Jsou to banální onemocnění, která často ani nezaznamenáme. Jenže pokud některou z nich onemocní těhotná žena, může mít pro nenarozené miminko fatální následky. Čeho se vyvarovat?

těhotenství

Cytomegalovirus (CMV)

Patří mezi herpetické viry podobně jako opar nebo plané neštovice a vyskytuje se u 60 % zdravé populace. Pro ně není nijak zvlášť nebezpečný, infekce se většinou obejde bez příznaků, nebo se projeví maximálně horečkou, bolestí hlavy či zánětem dýchacích cest. Jakmile se jím jednou nakazíte, zůstává v těle a projevuje se při oslabené imunitě. Riziko roste v případě, že se CMV nakazí žena až v těhotenství nebo těsně před ním.

Nejvyšší nebezpečí pro plod představuje onemocnění do 20. týdne těhotenství. Ne vždy k přenosu nemoci na plod dojde, ale pokud ano, hrozí mu celá řada komplikací. Děti mohou mít po porodu zvětšená játra, slezinu a příznaky žloutenky, skvrny na kůži a potíže s dýcháním. Objevit se ale časem mohou také poruchy učení, poruchy zraku či mentální retardace.

Virus se přenáší tělesnými tekutinami a velmi často se vyskytuje v dětských kolektivech. Proto naštěstí z 90 % dochází k nákaze už v tomto období. Jedinou možnou prevencí je dodržování hygieny a časté mytí rukou.

Jak poznáte cytomegalovirus?


Zarděnky

zarděnky

Jedním z nejnebezpečnějších chorob pro těhotnou ženu jsou zarděnky, byť jde jinak o lehké onemocnění. Ačkoli proti nim existuje od roku 1982 povinné očkování, nezaručuje 100% ochranu. Pouze snižuje riziko nákazy. Pokud by k ní ale došlo, může s vysokou pravděpodobností způsobit vážné poškození plodu. Často dojde k potratu, ale i k vážným vývojovým poruchám, nebo dokonce i k úmrtí plodu v děloze. Největší nebezpečí představuje nákaza v prvním trimestru těhotenství.

Zarděnky se šíří jako kapénková infekce a nemocní jsou infekční týden před výskytem typické vyrážky a ještě týden poté.

Jak poznáte zarděnky?


Toxoplazmóza

toxoplazmóza

Pokud je nastávající maminka milovnicí koček, měla by se mít na pozoru. Právě ony jsou častými přenašeči mikroskopického parazita. Přesněji tedy jejich trus, kterým se vylučuje ze střev. Naštěstí je ale infekční až po dvou dnech od vyloučení, dříve vám nebezpečí nehrozí. Je proto naprosto nezbytné dbát o to pečlivěji na hygienu. Kočky však nejsou pro člověka hlavním zdrojem nákazy, tím zůstává konzumace syrového masa, nemyté zeleniny a znečištěné vody.

Zrádné je, že nemoc nemusíte ani zaznamenat. Většina lidí ji prodělá buď s příznaky velmi podobnými nachlazení (nateklé uzliny, bolest hlavy, únava, horečka), nebo úplně bez nich! Parazit pak zůstává v těle doživotně, ale již nepředstavuje riziko. Pokud však žena onemocní v období těhotenství, hrozí, že parazit přejde přes placentu až k plodu, u kterého může způsobit těžké poškození. Nejvyšší pravděpodobnost nákazy je ve třetím trimestru. Největší škody, co se poškození plodu týče, může naopak napáchat v trimestru prvním.

Toxoplazmóza je zodpovědná za úmrtí plodu v děloze nebo krátce po narození, ale i za různě těžká postižení centrální nervové soustavy a dalších orgánů.

Jak poznáte toxoplazmózu?


Listerióza

listerióza

Jde o infekční onemocnění způsobené bakterií Listeria monocytogenes. Kvůli té jsou těhotným ženám zapovězeny některé potraviny. Jde o syrové maso, nedostatečně zpracované uzeniny nebo nepasterizované mléčné výrobky, například hermelín a další sýry. Pozor by si ale měly nastávající maminky dávat i při zpracování syrového masa a dodržovat při něm dostatečnou hygienu.

Sama o sobě není listerióza nijak zvláště závažným ani častým onemocněním. Často proběhne bezpříznakově, nebo se objeví jen horečka, zvracení a bolesti svalů. Jinak tomu je u lidí s oslabenou imunitou a u těhotných žen, u nichž může postihnout i nervový systém. A co hlavně, může se z těla matky přes placentu přenést i na miminko, což končívá i fatálními následky, třeba jeho úmrtím.

Jak poznáte listeriózu?


Virus Zika

virus zika

Ani tato relativně nová infekce není pro zdravého člověka zvláště nebezpečná. Lze ji zaměnit s chřipkou a většinou zhruba po sedmi dnech sama odezní. U těhotných žen ji ale odborníci podezřívají z toho, že vyvolává závažnou vývojovou poruchu plodu, mikrocefalii. Při té přestane předčasně růst jeho mozek a obvykle i celá hlava, zatímco vývoj obličejové části není narušen.

Tento virus u nás naštěstí není rozšířen, a tak by si pozor měly dát hlavně cestovatelky do exotických zemí jako je Afrika, jihovýchodní Asie, některé tichomořské ostrovy a jižní a střední Amerika. Tam jej přenáší především určitý druh komárů, hovoří se ale i o možném přenosu některými tělesnými tekutinami.

Jak poznáte virus Zika?

Na co si dát ještě pozor: příušnice, plané neštovice, žloutenka typu B, pohlavně přenosné infekce (syfilis, kapavka, genitální opar, HIV, chlamydie, ureaplazmata).

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: