Až dodatečně jsem si uvědomila, že jsem si tímto článkem, a následně i tématem dne, tak trochu zavařila. Jak to pojmu, abych sama sobě nepodkopla židli? Vždyť počítač je přece zdrojem mé obživy.
Počítač ano i ne
Ano, to je ono, je zdrojem mé obživy. To mi dal. Dal mi možnost práce, která mě baví, dal mi možnost rychlejšího způsobu psaní, dává mi ty nejnovější zprávy a informace z celého světa, dává mi možnost okamžitého přenosu dat a fotografií, jeho prostřednictvím můžu neomezeně komunikovat, povídat si s příbuznými, kteří bydlí na úplně opačném konci světa.
„Mami, jak jste mohli dřív být bez počítačů?“ zeptala se mě nedávno dcera. A syn si hned přihřál polívčičku:
„Co bez počítačů, ale i bez mobilů, bez videa a DVD…“
„Ano, jasně, žili jsme v pravěku,“ skočil mu uraženě do řeči manžel, „ale žili jsme, nepohybovali jsme se ve virtuálním světě, všechno bylo opravdové.“
A tím de facto načrtl druhou stránku věci: Co mi počítač vzal. Určitě spoustu volného času, který by se dal častokrát strávit smysluplněji, s opravdovými přáteli a opravdovou zábavou, ne fikcí.
Tématem dnešního vydání jsou počítače
Pro řadu nemocných lidí jsou jediným spojením se světem, jedinou zábavou a rozptýlením. To samé platí i u lidí zdravých: zdroj, zábava, rozptýlení, nezbytná součást v zaměstnání.
Dokážeme si však říct dost, a teď na něj nepůjdu? Dokážeme se mu vyhnout v bytě bez povšimnutí, dokážeme u něj sedět jen po tu dobu, kterou jsme si určili, nebo se ta doba protáhne na neurčito?
Co se zdálo před několika desetiletími ještě jako sci-fi, dnes je holá realita. Počítače zaujímají v našem životě nezastupitelné místo. Záleží jen na nás, zda je ovládáme my, anebo ony ovládají nás.
Téma dnešního vydání: Počítač: Co vám dal, co vám vzal. Ovládá on vás, nebo vy jeho?
Čtěte také:
Nový komentář
Komentáře
To sestru dorazil dnes 12-letý syn, když se jí zhruba ve svích 8 letech naprosto vážně zeptal-,, A mami, když jsi byla malá, byli dinosauři?,,
Sestra nevěděla, zda se má smát , nebo mu jednu vlepit za to,že jí dělá tak starou
femme — #9 Bydlela jsem ve Vršovicích až do svých 33let.Nahoru do Pinďáku jsem chodila na balet,pak od 12let na volejbal.Dole u Botiče jsme bruslili a prodávali tam chleba s hořčicí asi za dvacet halířů.V létě jsme tam chodili se školou na tělocvik,běh,skok do dálky,hod krikeťákem apod.Jo,taky tam bylo v Grébovce pár uchyláků,tenkrát se to stejně nijak neřešilo,nikdo s tím nic nedělal,věděli jsme,že si máme na ně dát pozor. Se synem jsme se také vyblbli v Grébovce,jak létě,tak v zimě.Když mu bylo devět,tak jsme se přestěhovali.Ale vzpomínám ráda.
rak177 — #8 až skoro na silnici, co krásně to tam frčelo a skákalo bydlelas ve Vršovicích, na Vinohradech, a nebo v Nuslích, jako já?
femme — #6 No jooo,na sáňky jsem zapomněla,no jasně,také jsme to mrskali dolů.Jééé,to byly krásný časy.A máš pravdu,také mě vůbec nevadí,že jsem k těm všem vymoženostem přišla jako dospělá.
já jsem vyrůstala bez PC, mobilů, DVD a koneckonců i bez TV, která tenkrát přes den vůbec nevysílala ale místo toho jsme si užily dosytosti lítání venku, lezení po stromech, atd. vzpomínám na to moc ráda a vůbec mi nevadí, že jsem ke všem těm "vymoženostem" přičuchla už jako dospělá
rak177 — #5 taky jsme chodívaly bruslit na Grébovku a taky jsme tam jezdívaly z kopce na saních
Nevím,jak to vidí ostatní(trochu dříve narození),ale já za sebe můžu říct,že v "pravěku" jsme k sobě (rodina,kamarádi) měli tak nějak blíže.Hrály jsme jako děti hry(pro dnešní děti asi stupidní hry,ani nevím,jestli je znají,vnoučata ještě nemám,věk ano),král vysílá své vojsko,na sochy,škatule hejbejte se,schovávaná,cukr káva limonáda,lítali jsme v parku,v zimě chodili bruslit do Grébovky,sportovali, apod.Také jsme hodně četli.S rodinou jsme si večer povídali,šli na procházku,v neděli si děda vzal sváteční oblek a jela jsem s ním na Spartu na fotbal nebo na Bohemku.(A pozor,bylo mi 10let a nesměla jsem se dívat na Angeliku.)Bylo to moc všechno fajn,ráda na to vzpomínám.No jo,já vím,je jiná doba,hlavně ať ty naše děti a vnoučata mají jednou tak hezké vzpomínky jako já(nebo my).
na druhou stranu se dnes většina dětí bez počítače anebo televize ani neumí zabavit
mam-ča — #2 vetsina co tam popisuje, ze nebude fungovat, fungovala i pred dobou pocitacu, takze to zrejme nebude takovy problem, kde by se to jiste poznalo, je napr. pokrocila medicina
Nedávno jsem narazila na zajímavý komentář :
"...Vy nevíte, že techniku a počítače obzvlášť vynalezla sama příroda, aby se zbavila obtěžujícího lidstva, když už se jí to nepodařilo s Ebolou, AIDS, malárií, tornády nebo ptačí chřipkou? Počítače měly navnadit lidstvo na lehčí a rychlejší práci, aby si zvyklo, přestalo samo přemýšlet a stalo se na nich závislé. Jen se nad tím zamyslete. Bez počítačů rázem přestanou fungovat elektrárny, banky, obchody, továrny, nedostanete se k penězům z bankomatu, nekoupíte si ani housku a pravděpodobně zmrznete. Planeta momentálně jen čeká. Ve vhodný okamžik nás vytáhne ze zásuvky a bude to. Přežijí jen velice odolní jedinci, tak se prosím otužujte, procvičujte si malou i velkou násobilku, zásobte se dřevem a trvanlivými potravinami. Naučte se rozdělávat oheň dřívkem a třít ebonitovou tyč liščím ohonem..."
Autora bohužel neznám, ale souhlasím s ním do puntíku.
Tak tuto otázku mi položil syn přesne před 15 lety..... Já mu odpověděla, byli psací stroje, a pak se vše psalo vetšinou ručne .Když se někde objevil elektrický psací stroj, tak to byla rarita. Kluk mi odpověděl" mami ty si děláš srandu, že jo""Hold, tohle generace mladých lidí nechápe.