Pomalejší dozrávání organismu, ale také vážnější zdravotní nebo psychické potíže. Tak lze ve stručnosti shrnout příčiny nočního pomočování dětí, kterým už bylo pět let. Právě tento věk je považován za hranici, do níž by se mělo dítě naučit spát, aniž by ráno byla jeho postel mokrá. Pokud se to nepovedlo, není na místě sobě ani potomkovi cokoli vyčítat, ale vyhledat lékařskou pomoc.

Dítě nejspíše trpí enurézou, což je odborné pojmenování nočního pomočování. Trápí častěji chlapce, protože právě jejich organismus dozrává ve srovnání s dívčím pomaleji. Může ale také jít o poruchu dolních cest močových.

Zatímco ve dvou až třech letech je občas mokrá postel tu a tam normální a i ve čtyřech letech nad tím lze mávnout rukou, v pěti letech už nikoliv. Je to problém vašeho potomka a vy máte pocit, že jste široko daleko jediní? Pak vězte, že nejste - s touhle patálií má pochybnou čest asi 15 procent pětiletých a zhruba čtyři procenta osmiletých a starších dětí. Některé z problémů časem vyrostou, ale někdy to bez lékaře nepůjde. Rodiče by měli vědět, že dítě rozhodně nemají trestat - za potíže nemůže - a navíc, tresty by mohly celou věc ještě zhoršit. Rozhodně jimi nelze dosáhnout nápravy stavu: na ten platí mimo jiné úprava pitného režimu  - zejména pokud se nenajde jasná příčina obtíží - a v případě potřeby lze podávat i léky, které v noci snižují tvorbu moči. Podle Josefa Guta nemá smysl ani tahat dítě před spaním nebo v noci na záchod či nočník, dítě se stejně vymočí maximálně v polospánku a ke správným návykům to stejně nevede. Je třeba přiznat, že na případné noční buzení nemají jednotný názor ani odborníci. A někteří naopak zastávají názor, že naopak není na škodu, když se i polospící dítě vymočí na toaletě za asistence rodičů.

Obzvláště na pozoru by se měli mít rodiče, jejichž dítě bylo roky bez podobných potíží, a najednou se v noci začalo pomočovat. "Může jít o první projev třeba cukrovky nebo jiné závažné choroby," vysvětlil Josef Gut, primář dětského oddělení nemocnice v České Lípě. Statistiky mu dávají za pravdu: cukrovku nakonec vyšetření potvrdí až u osmdesáti procent dětí, které se náhla začaly pomočovat.

Trpí vaše dítě enurézou? Vezměte jej k vašemu dětskému praktikovi, který by vás měl nasměrovat na dětského urologa nebo nefrologa. Někdy bude na místě také návštěva psychologa - nočním pomočováním může dítě nevědomky reagovat třeba na hádky mezi rodiči nebo na problémy ve školce či škole.

Rodiče, jejichž dítě trpí nočním pomočováním, by měli dodržovat několik zásad:

 - dítě by nemělo přes den pít méně, ale nejvíce tekutiny by mělo vypít dopoledne, odpoledne už by mělo pít jen na žízeň a večer by nemělo pít vůbec. Dávky tekutin by měly být nižší a častější.

 - je dobré nedávat potomky dráždivá ostrá jídla, která vyvolávají pocit žízně. Večer by neměli jíst ovoce, plné vody.

 - dbejte na to, aby dítě přes den chodilo na záchod, kdykoli potřebuje

 - chce dítě jet na školku nebo školu v přírodě? Lékař mu může předepsat hormonální preparáty, které tlumí tvorbu moči. Pozor, večer se při jejich užívání  rozhodně nesmí pít.

 - některým rodinám se osvědčují speciální budíky, které dítě probudí při úniku tekutiny do prádla. 

Další informace, rady a odborné kontakty: www.enureza.cz, www.mokrapostylka.cz

Reklama