Až dodatečně jsem si uvědomila, že jsem si tímto článkem, a následně i tématem dne, tak trochu zavařila. Jak to pojmu, abych sama sobě nepodkopla židli? Vždyť počítač je přece zdrojem mé obživy.

počítač

Počítač ano i ne

Ano, to je ono, je zdrojem mé obživy. To mi dal. Dal mi možnost práce, která mě baví, dal mi možnost rychlejšího způsobu psaní, dává mi ty nejnovější zprávy a informace z celého světa, dává mi možnost okamžitého přenosu dat a fotografií, jeho prostřednictvím můžu neomezeně komunikovat, povídat si s příbuznými, kteří bydlí na úplně opačném konci světa.

„Mami, jak jste mohli dřív být bez počítačů?“ zeptala se mě nedávno dcera. A syn si hned přihřál polívčičku:
„Co bez počítačů, ale i bez mobilů, bez videa a DVD…“
„Ano, jasně, žili jsme v pravěku,“
skočil mu uraženě do řeči manžel, „ale žili jsme, nepohybovali jsme se ve virtuálním světě, všechno bylo opravdové.“

A tím de facto načrtl druhou stránku věci: Co mi počítač vzal. Určitě spoustu volného času, který by se dal častokrát strávit smysluplněji, s opravdovými přáteli a opravdovou zábavou, ne fikcí.

Tématem dnešního vydání jsou počítače

Pro řadu nemocných lidí jsou jediným spojením se světem, jedinou zábavou a rozptýlením. To samé platí i u lidí zdravých: zdroj, zábava, rozptýlení, nezbytná součást v zaměstnání.

Dokážeme si však říct dost, a teď na něj nepůjdu? Dokážeme se mu vyhnout v bytě bez povšimnutí, dokážeme u něj sedět jen po tu dobu, kterou jsme si určili, nebo se ta doba protáhne na neurčito?

Co se zdálo před několika desetiletími ještě jako sci-fi, dnes je holá realita. Počítače zaujímají v našem životě nezastupitelné místo. Záleží jen na nás, zda je ovládáme my, anebo ony ovládají nás.

Téma dnešního vydání: Počítač: Co vám dal, co vám vzal. Ovládá on vás, nebo vy jeho?

Čtěte také:

Reklama