Zdravé stravování bychom měly provozovat pokud možno po celý život. Když je na cestě miminko, pak by nás zdravotní stránka našeho jídla měla zajímat samozřejmě dvojnásob. I v těhotenství platí to, co lékaři obecně doporučují: omezit tuky a konzumovat ty „zdravé“, vyhýbat se tzv. prázdným kaloriím – to znamená takovým potravinám, které obsahují sice spoustu kalorií, ale žádné vitaminy ani vlákninu. Rovněž se solí byste měla spíše šetřit.

Kolik přiberu? Spousta nastávajících maminek se bojí, že v těhotenství hodně přiberou. Optimální váhový přírůstek by se měl pohybovat mezi 8-15 kg, ale také hodně záleží na tom, jaká byla vaše váha před otěhotněním. Vzpomínám si, jak mi strašně lezla na nervy moje kolegyně z práce, která otěhotněla zhruba ve stejném termínu jako já a neustále udiveně vrtěla hlavou nad tím, že přibývám jak bumbrlíček, zatímco ona ještě nenabrala ani deko.

Ovšem je třeba říci, že na začátku při stejné výšce vážila téměř o deset kilo více než já. Paradoxně jsem se nejvíce zakulatila v prvních třech měsících, což téměř všechny příručky pro těhotné popírají, ale u mě to takhle zafungovalo. Prostě nezapomínejte na to, že každá jsme originál.

I v téhle době se tedy vyplatí konzumace menších dávek jídla častěji, přičemž si můžete dopřát bohatší snídani a oběd. Vaše tělo si během oněch devíti měsíců bude žádat také více minerálů a vitaminů. Proto je dobré si – samozřejmě po konzultaci s vaším lékařem - opatřit nějaký preparát určený pro toto období.

Čeho byste se měla alespoň na „dobu určitou“ vyvarovat, je stravování ve fastfoodech, to vám prokáže skutečně medvědí službu. Nejen že to není zdravé, ale přírůstek váhy je hrozivý. Totéž platí o sladkostech, zkuste je nahradit třeba sušeným ovocem, müsli tyčinkou apod. O přílišném pití kávy, kouření či alkoholu snad ani nemá cenu mluvit, to už každá zodpovědná maminka dávno vyřešila.

Pozor na tuky! Bez tuků to samozřejmě nejde a ani by to nebylo zdravé. Nicméně dbejte na to, abyste konzumovala spíše maso libové, a to dobře tepelně upravené. Upřednostňujte zejména dušení a grilování, maso takhle upravené bývá navíc i velmi dobré. Pokud jste majitelkou teflonové pánve, tak ji nyní maximálně využívejte! Když si budete vybírat v samoobsluze jogurty nebo jiné mléčné výrobky, pak se podívejte na to, kolik tuků obsahují, případně je zkuste nahradit těmi nízkotučnými.

Ovoce a zeleninu! Zmíněné byste si měla dopřávat denně, nejen kvůli vitaminům, ale zejména kvůli vláknině. Ta vám pomůže s problémem, který trápí hodně těhotných – zácpou. Předejít se tomuto nepříjemnému stavu dá tak, když budete na svůj jídelníček zařazovat mimo ovoce a zeleniny třeba luštěniny, obilná zrna, sušené ovoce apod. Když byste zeleninu vařila, pak jedině v páře či tlakovém hrnci, je to šetrnější způsob než klasické vaření a zachováte jí tím její výživovou hodnotu. Důležité je konzumování vitaminu C, toho byste měla mít hodně, a tak si dopřávejte pomerančů, grapefruitů, co hrdlo ráčí. Pozor jen na vitamin A, kdybyste jej kozumovala příliš mnoho, mohlo by to miminku ublížit. Nicméně tohle varování platí jen na vitaminové preparáty, z vašeho obvyklého jídla se jím „nepředávkujete“.

A taky vápník! Ten je také pro vás i vaše dítě klíčový, proto byste neměly zapomínat na mléčné výrobky, velmi vhodné jsou jogurty, tvrdé sýry a také tvaroh. Jak už bylo zmíněno výše, upřednostňujte ty s menším obsahem tuku, obsah vápníku je i v „lehkých“ výrobcích stejný.  

     
Reklama