Na náhlou smrt tatínka vzpomíná ve svém příspěvku k dnešnímu tématu čtenářka, která si přála zůstat v anonymitě. Poučilo jí t a nakázala svým blízkým netruchlit...

Hrob nechce anonymní čtenářka. Z jakého důvodu? Člověk by neměl truchlit přespříliš...


Dobrý den, nejdříve jsem nechtěla na toto téma vůbec psát, ale protože s ním mám smutnou zkušenost tak se o ní podělím. Můj taťka zemřel před 30 roky v poměrně mladém věku 63 let. Měla jsem ho moc ráda a byla to zcela nečekaná rána na kterou jsme nebyli nikdo připraven. Ale co se dělo pak to bylo jako ve zlém snu, pohřeb samozřejmě pompézní, aby nás lidi nepomluvili. Matka se pořád hroutila, ona byla celý život nervově labilní, tak jsem si jí vzala domů, musel se zachovávat hluboký smutek, což znamenalo, nepouštět rádio, nepouštět televizi a veškerá zábava byla tabu tak to trvalo několik měsíců. Když jsem si dovolila svléknout černé oblečení, tak se mnou přestala mluvit a byla jsem černá ovce rodiny. Dále to byla každodenní cesta na hřbitov ať byla zima nebo vedro. V zimě náš hrob jako jediný na celém hřbitově byl očištěn od sněhu a pořád na něm byly květiny. Matky jediný životní cíl bylo trávit každý den čas na hřbitově, já jsem byla mladá měla jsem malé děti a chtěli jsme žít normální život. Samozřejmě tatínka jsem milovala a postrádala, ale byl to člověk veselý a určitě by s tím co s námi máma prováděla nesouhlasil. Po několika letech se stav upravil, ale běda jak bych zapomněla jít na hřbitov když měl výročí úmrtí, svátek nebo narozeniny, tak by následovaly nekonečné výčitky. Já osobně si myslím, že smutek má člověk v sobě a ne, aby ho prezentoval veřejně. Proto jsme dali s manželem rodině jasné instrukce, žádný pohřeb žádný hrob, nechat zpopelnit a rozptýlit na rozptylové loučce. Kdo nás měl rád tak si na nás vzpomene i tak a nechci, svým dětem připravit to co jsem musela prožívat já.

Prosím neuvádějte můj nick, děkuji,
Anonym

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 11. 4. 2013: Pohřby

  • Máte rozmyšlené jak a kde chcete být pohřbena?
  • Vědí o tom vaši příbuzní?

Příspěvky k tomuto tématu zasílejte nejpozději 11. dubna 2013 do 15.00 hodin na e-mailovou adresu redakce (viz níže). Jsem zvědavý na vaše představy a na to, co pro ně děláte. Samozřejmě tu mám pro jednu z přispěvatelek připravený dárek: krásnou knížku Romantická řeč kvetin. Nezapomeňte, že váš příspěvek by měl být dlouhý alespoň jako tento odstavec textu.

kniha

Reklama