Ačkoli z dávání si novoročních předsevzetí už dávno vyrostla, jedno si letos přeci jen dala čtenářka Placka0. A komu že měla říct „ty klávo“? Přečtěte si to v této novince...

Jest tu další čtenářský příspěvek. Tentokrát od čtenářky Placky0...


Je leden, čas novoročních předsevzetí... Nejvíc to vždycky poznám na lekcích aqua-aerobiku. V lednu je bazén plný, sotva se tam vejdeme. Ale počkejte v únoru! To naše řady prořídnou, vydrží skutečně jen tvrdé jádro, které neodradí mrazy, pošmourné počasí i protivná nálada pana recepčního.

Tlak okolí na to, abych si také něco předsevzala a začala s tím od 1. 1., je s každým novým rokem silnější. Ale jaké předsevzetí bych si asi tak měla dát? Když jsem chodila na základní školu, každý Nový rok jsem si předsevzala, že začnu psát deník. Záviděla jsem všem, kteří vydrželi zapisovat každodenní události s železnou pravidelností. Já jsem vždy skončila tak nanejvýš popisem odpolední novoroční procházky. Ne že bych byla tak nedisciplinovaná, spíš jsem toho zažívala a prožívala tolik, že už nezbýval čas to ještě zapisovat.
No, k deníkové aféře se už raději vracet nebudu - času je ještě daleko méně než na základní škole a události nabírají spád přinejmenším stále stejně.
Tak co dál? Hodně novoročních předsevzetí souvisí se zlozvyky. Tak honem, jaké mám? Nekouřím, alkohol piju střídmě (díky genům mám po druhé sklence vína sklony usínat vestoje a tvrdý alkohol mi nechutná), pokud zrovna nejsem nemocná nebo mi nemarodí potomek, tak chodím pravidelně cvičit. Tady se s předsevzetími neuplatním.
Dalším oblíbeným tématem, spojeným s přelomem letopočtu, je úprava tělesné hmotnosti, jak říkají odborníci. No s těmi mými 50 kily bych si měla dát závazek, že do prázdnin přiberu :-) . Hm, ani tudy cesta nevede...
Tak to vidíte, člověk by si tak rád dal nějaké novoroční předsevzetí, ale všechno je proti němu! Ale přece - jedno předsevzetí bych si dát mohla. Aniž bych si to pořádně uvědomovala, každý rok o silvestru na to myslím. Chci se radovat ze života i tehdy, když k tomu racionálně vlastně není žádný důvod. Už mám i nějaké výsledky. Snížila jsem sledování televizních zpráv na minimum (na to stačí pravidelné uspávání malého dítěte - než si s ním vyčistíte zuby, přečtete další kapitolu Dětí z Bullerbynu a zazpíváte ukolébavku, jsou pryč nejen zprávy, ale většinou i hlavní večerní pořad). Americké akční trháky a horory jsem vyměnila za krmení vodního ptactva u nás na rybníku a za povzbuzování svého potomka při plaveckých pokrocích v bazénu.
Pravda, stále mám ještě co dohánět a rozhodně si nepletu nácvik optimistického přístupu k životu s nasazováním růžových brýlí. Ale protože vím, jaký je stres prevít, rozhodla jsem se v rámci duševní hygieny nedat mu sebemenší výhodu. Takže jsem se pro nastávající rok rozhodla, že už se za volantem nebudu rozčilovat. První úspěchy se hlásí - naposledy, po poněkud dramatické dopravní situaci, se mě moje dítě zeptalo: „Maminko, a ploč jsi jí nežekla - ty klávo?“ Nevím, zda a případně jaké předsevzetí jste si dali letos vy. Ale držím vám palce, aby vyšlo. A pokud se mi podaří to svoje posunout zase o krůček dál, už se nemohu dočkat dalšího silvestra.
Krásný nový rok 2013!
Placka0

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 2. 1. 2013: Zhodnoťte loňský rok a napište nám svá předsevzetí

Název tématu vlastně tentokrát přesně vystihuje, jaké příspěvky od vás budu chtít, milé čtenářky. Ano, jsem zvědavý, jestli jste v loňském roce prožily něco zásadního, a zda jste si do toho letošního daly nějaké předsevzetí? Příspěvky mi posílejte na e-mailovou adresu (viz níže), a to nejpozději do 2.1.2013, 15.30 hodin. Jednu z přispěvatelek tentokrát odměním knihou, která se hodí k hubnoucímu předsevzetí: 17denní dieta (vydalo nakladatelství iKAR, sestavil ji americký lékař Mike Moreno).

17 dni dieta

Reklama