Zima sice už kalendářně předala vládu jaru, ale neustále padající sníh, teploty pod bodem mrazu a opravdu jen málokdy teplo a sluníčko zatím jarem nazvat nelze. A spolu s chladným počasím jdou také ruku v ruce nemoci z nachlazení. Pokud přepadne nějaká ta rýma, kašel nebo bolení v krku vás, prostě si vezmete léky a hotovo. Ale když nemoc skolí vaše nejmenší a paní doktorka předepíše pilulky, máte 1(praktická)problém, jak je do malého nezbedy dostat.
Naštěstí pro nás i naše děti už většinu léků vyrábí ve formě ochucených sirupů, které zpravidla nedělají dětem problémy pozřít je. Avšak jak přesvědčit ty, které nechtějí o nějakém sirupu ani slyšet? Ty, které vám vyrazí plnou lžičku z ruky a polijí s ní půlku zdi a prášek statečně plivou z pusy pokaždé, když se vám jim ho tam podaří vecpat? Pojďme najít společně nějakou tu cestu k všeobecné spokojenosti.
Jak na to?
V první řadě si pečlivě prostudujte příbalový leták, zjistěte jestli nejsou při užívání nějaká omezení, jaké mohou být vedlejší účinky. V případě nejasností nebo nerozhodnosti se ptejte. V žádném případě nikdy nenasazujte dítěti neznámé léky nebo antibiotika po předchozí léčbě bez vědomí lékaře.
Pak se obrňte trpělivostí a snažte se zachovat klid. Se sirupem byste měla mít práci o něco jednodušší.
- Máte-li pilulky, pak je pro dítě nejsnažší a nejstravitelnější prášek rozpustit na lžičce s čajem, šťávou nebo džusem. Pečlivě zkontrolujte, zda dítě spolklo celou dávku.
- Pokud dítě lék prská z pusy ven, nikdy jej nedoplňujte, počkejte prostě na další dávku, mohli byste mu ublížit a snadno jej předávkovat, protože nevíte, jaké množství vyplivlo.
- Neulehčíte svému drobkovi ani tím, že mu dávku rozdělíte do tří menších. Raději jednu rychlou a plnou než třikrát pomalu.
Je-li medicína hořká, přidejte k ní něco dostatečně sladkého, ale ne jídla, která má vaše dítě v oblibě. Snadno se totiž může stát, že už potom danou potravinu (jogurt, marmeládu) nebude chtít. Bude ji mít spojenou s nepříjemnou chutí léku.- Pokud takto kombinujete, zjistěte si, zda se daná potravina snese s předepsaným lékem. Mléko bývá dost často problematické a asi byste jím neměli děti nechávat zapíjet bez porady s lékařem vůbec nic.
- Zkuste dítě zabavit něčím jiným, pohádkou, obrázkem, hrou, aby vlastně ani nezpozorovalo, že nějaký lék užívá. Děti jsou hodně hravé a na právě prováděnou činnost se dokáží velmi zaujatě soustředit.
- Naordinujte nemoc také nejoblíbenější panence či medvídkovi a léky “podávejte” také jim. Postavte dítě do role toho zkušenějšího, který to svým hračkám ukáže, jak se taková medicínka správně polyká.
- Pokud vám lékař předepsal čípky, tak musíte být zvláště citliví. Má-li dítě tvrdý spánek, lze aplikovat právě v době odpočinku. Jinak hodně vyprávějte, “zabávejte” a vůbec se snažte odvrátit pozornost od toho, co děláte.
Oči, učí, nos
Samostatnou kapitolou jsou kapky, ať už nosní, oční nebo ušní. U nejmenších miminek není s vykapáváním problém, dětem starším, batolatům, je aplikace potřebné dávky občas na Nobelovu cenu za trpělivost a sebeovládání. Oční i ušní kapky lze podávat během spaní, nosní potřebují dobrou průchodnost trubice, takže je potřeba, aby se dítě vysmrkalo, u miminek je vhodné nos odsát nebo vytřít vatičkou.
U nás se nejvíce osvědčilo povídání a vysvětlování. Drobek vždycky chtěl vědět, nač má ty které léky a proč je musí brát. A tak jsme vysvětlovali, že je má třeba na bolavé ouško, protože tam má taková maličká zvířátka, která mu tam dělají neplechu a ty léky k nim přijdou a všechny je vyženou. Kupodivu to zabíralo. Pyšně nám ukazoval ouška, jestli už zmizeli broučci, nebo hlásil, že už medicínka vyhání ta zvířátka z bříška, protože už ho přestává bolet.
A jak to je či bylo u vás? Jak jste dostávali do svých dětí léky? Bránily se, nebo jim bylo celkem jedno, co polykají? Jak jste je obalamutili? Svěřte se nám…
Nový komentář
Komentáře
peguša: Taky odsávám vysavačem. Malej má zrovna teď hnusnou hnisavou rýmu.
Zaklekávám už tak profesionálně, že ani nepotřebuju asistenci třetí osoby
peguša:
tak přesně tohle začal při rýmě dělat i náš mladej...
...ten zacpanej nos mu musel už vadit tolik, že mě stačí držet odsávačku na vysavači a druhej konec malýmu v nose a prďola ten vysavač sám zapne, protože já ani nemám čím...
....Je mu rok a půl a byla to těd jeho první rýma...
*Kotě*: Tak s odsáváním jsme si užili hodně. Malá trpěla na časté záněty středouší a stačila lehká rýma a bylo to. Navíc holka byla uřvaná a hned se jí koulely slzy jako hrachy už od narození. A to prý mimča nemají slzy. Nakonec jsme došli do stádia, že si malá tak od roka a půl sama držela v nose odsávačku, jelikož si asi nějak spojila, že když to vydrží, nebudou jí bolet ouška, což bylo mnohem horší. Dřív samosebou vyváděla, ale měla smůlu. Položila jsem jí na záda na zem, klekla jsem si na ní, druhý člen rodiny držel ruce a já odsávala pomocí vysavače. Je to fakt praktické a rychlé. Doporučil mi to lékař a ne jeden.
Jeremi: Možná, že právě ten studený zábal byl natolik nepříjemná zkušenost, že příště raději polknul tu medicínku. Takové zážitky si děti pamatují. Naše mladší byla jako malá hrozný hysterik. Kvůli kravině začala ječet a řvala tak dlouho, až už nemohla ani dýchat. Jakoukoliv komunikaci odmítala. Nakonec nezbylo, než jí popadnout tak, jak byla, šoupnout jí do vany a pustit na ní ledovou sprchu. Zabralo to okamžitě. V momentě byl klid a když byla tendence znovu sehrát divadýlko, stačilo se zmínit i studené vodě a byl klid. A to jí byl rok a půl, když to bylo poprvé. Nekdy i to, co nám přijde trochu kruté, může být ku prospěchu věci.
*Kotě*: Tvoje jedenáctiměsční dítě je v předškolním věku? Tak to je frajer(ka). Psala jsem o dětech tak 4+... Dala bych tomu tři roky a pak mu to půjdu vysvětlit, jo?
Jeremi: Já zejména miluji odsávání nosu
Mám v živé paměti první setkání s nutností vpravit do dítěte nějaký lék - Jeremiášovi bylo 17 měsíců, přehřál se na sluníčku a teplota mu vylétla na nějakých 38,5°C. Měla jsem doma Panadol sirup, tak jsme se mu ho pokusili dát - nepomohlo vysvětlování, nepomohli prosby ani hrozby, dokonce ani fyzické násilí (v životě bych nevěřila, že rok a půl staré dítě dokáže držet čelisti tak pevně sevřené). Nakonec jsme to vzdali a dostal studený zábal.
).
Naštěstí se to víckrát neopakovalo, všechny další léky polykal už docela ochotně, a to včetně hořkých tabletek. Dokonce ani s čípkama jsme v zásadě neměli problém - dokonce se podle toho i bez měření dalo poznat, jakou má dítě teplotu podle toho, zda bylo nebo nebylo na zavedení čípku ochotné spolupracovat (ochota zpravidla znamenala 38,5°C
Tobbi: taky se hlásím, přijď prosím mému 11-měsíčnímu dítěti vysvětlit, že nemá dělat s lékama ciráty
Lubar: Právě to "šprajcování" moje matka odbourala. Zato sestřenčina Monička, ta se šprajcuje furt...
BTW: Co se týkalo nepříjmných vyšetření, moje matka zavedla institut "bolestného". To byla nějaká mňamka (koblížek, kindervajíčko, čokoláda atd.), čímž nás se sestrou totálně zkorumpovala a zatímco všechny děti vřeštěly, když se k nim obvodní doktorka blížila s jehlou, my jsme hrdě nastavovaly ručičky. A když sedimentace nebyla, tak jsme se jí dožadovaly
svetluszka: To znám
Taky vím o rodičích, kteří straší dítě doktorem (Jestli to nesnmíš/neuděláš/neodneseš tak tě vezmu do nemocnce a tam ti pan doktor píchne velkou injekci)
To je fakt na odstřel.
Z batolecího věku si toho moc nepamatuju, takže tam bych u svého dítka asi fakt najela na metodu "kočka". Z věku předškolního už vím, že mi matka prostě řekla, tohle spolkneš a já to spolkla. Diskuze se nepřipouštěly. Ale možná to bylo tou doznívající totalitou vůkol a teď už je v rodinách demokracie
Když vidím jak sestřenčina dcera (5 let) šikanuje celou rodinu (Monička tohle nechce- flus a prášek je pod gaučem), tuším, že v tomhle budu asi matka-herodes. "Prostě se sníš, páč ti to pomůže, nebo si mě nepřej."
.já byla s holkou v sobotu na pohotovosti....během dvou hodin dostala horečky, skoro 41
a zimnici jako prase tak jsem jela.
...no chudák malej a blbka matka...
No a v čekárně před náma byla mamina s asi čtyřletým a asi měl něco opařenýho, nebo co. Chudáček malej v ordinaci strašně křičel a když vyšli ven, tak ta máma říká.." No, těd nás Bobánku ženou ještě do fakultky, tam s tebou budou dělat ještě horší věci"...
Lubar:
Malenka: Mně ani nevadilo, že jsem tam zůstala sama. Byla jsem docela stoik
Ale nemohla jsem přenést přes srdce, že na mě udělali podraz
Tobbi:
úžasná představa nedětné
vysvětlit možná můžeš dítěti, kterému je osm, deset, i když i to, když se šprajcne, tak budeš mít problém ... ale jak chceš vysvětlovat kojenci nebo batoleti, to by mě fakt zajímalo ... klidně mi to přijeď na mém batoleti předvést
holt s antibiotiky to jinak nejde
Jinak mně se osvědčilo do syna (je mu sedmnáct měsíců) dostávat léky pomocí dávkovače z Nurofen sirupu ... připadá mi to příjemnější než stříkačka, přitom stejně efektivní ... nicméně když se zabejčí a pusu stáhne, tak mám co dělat, abych ho přeprala a ten dávkovač mu do pusy narvala
Tobbi: je vidět že zatím nemáš tu zkušenost, protože to můžeš dítěti 1000 x vysvětlit a když nechce, nehneš s ním
dává moje mamka tak, že jí posadí na křeslo, přitlačí do kouta jednu ruku má kočce pod krkem a druhou jí otevře tlamičku a vhodí prášek
a tabletu
je to výkon hodný akrobata ale funguje to
no ale na dítě bych tento postup přece jen nezkoušela
Malenka: peguša: no samozřejmě, na rodičích je aby to dětem ulehčili..a na každé dítě platí něco jiného
manžel byl nedávno s naším 8 letým synem na očkování proti klíšťatům, dává se to do ramene
po cestě tam mu řekl, že to je taková zkouška tvrdosti vojáka a že se uvidí jestli může hrát vojenské hry na vyšší úrovni když vydrže bolest a ani necekne
no a co myslíte?
ani necekl a ještě byl na sebe pyšný jaký je špičkový voják
Dítě zatím nemám, ale připadá mi, že se s tím nějak moc nadělá. Dítěti se vysvětlí, že je nemocné a tabletka mu pomůže a pak ji spolkne. Když to ještě neumí, tak se tabletka rozpůlí. Se sirupem by neměl být žádný problém...
Já jsem si taky jako škvrně nevybírala...
, to je skutečně umění!
Jo, dát tabletku
Meander: to je hrozný.dneska mi přijde supr,že člověk může být v nemocnici s mrňousem.