Péče o miminko v létě má svá pravidla. I když dítě oblékáme jen do tenkých a vzdušných vrstev, stejně ho nemůžeme ochránit před vznikem různých potíží, jako jsou například opruzeniny. Stačí málo a tato nepříjemnost je na světě. Je to tím, že se díky velkému teplu miminko víc potí – a to zejména v kožních záhybech a také díky náchylnosti pokožky, která je uzavřena plenkou.

Opruzeniny jsou postrachem všech maminek. Opruzeniny nejsou pouze výsadou miminek, ale mohou se vyskytovat i u starších dětí.

Johnson

Kde se vyskytují
Nejčastějším a nejznámějším místem jsou genitálie a anální rýha (“cestička”, která vede mezi půlkami zadečku ). Dítě se snadno může i oprudit v tříslech, pod pažemi, v podkolenních jamkách, v loketních jamkách či v jakýchkoliv kožních záhybech – faldíky na nohách, záhyby pod krkem, záhyby nad zápěstími. Zdá se to až nemožné, ale opruzeniny mohou vzniknout i za ušima.

Jak je poznáme?
Příznakem opruzenin je červená – zarudlá kůže, která má až bolestivý vzhled. Kůže může svědit a v opravdu zanedbaném stavu se na opruzeninami postižených místech vyskytují i mokvající ranky.

Jak na ně
Jedinou účinnou radou je PREVENCE, tedy nedopustit, aby opruzeniny vznikly. Miminko při přebalování “větrejte”, tedy nechávejte nějakou dobu 10-15 minut bez plínek. Preventivně používejte speciální kosmetické přípravky proti opruzeninám. Krém vždy dobře rozetřete do tenké neviditelné vrstvy, jinak totiž paradoxně může pod tlustou vrstvou krému dojít k zapaření.

JohnsonNezapomeňte miminko pravidelně a často přebalovat (i s jednorázovými plenkami - nevydrží celý den!) a v souvislosti s tím dobře očistit zadeček od moči nebo kakání, kůži dobře osušte – ne dřením, ale jemným poklepáváním či “pijákováním”.

Pozor na kožní záhyby – zde se zachycuje pot a nemůže se dostat ven, jeho agresivní působení na pokožku zapříčiní vznik opruzeniny velmi rychle.  

Pokud již opruzenina vznikne, nezapomeňte postižená místa promazávat (opět speciálními přípravky), aby se pokožka zklidnila a mohla se hojit.

Opruzeniny vznikají také zapařením jako takovým – nezapomeňte miminku měnit zpocené oblečení (a moc ho nenabalovat) nyní v létě jej oblékat lehce a vzdušně (Nezapomínejte, že miminku je v teplém počasí teplo stejně jako vám, proto jej zbytečně nepřehřívejte zbytečnými vrstvami oblečení)

Kdy je třeba porada s lékařem
Z banálního zarudnutí kůže se může stát komplikovaná záležitost, a to když obyčejné zarudnutí nabere podobu puchýřků, či mokvajících puchýřků. Zde je nutné se poradit s lékařem, který poradí vhodnou léčbu. Případně se může vyskytnout i horečka.

Zapojte se do testování

V péči o pokožku miminek vsaďte na speciální přípravky, které jsme vám již doporučili v tomto článku. Naším takovým prověřeným tipem je JOHNSON’S® Baby krém proti opruzeninám.

Chcete s námi otestovat JOHNSON’S® Baby krém proti opruzeninám?  

Tento krém poskytuje okamžitou úlevu pro velmi citlivou novorozeneckou pokožku již od prvního použití. Okamžitě chrání pokožku před příčinami podráždění a pomáhá obnovovat přirozenou kožní bariéru. Snadno se roztírá. Hypoalergenní. Použití je velmi snadné -  Naneste tenkou vrstvu na dokonale čistou a suchou pokožku při každé výměně plenek. Udržujte mimo dosah dětí. Pouze pro vnější použití.

Více zde: www.johnsonsbaby.cz

Zajímá nás, jak budete s tímto krémem spokojené, jak se vám osvědčí v boji s opruzeninami. Vaše zkušenosti budeme publikovat v dalším článku.

Více informací o péči o dětskou pokožku najdete na www.johnsonsbaby.cz

Reklama