Jistě to taky znáte, jestli máte děti. Od určitého věku začnou všechny děti mluvit o tom, že by domů chtěly nějaké zvířátko, přinejmenším slona. Jak to vyřešit, aby byly spokojené nejen děti, ale i rodiče?

Nejvíc záleží na tom, jak je dítě staré a kolik prostoru v bytě můžeme zvířeti vyhradit. A pak také to, kolik času mu můžeme věnovat. I z toho důvodu zatím odolávám prosbám, že si koupíme psa. Byl by to chudák, často doma sám, a kam bychom ho dali, když pojedeme na dovolenou? Pes potřebuje pořádnou péči. A proto máme kočku, ta není tak náročná.

fish

Nedávno přišel syn s tím, že by chtěl k narozeninám rybičky. Proč ne, řekla jsem si, to by se dalo zvládnout. Aspoň se synek bude muset o něco starat, v devíti letech už to určitě zvládne. A tak jsem začala zjišťovat, co znamená pořídit si akvárium s rybičkami.

Co koupit?

Poptala jsem se ve zverimexu a taky kolegyně Dany Haklové, která měla doma rybičky léta a má je moc ráda, vyzná se v nich. Jako první řekla, že nemám kupovat kulaté akvárium, ryby v něm nemají žádný koutek, kam by se schovaly, a je to pro ně utrpení. I v hranatém akváriu je ale dobré udělat rybám úkryt, třeba položit na dno malý květináč nebo tam dát kořeny či větev. Akvárium vypadá moc hezky, když se dozadu dá barevná tapeta, existuje hodně druhů a dají se koupit všude zároveň s akváriem. Tapetu je potřeba nalepit hned na začátku, než se akvárium začne připravovat pro rybičky.

Dále je potřeba pořídit filtr, osvětlení, případně vytápěcí tělísko, písek, výživný substrát pod rostlinky. A samozřejmě rostlinky. Lepší jsou živé než umělé a není jich potřeba moc, protože se brzy rozrostou.

Jak akvárium připravit?

Akvárium musíte dát na dobré místo, nejlépe na světlo, ale ne tak, aby na něj přímo svítilo slunce, to by se na něm dělala zelená řasa. Ideální je klidné místo pod oknem, které se moc neotřásá. Pro úplné začátky je vhodné akvárium o objemu 40 až 100 litrů, dobré je dát pod sklo podložku.

Jako první se musí založit dno, a to vysoké minimálně dva centimetry, kam se dá písek (speciální koupíte s akváriem). Dana radí udělat ho svažité, protože všechen nepořádek se pak nahrne na jednu stranu a je jednodušší ho uklidit, stačí jen vysát malý prostor hadičkou a akvárium dopustit vodou.

Na místech, kde budou rostliny, je pod písek potřeba dodat výživný substrát. Na to už se dají zasadit rostlinky a vedle nich dát na dno vše, co tam chcete mít pro okrasu (a ideálně to zatížit, aby věci vydržely u dna). Pak už stačí jen nainstalovat filtr a světlo a můžete akvárium napustit do poloviny vodou o teplotě 20 - 25 ºC. Je důležité počkat aspoň týden, než se voda zbaví chloru a všeho, co by rybičkám vadilo. I akvárium se musí tzv. „zajet“.

Kdy vypustit rybičky?

Pustit rybičky do akvária lze nejdřív po týdnu, na začátku nejlépe jen jeden druh a ne moc, ty další můžete pomalu přidávat zase za týden. Pro začátek jsou dobré živorodky, mečovky, Black molla nebo pancéřníčci, kteří lezou po skle a po dně a čistí nepořádek. Některé ryby jsou klidnější, jiné se pořád hemží, záleží na vašem vkusu, které si pořídíte.

A jak často se musí akvárium čistit? Když je tam správná rovnováha (správné ph), tak se moc často čistit nemusí, to ale poznáte. Krmení je také jednoduché, stačí rybičkám nasypat trošku krmiva jednou za den, ale bez problémů vydrží i týden, takže není problém odjet na dovolenou.

Dobré rady:

  • Každá ryba potřebuje určitý objem vody, takže akvárium nepřeplňte, lepší je méně než více
  • Vyberte k sobě vhodné ryby, některé druhy se spolu nesnesou, a také nějaké ryby potřebují vyšší sloupec vody, jiné zase mělké akvárium, aby mohly dýchat vzduch
  • Do malého akvária pořiďte tzv. labyrintky, které mají speciálně vyvinutý orgán určený k dýchání atmosférického kyslíku, tudíž nepotřebují vzduchování
  • Vodu nevyměňujte najednou, stačí zhruba čtvrtinu objemu vyměnit jednou za 14 dnů

O rybičkách už jsme psali:

Reklama