Zima přináší nejen sněhové radovánky, ale také starosti se správným oblékáním zejména menších dětí. Děti se do jednotlivých vrstev svetrů a kabátků nechávají většinou navlékat jen velmi neochotně. To, co vadí zdravému dítěti méně, může být pro alergika hotovým peklem. Co tedy alergickému potomkovi obléct, aby se cítil dobře?

Atopický ekzém je geneticky podmíněné onemocnění, kterým trpí někdy během života až 20 procent dětské populace. Kromě genetického sklonu k alergiím je také zřejmý vliv prostředí a kontakt s alergeny.

 

Stále více ekzematiků

Alergie však není jedinou příčinou ekzému, jde tu i o porušenou bariérovou funkci kůže kvůli její odlišné struktuře. V posledních čtyřiceti letech došlo z neznámých příčin k nárůstu počtu ekzematiků. Příznaky jsou svědění kůže a opakující se ekzém, nejvíce na obličeji, krku a v ohybech končetin. 10 % ekzematiků má těžkou formu nemoci.

 

Ekzém je onemocnění chronické, vleklé a jeho léčba je náročná jak pro pacienta, tak pro jeho rodinu. Těžištěm léčby je několik základních bodů – odstranění svědění a suchosti kůže, ochrana před infekcemi a zamezení kontaktu s alergeny.

 

V našich zeměpisných šířkách je nutné po většinu roku dítě oblékat, a oděvy se tak stávají významným faktorem v péči o ekzematiky. Vliv odívání je spíše nepříznivý, což je patrné i z toho, že v létě bývají ekzematici většinou zlepšeni. Je to zčásti dáno příznivým vlivem slunce, zčásti také tím, že se děti méně oblékají. Mechanické a chemické dráždění totiž zhoršuje projevy ekzému.

 

Méně vrstev je někdy více

Pot také dráždí. Děti by se proto měly oblékat přiměřeně okolní teplotě a provozované činnosti. Textilie jsou většinou doporučovány bavlněné – takové, které již byly vícekrát vyprány a vymáchány.

 

Zapomeňte na ovčí vlnu

Z přírodních materiálů je zcela nevhodná vlna, která mechanicky dráždí. Citlivost atopiků k vlně je dokonce tak výrazná, že ji pánové Hanifin a Rajka v roce 1980 určili jako jedno z kritérií pro diagnózu atopického ekzému. Ovčí rouno bývá někdy nabízeno jako „zdravá" pokrývka vhodná pro alergiky. Opak je ale pravdou. Nejen že mechanicky dráždí, ale drží se v něm i mnoho roztočů, kteří tam nalézají dostatek potravy.

 

Neprodyšné hedvábí?

Přírodní hedvábí je většině lidí na kůži příjemné, běžně používané hedvábné tkaniny jsou ale příliš husté, a tedy nedostatečně prodyšné. Byla proto vyvinuta speciálně řídce tkaná hedvábná látka, která nese název Microair Dermasilk. Ta je pro děti s atopickým ekzémem vhodná.

 

Z umělých tkanin se zase mohou uvolňovat chemické látky, jako například formaldehyd a barviva. To opět zhoršuje kvalitu kůže, a proto jsou tyto tkaniny rovněž nevhodné.

 

Máte-li doma atopické dítě, dbejte proto na složení látek. Nedráždivá bavlna prostě stále zůstává in.


Připravil server www.bez-alergie.cz