Blíží se začátek školního roku. Když vidím nadšené rodiče (hlavně silně to prožívající maminky), jak spokojeně a natěšeně připravují svého prvňáčka do 1. třídy... jen si povzdychnu: „Děti (či spíše rodiče), ještě že nevíte, co vás čeká."

Začínají každodenní povinnosti, stříhání písmenek, malování koleček anebo pro změnu psaní čárek všech velikostí. Za měsíc už se nebudete divit, že vaše ratolest zase ztratila nůžky, pastelky, tužky, penál, svačinu (Mami, opravdu v batohu jídlo nebylo!" - že by paní učitelka?:o))), zapomínání štětců a peněz na divadlo, třídní fond, mléko, výlety, kino a taky na sportovní soutěž. To všechno malé raubíře dovede k slzám, neboť tím velmi zklamou paní učitelku. Netřeba vysvětlovat, že to tak není, že to tedy donesou další den. Ne, paní učitelka bude smutná. Mimochodem paní učitelka se stává Velkou paní učitelkou se svatozáří kolem hlavy už po týdnu školy a pro děti jsou její slova svatá. Ony musí poslechnout ji a ne rodiče. Povzdychnete si, a i když víte, že je naprostá pitomost dávat dětem např. neořezané pastelky (paní učitelka to tak řekla), necháte je tedy v penále neořezané. A to jsou jen začátky.

Představa těch 6-7letých špuntů, kteří se najednou musí sami o sobe v nové škole postarat, neztratit deštníky, převléci se, přezouvat do správných přezůvek, samy dojít pokud možno do správné třídy, připravit si pomůcky, pak zase připravit věci na tělocvik, na výtvarku, flétnu na hudebku... není to pro ně jednoduché. Připravte se na časté zmatky. I když copak ztracená flétna, paní učitelka hlavně stále přepočítává děti. 

Někdy z toho všeho nestačí caparti ani jíst svačiny. Nemají na to čas. (Něco vám to připomíná?)

Zhluboka si oddechněte. Váš miláček se dostává do dalšího vývojového stupně. Pokud přežijete 1. třídu, zvládnete už všechno. A na konci tohoto snažení vás překvapí po 10 měsících úsilí přečtená pohádka, spočítání kapesného (což může být pro někoho začátek celoživotního koníčku jako v případě mého nejmladšího synka) i mudrování o světě. To vše za jediný rok.

Držím vám palce, ať to zvládnete stejně dobře jako vaše děti.8-)

Hezký den přeje

Jana


Soutěž ŠKOLA a VIDEO - zašlete své příspěvky na adresu redakce@zena-in.cz a vyhrajte super ceny!