hraje klíčovou roli pro jeho zdraví v dospělosti? Geny jako takové totiž ovlivňují zdraví jen z 20 %. Konzultace jídelníčku dítěte s pediatrem nebo zdravotní sestrou je přínosem pro zdraví dítěte po celý jeho život. Více informací o správném stravování malých dětí, které může v časném věku ovlivnit imunitní systém, funkci mozku, metabolismus a stravovací návyky dítěte, se dozvíte na webových stránkách  www.1000dni.cz

Čtěte více v našem článku:
Naše doporučení:
Naše doporučení: mléka pro batolata, která obsahují potřebné vitamíny a LCP mastné kyseliny

Reklama