V neděli 13. 5. je Den matek, a tak i Žena-in blahopřeje a připomíná: Nezapomeňte svým maminkám popřát. Dnes k tomu máte ideální příležitost. Můžete se vyznat z lásky ke svým maminkám, nebo jim třeba poslat oblíbenou písničku prostřednictvím našeho webu.

Škoda, že moje maminka s technikou moc nekamarádí, internet nepoužívá, protože ho nevlastní, a mobil má jen na volání. Vlastně ani nevím, jakou písničku bych jí dala zahrát. Snad nějakou lidovou jihočeskou. Ale rozhodně jí musím zavolat. Dělám si výčitky, že na to občas pozapomenu. Snad mě trochu omlouvá, že není sama, že je stále obklopena svými nejbližšími. Bratr se setrou žijí s rodinami poblíž, takže ji každý den někdo navštíví.

mum

Rodina byla a stále je pro ni to nejdůležitější na světě. Je to její teritorium, z něhož nikdy neměla potřebu vycházet. Dokonce neměla ani žádnou kamarádku. Ženy, s nimiž se stýkala, byly jen sousedky v domě, nebo kolegyně v práci, které si nikdy zvlášť nepouštěla k tělu. Jako by se bála o své soukromí.

Maminka je spíš uzavřené povahy, člověk, který nedává své city moc najevo. Možná ke své škodě, ale podobná byla i babička. Má to prostě v genech.

Po smrti táty, to jí bylo teprve padesát devět, se uzavřela ještě víc do sebe. Táta byl pro ni vše. Společnost, zábava, láska, přátelství, společné zájmy. Bez něj jako by přestala žít, ztratila jiskru. Asi si nikdo nedokáže představit, jak musela trpět. Občas plakala, ale nikdy si nestěžovala. Nesla svůj úděl s pokorou sobě vlastní.

Trochu pookřála až za několik let narozením nejmladší vnučky. Sestra si v šestatřiceti „pořídila“ benjamínka, a to malé dítě maminku pozvedlo ze smutku a apatie. Znova se začala smát a vrátil se jí optimismus. Tímto vlastně děkuji i své mladší sestře, že maminku zachránila. Možná je to silné slovo, ale já to tak cítím. Ani se mi nechce domyslet, jak dlouho by se trápila vzpomínkami na tátu, nepřijít na svět to malé stvoření. Teď už je tomu stvoření čtrnáct, ale stále ho beru jako andílka spasitele.

Mami, slibuji, že ti ještě dnes zavolám a brzy přijedu.

  • Jak jste na tom se svými matkami vy, milé ženy-in?
  • Jakým způsobem jí popřejete ke Dni matek? Osobně, telefonicky, nebo písemně?
  • Co pro vás vaše maminka znamená?
  • Umíte jí říct, že ji máte ráda a že si jí vážíte, nebo vám to moc nejde?
  • Jakou máte úplně první vzpomínku na svou maminku?
  • Jste své mamince podobná? Fyzicky, nebo povahou?
  • Máte nějaký zážitek, na který nikdy nezapomenete?
  • Co byste jí popřála ke dni matek?

Věnujte dnešní téma své mamince a napište nám o ní na redakce@zena-in.cz

Reklama