Na jaký tábor ho poslat? Jazykový? Jezdecký? Mezi piráty nebo do indiánského tee-pee? Tedy, ne že by to bylo úplně jedno, ty nejdůležitější otázky ale znějí jinak. Chce tam opravdu jet? Bude tam dobrá parta? Zažije tam něco úžasného?

Nabídka letních akcí pro děti je dnes obrovská, od klasických oddílových táborů, na kterých se opravdu táboří, až po specializované pobyty, zaměřené na tanec, cyklistiku, tenis, jízdu na koni, angličtinu, astronomii, modelářství, počítače... O tyto tématické tábory je velký zájem a jejich kapacita je zpravidla  zaplněná nejdřív, i když bývají zhruba o polovinu dražší než ty „obyčejné“, kde se děti koupou v rybníce a hrají bojovky v lese. V dnešní době, zaměřené na výkon a využívání času, asi rodičům připadá prima, že se dítě „vyvenčí“ a přitom se i něco užitečného naučí – třeba se zdokonalí v jazyce. Nic proti tomu; není to ale hlavní důvod, proč dítě na tábor posíláme. Tím by mělo být odreagování, nevšední činnosti (což je dnes pro většinu dětí i obyčejné přikládání do ohně), objevování vlastních možností i kouzlo sdílení společných zážitků.

Podle čeho tedy zvolit ten správný? Především vybírejte společně s potomkem. Jak praví staré přísloví, rybu je třeba lovit na to, co chutná rybě, ne na to, co chutná rybáři. Prohlédněte s ním nabídku na netu a nadhoďte několik možností. Využijte jeho zájmů – jestli je blázen do Harryho Pottera, určitě nebude problém najít tábor pro bradavické studenty. Určitě by neměl mít pocit, že ho na tábor odkládáme, protože prostě musí o prázdninách někde být. Pokud zarputile trvá na tom, že na tábor nechce, nemá smysl ho nutit s tím, že až tam bude, určitě tomu přijde na chuť. Pokud si do batohu přibalí averzi a vzdor, na chuť tomu nepřijde, i kdyby se vedoucí proměnili v kombinaci Tarzana, Vinnetoua a Obi-Wana.

Odeslání přihlášky a zaplacení tábora by ale mělo být až to poslední - ještě předtím by se rodiče měli přesně dozvědět, kam a s kým své dítě posílají. Samozřejmě nemluvíme o případech, kdy dítě jede na tábor s organizací, kam chodí celý rok. To je ideální varianta a táboření je opravdovým vyvrcholením celoroční činnosti. Co když jsme ale tábor našli na netu, v inzerátu v místním tisku nebo – v tom nejhorším případě – na letáčku na autobusové zastávce?
Za naprosto nezbytné považuji seznámit se předem s hlavním vedoucím (nebo aspoň s někým jiným z vedení). Pokud organizátoři nepořádají informační schůzku pro rodiče, požádejte je o schůzku. Nestyďte se zeptat na zkušenosti vedoucích, na to, jak dlouho s dětmi pracují. Požadavky na kvalifikaci táborových vedoucích nejsou v současné době jednotné. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se snaží zavést určitý řád – mimo jiné podmiňuje poskytnutí dotací nestátním a neziskovým organizacím požadavkem, aby všichni hlavní vedoucí byli absolventy základního vzdělávacího kursu. Jiní pořadatelé (například cestovní kanceláře) tím ale vázáni nejsou, takže si mohou najmout v podstatě každého, kdo má čistý trestní rejstřík a pro koho je tábor brigáda, nikoli poslání.
Ptejte se, na čem bude postaven program. Bude celotáborová etapová hra? Jaké mají výchovné cíle? Divili byste se, co všechno se dá stihnout za týden nebo dva – jen když to vedoucí myslí vážně a vědí, čeho chtějí dosáhnout a jak. Pak se tábor může stát opravdu silným zážitkem.

Kde se dozvíte víc:
www.detske-tabory.info jsou stránky, na kterých můžete vyhledávat tábory podle termínu, místa konání, zaměření, věku dítěte apod. Najdete tam i právní předpisy, související s provozem a pořádáním táborů a třeba i seznam organizací, které jsou oprávněné školit hlavní vedoucí. Informace o jednotlivých táborech sem jejich organizátoři vkládají sami, provozovatelé serveru neručí za jejich přesnost, aktuálnost ani za kvalitu akcí.
www.borovice.cz: stránky zaměřené na tábornictví a volný čas dětí obsahují pestrou nabídku dětských letních táborů různých typů, ale i ubytovací kapacity pro rodiny, zájmové skupiny apod.
www.dobrytabor.cz: stránky provozované Pionýrem představují rozsáhlou nabídku táborů, pořádaných tímto sdružením, ale otevřených i pro nečleny. Provozovatelé zaručují kvalifikaci vedoucích a bezpečnost i kvalitu programu. Najdete zde i užitečné rady ohledně výběru tábora, vybavení dítěte apod.
www.istan.cz je server profesionální organizace STAN (Special Team for Adventure), která se zabývá outdoorovými aktivitami pro děti všech věkových kategorií (od předškolních přes teenagery až po dospělé). V nabídce jsou nejrůznější typy táborů - pohádkové,  fantasy, historické, divadelní... až po drsné army akce pro kluky (výsadkáři, CIA versus KGB, Counter Strike apod.) STAN nepořádá jen tábory, ale i víkendovky, školní výlety nebo zážitkové akce pro uzavřené kolektivy. 

 

Reklama