Začátek školního roku se kvapem blíží a děti už nemohou dospat. Prvňáčci většinou proto, že se těší. Ti, kteří už mají nějaký ten rok školní docházky za sebou, většinou proto, že vědí, co je čeká, a mají z toho ovšem jen malou radost.
Ministerstvo školství provedlo v loňském školním roce průzkum, ze kterého vyplývá, jak se na školu kouká současná generace dětí i jejich rodičů.
Půl na půl
Jistě je zajímavé zjištění, že celá polovina – 50 % populace, která už školní lavice opustila, nedá na roky strávené ve škole dopustit a stále se k nim ve vzpomínkách vrací jako k nejkrásnějšímu období svého života.
Ale pro druhou polovinu byla škola noční můrou a má na ni ty nejhorší vzpomínky. A to zdaleka nejde o ty, kteří na tom byli s prospěchem na štíru. Spíš naopak.
Podle psychologů je to proto, že se většina z nich dodnes nedokázala smířit s tím, že si na nich kantoři dokazovali svou moc.
„Stačilo, aby dítě učitelce zcela bezdůvodně prostě nesedlo, a už mělo smůlu. Mohlo se učit celé hodiny, ale nedostalo lepší známky než dvojky trojky,“ říká dětský psycholog Karel Brůna. Za pravdu mu dává 34 % bývalých školáků.
Dalších 29 % populace zas špatně snášelo, že na ně učitelka často bezdůvodně křičí, a 16 % exškoláků si postěžovalo, že se k nim učitelka chovala odtažitě a nikdy si k nim nenašla potřebný přátelský přístup.
Učitelé oponují, že to ani nejde. „Když je ve třídě třicet žáků, nemůžete s každým navázat bližší vztah,“ říkají. Zároveň ale připouštějí, že pokud třídní učitel vede jednu třídu – stejný kolektiv – od první do páté třídy, měl by žáky poznat lépe, měl se snažit jim lépe přiblížit a posuzovat jejich výkony také podle jejich objektivních možností a případně i podle rodinné situace.
Co děti ve škole nejvíc baví
- 68 % dětí by si přálo, aby prázdniny nikdy neskončily, ale chodit do školy jim nevadí
- 54 % bývalých žáků se shoduje, že mezi jejich nejoblíbenější předměty patřily tělesná výchova, hudební výchova a pracovní činnosti. Tři procenta bavily fyzika a chemie.
- 27 % populace mělo několik učitelů, kteří přednášeli učební látku poutavě, dokázali vysvětlit učivo zajímavým způsobem, a proto na jejich hodiny rádi vzpomínají.
- 12 % dětí, které půjdou letos do první třídy, se podle průzkumu do školy těší, především proto, že poznají nové kamarády, a až pak proto, že se naučí nové věci.
Téměř 36 % lidí přiznává, že do školy chodili neradi kvůli špatným vztahům mezi žáky. 45 % se zas bálo, že dostanou špatnou známku, za kterou budou doma potrestáni.
Škola z pohledu rodičů
- 38 % rodičů se domnívá, že učitelé mají na žáky „stejný metr“ a neposuzují je podle jejich skutečných možností.
- 31 % tvrdí, že by se měly zásadně změnit školní osnovy. Podle nich učitelé děti učí věcem, které jim budou v budoucnu zcela nepotřebné.
- 7 % rodičů kritizuje školu a učitele za to, že jsou někdy až příliš tolerantní ke kázeňským prohřeškům žáků z obavy, aby jimi nebyli nařknuti z neúměrného zacházení, místo aby je rázně a tvrdě potrestali.
A jak jsou na tom učitelé? Téměř 80 % z nich si schovává fotky svých žáků z tříd, které vedli, a s nostalgií nad nimi vzpomínají. Jak na premianty, tak i na zlobivé děti.
Čtěte také...
Po kom to dítě je? Mně šlo učení samo!
Nový komentář
Komentáře
ToraToraTora — #10
U nás v rodině se všichni těšili do první třídy. Pak už to bylo horší
Nechápu ty borky a borce, kteří nutí děti učit i o prázdninách - stejně první týdny školy jenom opakují
Marie Šrámková — #9 Záleží na inteligenci domácího učitele
.
Marie Šrámková — #9 Nemůže, protože nezajistí kolektiv žáků a nevařím znojemskou omáčku
Ápropos, myslíte si, že domácí výuka může školu plně nahradit?
moje dcera počítá, sčítá, umí všechny písmenka i číslice, nádherně kreslí (to není z mojí hlavy) a pořád má depku, že to nebude stačit a že se jí budou smát. tak nevím, de udělali soudruzi (při výrobě
)chybu
Máme letos také prvňáčka, umí číst, psát, počítat a těší se jak to tam těm šestiletejm natře. Navíc je to štír, takže se paní učitelka bude muset připravit na to, že tu třídu bude koučovat někdo jinej
Měla jsem v první třídě učitelku kravku. Pak jsem z toho měla trauma celou základku. Na střední bych se vrátila, jó tam to bylo fajn.
Pamatuju, když šla do první nejmladší ségra. To byly scény, že do školy nechce. A to jen proto, že musela mít na sobě šaty. Pak se s mamkou celej den nebavila.
taky máme letos prvňajdu, ale mám pocit, že je jí to šumák. Asi je jí divný, proč z toho všichni dělaj kdovíco, když je to přece normální. Jsem na to zvědavá, není hloupá, ale je děsnej pařez, a jak se sekne, mám po hehe...
maje — #2 Tak to čekej, že jí 1.září potáhneš smykem...
Já sama si pamatuju, že jsem tam šla 1.den celkem odevzdaně, ani ráda, ani s protesty. Jinak si ale na ten 1.den v 1.třídě vůbec nepamatuju, akorát se mi matně vybavuje, že sedím v lavici a před sebou mám hromádku písanek, nějaký vodovky tam byly atd.
Mám asi nějaké divné děti. Odjakživa se do školy těšily a byli smutné, když začínaly prázdniny. Už jsou na střední a na VŠ a pořád poslouchám "ať už je škola"
. Přitom se doma nenudí. Hodně sportují a mají plno kamarádů.
moje dcera mi ještě před měsícem řekla, že prostě do školy nepůjde a basta (půjde do 1.třídy). a že bude chodit do školky a já jí vždycky - až přijdu domů z práce - budu učit číst a psát. a až bude všechno umět, tak půjde rovnou do práce. a teď něco dělej s tímhle materiálem
Mám tu vnuka na prázdninách a jsem v šoku, on se do školy těší