Proč? To je otázka. Jak na ni má Veronika, matka jedenáctiletého Péti a sedmiletého Davídka odpovědět ? Že táta odešel k jiné ženě? Má dát průchod svému citovému zklamání a tátu před dětmi pohanit, nebo se snažit jim to nějak rozumně vysvětlit?

Veronika by měla zvolit druhou variantu. Mirek není žádný flákač ani alkoholik, a ani táta, kterého by jeho vlastní děti nezajímaly. Kluky finančně zajišťuje, platí jim kroužky, o víkendech s nimi chodí na fotbal, do přírody, jezdí na kolech. Pak je přiveze domů, ale nahoru už nejde, nebydlí tam.

Mami, táta už s námi nebydlí?

kidZpočátku si Péťa ani David ničeho nevšimli. Táta pořád pracoval, když se vracel domů z práce, většinou už spali, a když odcházel, tak ještě spali. O víkendu byl s nimi a večer odešel s tím, že má ještě nějakou práci, případně spali na chatě. Veronika s nimi nejezdila, prý ať jedou kluci sami.
Pak si ale starší Péťa povšiml, že v koupelně chybí tátův zubní kartáček, v předsíni nevisí jeho bunda, v botníku nejsou jeho boty. Na balkoně chyběl i tátův popelník.
„Mami, táta už s námi nebydlí?“
„Ne, nebydlí.“

„A proč?“
„Zítra jdete s tátou na fotbal, zeptejte se ho sami.“

Veronika nevěděla, co má klukům říct. Že se táta odstěhoval k jiné ženě? Vždyť ho vlastně ona sama vyhodila. Dokázali by to pochopit?
Mirek byl jako táta dobrý, ale jako manžel stál za houby. Poslední rok se jenom hádali, kvůli naprostým maličkostem. Začalo jim na sobě vadit už i to, jak drží ten druhý hrnek. Sex měli naposledy před půl rokem, nebavilo je to spolu.  
Když Veronika zjistila, že má Mirek jinou, řekla mu, ať si sbalí saky paky a už se domů nevrací. A on to udělal. Doma nebydlí asi dva měsíce.

O rozvod zatím ani jeden z nich nepožádal, je brzy. Možná se Mirek vrátí, otázkou ale je, jestli o to Veronika vůbec stojí. Některé dny jí Mirek chybí, jindy je ráda, že ho nevidí, že tam není. Ale kluků je jí líto, jak jim vysvětlit, proč s nimi táta nebydlí? Že si lezli s maminkou na nervy? To by asi nepochopili.

Názor Aleny Weberové, ředitelky o.s. Dítě, rodič, prarodič

Příběh Veroniky a Mirka je jasným příkladem tzv. ochladnutí manželského vztahu. Bohužel se neuvádí, jak dlouho jsou manželé, ani jak dlouho Mirek udržoval vztah s ženou, ke které se nastěhoval. Veronika o jeho návrat nestojí, ale to říká teď, v období citového zklamání.

Navrhuji společné setkání všech členů rodiny, kdy si táta a máma sednou k dětem a bez hádek a výčitek jim v klidu vysvětlí: „Máme vás, kluci, oba moc rádi, na tom se nic nemění, stále budete s tatínkem jezdit na chatu, stále bude s vámi chodit na fotbal, počká vás u školy. Jen bude bydlet jinde.“
Také bych ještě počkala s oznámením, že tatínek bydlí u jiné paní, pokud to tedy už synové nevědí. Dva měsíce není tak dlouhá doba a může se ledacos změnit.
Neznáme ani povahové rysy ženy, ke které se Mirek nastěhoval. Určitě jde v prvé řadě o sex, o vášeň, o to, co Mirkovi v manželství chybí. Ale časem oné dotyčné může začít vadit, že Mirek má dva syny, určitě je bude chtít někdy přivést i do jejího bytu, dovolí mu to? Jak je snese?
Dá Mirek přednost dětem před ní? Bude se chtít vrátit? Přijme ho Veronika zpátky?
Celá řada otázek, které jen čas zodpoví. Čas ukáže, zda se rodina dá, nebo nedá dohromady.
Přála bych jim to, nevidím ten vztah jako úplně ztracený.

pozn.red. Jména v příběhu byla pozměněna, text byl redakčně upraven.
poděkování za vyjádření Aleně Weberové, ředitelce o.s. Dítě, rodič, prarodič

Přečtěte si také:

Reklama