Klára Wimmerová, naše dlouholetá kolegyně, pro vás napsala několik dílů těhotenského deníčku. Článků jsme plánovali více, ale Vincent se rozhodl jinak a udělal z ní maminku dříve, než bychom čekali. Jak jim to klape dohromady?

Jako novinářka to se slovy umíš, dají se popsat pocity, když držíš poprvé v ruce svoje miminko? (Já třeba po té první velké emoční vlně hrozně řešila, že dcera vypadá úplně jinak, než jsem si ji představovala.)
Hned na začátek tak těžká otázka, Vendulo. :) Budu upřímná: Patřím k maminkám, kterým pocit, že už nejsou dva v jednom a jsou matkou dítěte, dobíhal postupně. Nebylo to hned. A jsem velmi vděčná porodní asistentce, paní Olze Mrkvičkové z Ústavu péče o matku a dítě v Podolí, že nás na předporodním kurzu kromě jiných věcí upozornila také na to, že to přesně takhle může být. Nebýt jí, možná bych si dlouho vyčítala, že mě hned „nezalila vlna mateřské lásky“.
Když mi Vincenta položili na břicho, první pocit bylo překvapení, jak je strašně malý a křehký! Podle screeningu byl předpoklad jeho porodní váhy 4 kila, jenže Vincentova porodní váha byla podstatně nižší, 2660 g.

Klára a VincentKlára s kočárkem

Porod je velká kapitola pro každou ženu. Změnila bys na tom svém něco? Já bych třeba příště rodila s dulou, která by mi dodala více jistoty...
Nezměnila bych nic. Jak mi řekla kolegyně Věrka v práci: „Ty jsi zažila sen všech rodících žen.“ :) Rodila jsem pouhé dvě a půl hodiny (pokud nepočítám celou noc kontrakcí po deseti minutách, které jsem si odtrpěla doma), asistovala mi skvělá porodní asistentka, Bára Kusá, která mě celou dobu chválila a povzbuzovala. Teď mě napadá, možná, kdybych byla víc statečná a kdybych věděla, jak to bude rychlé, nechala bych manžela, aby počkal za dveřmi... Byl s námi na sále dobrovolně, rozhodně jsem ho k ničemu nenutila, ale jak porod postupoval a já jsem viděla jeho výraz plný bezmoci, že mi vlastně nemůže nijak ulevit a pomoct, neměla jsem z toho nejlepší pocit.

Jaký je tvůj syn? Rošťák, či andílek?
Vincent je samozřejmě to nejkrásnější a nejhodnější miminko na světě, tak jako každé miminko každé milující maminky. :) První dva dny doma doslova prospal (z porodnice nás pustili až šestý den po porodu, protože Vincent nepřibíral, a navíc se objevila slabá žloutenka), teď se ale doba, po kterou je bdělý, postupně každým dnem prodlužuje a já si stále hledám nějaký systém nebo režim, který by byl pro Vincenta, manžela i mě co nejpříjemnější.

Vincent

Co ti přijde momentálně na péči o miminko nejtěžší?
Noční směny s pravidelnými intervaly na kojení, které nám nastavili v porodnici a já se je snažím dodržet, protože Vincent potřebuje přibrat. Pokud ale vypomáhá manžel nebo partner, zkrátka tatínek, a já mám to štěstí, že ano, dá se to zvládnout. První noc byl manžel se mnou vzhůru, teď vstávám k Vincentovi sama a někdy spolu pořádáme závody o ospalejší nebo nerudnější výraz. :)

Vincentovi budou teprve dva týdny. Jak vypadá váš den?
Jak už jsem zmínila, náš den se zatím skládá z tříhodinových intervalů kvůli pravidelnému kojení... všechno se podřizuje Vincentovi, lépe řečeno péči o něj, domácnost jde trochu stranou, ale představovala jsem si to horší... Každý den je přesto jiný, a i když mě zmáhá únava, snažím se užívat si to plnými doušky.

Viny

Stýská se ti po práci?
Na práci si vzpomenu jen výjimečně. Teď mám úplně jiné starosti. Ačkoli nejsem zrovna nejmladší matka, chybí mi zkušenosti a spoustu věcí řeším stylem „pokus - omyl“, snad mi to Vincent jednou odpustí, jak říkám. :) Musím ale zmínit, že práce mi chyběla, a to velmi, při odchodu na mateřskou dovolenou, který jsem si naplánovala 6 týdnů před porodem. Chtěla jsem dokonce napsat článek o té panice, která mě doma zachvátila, když jsem první den nemusela do práce... to byl šok a moje milé kolegyně z redakce by mohly vyprávět, jak jsem visela neustále u počítače, i když už o moji pracovní činnost vlastně nikdo nestál a hlavně ji nikdo nepotřeboval.

Tak teď, po porodu, je ode mě konečně klid a já tímto ještě dodatečně děkuji všem, kolegyním i šéfovi, za shovívavost a trpělivost s mírně hysterickou nastávající matkou! :)

Také bych ráda poděkovala ještě jednou a dodatečně všem našim čtenářkám, které mi gratulovaly k příchodu Vincenta na svět. Díky vám všem!

Čtěte také:

Reklama