Strach ze tmy je u dětí většinou běžný. Rozhodně však není příjemný. Existuje několik osvědčených tipů, jak vaši ratolest strachu zbavit a pomoct jí ke klidnému spánku.

Bát se tmy není u dětí nic mimořádného. Kromě toho, že mají citlivou nervovou soustavu, na kterou snadno zapůsobí řada podnětů, disponují také bujnou fantazií. Tato kombinace pak dokáže ve tmě „vidět“ věci, o kterých se nám ani nesnilo. Děti je však považují za realitu, a proto rozhodně není na místě jejich strach bagatelizovat. Někteří rodiče praktikují metodu vyhánění čerta ďáblem, tedy zavřít uplakánka do tmy, aby se přestal bát. To někdy sice pomůže, ale jindy může vyvolat až doživotní fobii. Je proto lepší zkusit na to jít jinou cestou. Zejména hlídat, co se k dětem během dne dostane z televize, počítače anebo novin či knih. Pokud se stane, že uvidí něco, co se nehodí k jejich věku, je nejlepší si s nimi o tom hned promluvit.

strašidlo

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Příšery pod postelí

Jestli už vám různá strašidla přece jenom okupují dětský pokoj anebo jiná místa v domě, bude nejlepší, když je vystrnadíte. Ostatně, na nájem vám přece nepřispívají... A vyhazov jim dejte samozřejmě ve spolupráci s dítkem. Zkontrolujte všechna inkriminovaná místa a dejte najevo, že jste obludy nenašli. Další možností je požádat potomka, aby vám nakreslil, co ho děsí. Spolu obrázek proberte a vymyslete způsob, jak se nezvaného hosta zbavit. Využijte přitom dětské představivosti. Pokud strašidlo vytvořila, najde také způsob, co na něj platí a co ho donutí odejít. Pokud bude dítě tápat, zkuste mu napovědět. Například že kamínek, který si přineslo z výletu a má ho na poličce, je kouzelný a všechna monstra se ho bojí.

Zaklínadlo proti obludám

Malá lampička s tlumeným, nejlépe modrým světlem také udělá své. Zejména pokud bude třeba v podobě pohádkové postavy, kterou má dítě rádo. Můžete ji vytvořit společně s tím, že vyrábíte kouzelné stínidlo proti všem strašidlům. Odborníci také doporučují jako lehkou pochoutku před spaním mandle. Obsahují totiž tryptofan a hořčík. Obojí pomůže uvolnit svaly a zklidnit nervy. Ke klidnému spánku může dětem pomoct i bylinkový čaj z meduňky nebo heřmánku anebo osvědčené teplé mléko či banán. Udělejte si příjemnou společnou chvilku před spaním. Povídejte si o různých hezkých věcech a dejte své ratolesti najevo, že ji máte rádi a nedovolíte, aby jí někdo ublížil. Také to navodí příjemnou atmosféru a pomůže dětem prožít noc beze strachu.

Čtěte také:

Reklama