5e56503ea0a62obrazek.png
Petra, 42 let:

Moje dcera se začala ve dvanácti letech uzavírat před světem. Nevěděla jsem, co s tím dělat. Trávila čím dál tím více času na internetu a já nevěděla, co tam dělá. Teď už vím, jak bych ji před hrozbami měla chránit, ale v té době jsem si myslela, že to, co mi říká, je prostě pravda. Tvrdila, že si píše s kamarádkou z tábora, která je z druhého konce republiky, a rozumí si s ní lépe, než s dětmi ve škole. Měla jsem pro to pochopení a nic jí nezakazovala. Po půl roce za mnou přišla asi ve tři ráno ubrečená do pokoje s tím, že už neví, co má dělat. Z kamarádky z tábora se vyklubal třicetiletý muž, který chtěl, aby mu zaslala své fotografie. Naštěstí nic neposlala.

Monika, 52 let:
Simona byla vždy mírné, hodné dítě. Proto mě zarazilo, že se najednou ve třinácti letech začala stylizovat do vyzývavé slečny. Změnil se i její šatník, ale bylo mi divné, že nikam nechodí. V minisukních a tílku seděla u počítače a s někým si psala. Když jsem se jí zeptala s kým, byla vzteklá a řvala na mě, že mě nenávidí. Jednou jsem jela schválně z práce dřív, abych se dostala do jejího počítače a zjistila, co tam dělá. Málem jsem omdlela, když jsem zjistila, že si píše s mým padesátiletým kolegou. Psal jí, že by jí chtěl česat vlasy, ale třeba i to, aby na mě byla milejší. Okamžitě jsem ho udala na policii.

Sylva, 45 let:
Nikdy jsem si moc nerozuměla s počítači, ale kvůli dceři jsem se snažila naučit alespoň základy. Do doby, než jsem s ní začala řešit její ponocování kvůli internetu, jsem ani nevěděla, jak funguje Instagram. To, co se stalo, dodnes zůstane záhadou. Zuzanka si údajně psala dlouho s holčičkou, které bylo také jedenáct. Když jsem se odhodlala podívat se na konverzaci, abych se ujistila, že nic nehrozí, zjistila jsem, že si píšou už dva roky a z toho Zuzanka rok a půl předstírala, že je kluk. Konverzace navíc byla s velmi erotickým podtextem. Druhá dívka jí lež prominula, ale dost naléhavě po ní chtěla poslat fotky. Když jsem se Zuzky zeptala, jestli dívku vůbec zná, řekla, že jí nikdy neviděla, dokonce ani na fotce. Byla jsem ze situace zmatená, Zuzce vztah zakázala a dodnes ale nevím, zdali na druhé straně celou dobu neseděl nějaký chlap.
Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Kniha Kdo chy0060039309-ke1104-kdo-chyta-velka.jpgtá v síti, která vychází v den premiéry stejnojmenného filmu v nakladatelství BIZBOOKS, vznikala během příprav filmu Víta Klusáka a Barbory Chalupové, jež naléhavým způsobem otevírá tabuizované téma zneužívání dětí na internetu.

Kniha rozšiřuje tematické pole filmu o literárně zpracované rozhovory s oběma stranami fenoménu: jak s dětmi, tak s těmi, kdo je na internetu loví.


Čtěte také:

Reklama